Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыҚысқа мерзімді жоспар. Тақырыбы: Дара және күрделі етістік 2сынып

Қысқа мерзімді жоспар. Тақырыбы: Дара және күрделі етістік 2сынып

Скачать материал

Пән : қазақ тілі

Ұзақ  мерзімді жоспар бөлімі : «Қоршаған орта »

Күні:

Сынып: 2 «А»

Мектеп: №156 ЖББМ

Мұғалімнің аты – жөні: Қалабаева Ә.Т.

Қатысқандар саны :

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

  Дара және күрделі етістік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

2.2.4.1 - мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау

2.4.2.5 Дара және күрделі зат есім/сын есім/сан есім/етістікті анықтау

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар : Етістікті біледі.

Көптеген оқушылар : Мәтінді оқып, әрі қарай не болатынын болжайды. Етістіктерді түрлендіреді.

Кейбір оқушылар :Әңгімеге құрылған жоспарды жалғастырып жазады .

                         

Бағалау критерийлері:

Дара және күрделі етістіктерді ажыратады . Дара етістіктерді күрделі етістіктерге айналдырып жазады. Мәтінді болжап айтады.Етістікті қатыстырып, сөйлем  құрастырады.

Тілдік мақсаттар:

Шегіртке, құмырсқа, көгершін

Құндылықтарды дарыту:

Еңбек және шығармашылық ,ынтымақтастық.

Пәнаралық байланыстар:

Дүниетану ,әдебиеттік оқу,

Акт қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

Етістік туралы түсінік.

Сабақ барысы  

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

 

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Мынау менің жүрегім,

Бәрі осыдан басталған.

Мынау менің басым ,

Бәрін осы басқарған .

Мынау менің сол қолым ,

Мынау менің  оң қолым

Бәрін осы басқарған .

 

Топқа бөлу.Карточкадағы суреттер арқылы топқа бөлу . Балалар сурет салынған карточкаларды таңдап алады. «Сайрайды»  деп айтамын . Құстың суреттері салынған балалар топтасады.  «Жайылып жүр» Жануарлар суреттері салынған балалар топтасады. «Желбезекпен тыныс алады». Балықтар тобы топтасады.

1-      топ : Құстар

2-       топ: Жануарлар

3-      топ: Балықтар

 

Еске түсіру: «Қар кесегі» әдісі. Балалар қағаздарға сұрақтар жазып , бір – біріне лақтырады. Қағаз ішіндегі сұрақтарға жауап береді.

                                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://yt3.ggpht.com/a/AGF-l7-_Riuk4-mAFiNsODTo98lFZKe3PLzkwyXhqQ=s900-mo-c-c0xffffffff-rj-k-no

 

https://fs00.infourok.ru/images/doc/261/266438/img8.jpg

 

 

https://avatars.mds.yandex.net/get-pdb/402538/fe4e2cec-8b65-4078-b1bc-029c152ff240/s1200

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

«Артық сөзді тап» ойыны.

 

Жазды,ойнады,күлді,қарлығаш.

Жазып отыр ,ойнап отыр , ұшты, күліп жүр.

 

(Т)1-тапсырма

«Салыстыру » әдісі арқылы орындалады.

Дара және  күрделі етістікті сәйкестендіреді.

 

Дара етістік

Күрделі етістік

Жазды,ұшты,

жүзді,

күлді, түсті

Жазып отыр,ұшып бара жатыр, жүзіп жүр, күліп отыр, түсіп кетті

 

Дескриптор

- Кестедегі сөздерді оқиды, ерекшелігін анықтайды.

Ережемен танысады.

 

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Қызыл – мен ештеңе түсінбедім.

         Сары – маған әлі де түсініксіздеу.

          Жасыл - маған бәрі түсінікті.

 

Саралау « Диалог және қолдау көрсету» 

 

 (Т) 2-тапсырма.  «Джигсо » әдісі.

1 –топ: Мысалды оқып ,әрі қарай болжайды.

2-топ :Мысалдағы қарамен жазылған етістіктердің дара, күрделі екендігін ажыратады.

3-топ:Сахналық қойылым қояды.Суреттегі кейіпкерлердің іс- әрекеттерін дара және күрделі етістіктерге түрлендіріп айтады.

 

Дескриптор:

1. Мәтінді әрі қарай болжап айтады.

2.Дара және күрелі етістіктерді ажыратады.

3.Дара және күрделі етістіктерді салыстырады, түрлендіреді, топтастырады.

 

ҚБ:  «Басбармақ »  әдісі .

https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/0dea/00031b29-c93369ac/img18.jpg

 

(Д) 3-тапсырма.

 «Кім жылдам » әдісі .

Өлеңді қатесіз көшіріп жазып, етістіктердің астын сыз,                                                               дара және күрделі етістікті ажыратып жазады.

 

Дескриптор:

1.Өлеңді қатесіз көшіріп жазады.

2.Етістіктерді тауып, түрлерін ажыратады.

 

ҚБ. Жұптық бағалау.

Саралау. «Қарқын» тәсілі. Кейбір оқушыларға көп күш жұмсайтын тапсырмалар беріледі

 

Сергіту.   Жел тұрды.( у- у-у)

 Күн бұлттанды. (Бастарын жауып жатады.)

Жаңбыр жауды.  (Аяқтарының ұштарымен тырсылдатады.)

Жаңбыр басылды.

Аспан шайдай ашылды.(Бастарын көтереді)

 

4-тапсырма. «Ойлан . Топтас. Бөліс»

әдісі арқылы орындайды.

1-топ. Әңгімеге құрылған жоспарды жалғастырып жазыңыз.

2- топ .Дара және күрделі етістіктерді қатыстырып көгершінге алғыс хат жазады.

3-топ. «Көгершін » тақырыбында  шағын эссе жазады.

 

Дескриптор:

 1.Жоспарды жалғастырып жазады .

2.Алғыс хат жазады,дара және күрделі етістіктерді ажыратады .

3.Эссе жазады.

 

ҚБ. «Шапалақтау» әдісі.

 

(Ж)5- тапсырма.

Ребусты шеш. «Жұптас» әдісі

Шешуіндегі етістікті қатыстырып сөйлем құра .

 

Дескриптор:

1.Ребусты шешеді.

2.Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құрайды.

 

ҚБ: « Смайликтер »

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/1206/00028305-fe28651a/img16.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/0dea/00031b29-c93369ac/img18.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://f.azh.kz/news-kaz/2425.jpg

 

 

 

 

 

https://s1-ssl.dmcdn.net/Im7Z_/1280x720-Ohq.jpg

 

 

https://slide-share.ru/slide/6144140.jpeg

 

Сабақтың соңы

Әр топ бір – біріне сұрақтар қою арқылы қорытындылау.

Кері байланыс

«БББ» әдісі 

Білемін

Білгім келеді

Білемін

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Сіз            

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

 

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс.

 

Саралау. «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі. Дара және күрделі етістіктерді ажыратуда қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек көрсетіледі.

Саралау. «Қарқын» тәсілі. Кейбір оқушыларға көп күш жұмсайтын тапсырмалар беріледі.

 

 

«Бағдаршам » , «Басбармақ» , « Жұптық бағалау», Шапалақтау » ,  

« Смайликтер»

АКТ –ні қолданудағы қауіпсіздік ережесі.

Сергіту сәтінде қауіпсіздік ережесін сақтау.

 


Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қысқа мерзімді жоспар. Тақырыбы: Дара және күрделі етістік 2сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Микробиолог

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
