Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / 1 клас. Урок читання в системі РН Тема: Звуки /ч/, /ч'/. Букви Ч, ч.
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

1 клас. Урок читання в системі РН Тема: Звуки /ч/, /ч'/. Букви Ч, ч.

библиотека
материалов

1 клас. Урок читання в системі РН

Тема: Звуки /ч/, /ч'/. Букви Ч, ч.

Мета: Ознайомити з буквою Ч, дослідити роботу даної букви, зафіксувати за допомогою моделі висновки дослідження. Формувати орфоепічні вміння.

Хід уроку:

І. Орг.момент:

Стали всі рівненько,

Усміхнулися гарненько.

Не лежати, не дрімати,

Лише думати і міркувати!

ІІ. Створення ситуації успіху:

  • Сьогодні я, прийшовши до школи, зустріла Незнайка. Він стояв під дверима розгублений. На моє запитання : «Що трапилось?» Незнайко відповів: «Хотів у Ваших дітей дізнатися щось про звуки та букви, але вони, мабуть, і самі нічого про це не знають».

  • Це справді так?

  • Що ж ви знаєте про звуки і букви?

(Звуки на письмі позначаються буквами; звуки ми чуємо і вимовляємо, а букви пишемо і бачимо; звуки є голосні та приголосні; приголосні звуки є дзвінкі та глухі; приголосні можуть бути твердими чи м'якими.)

  • Давайте зазирнемо до нашого Буквоміста, в район букв, що позначають голосні звуки.

  • Які в ньому є дві вулиці?

(Вулиця Твердих командирів і вулиця М'яких командирів)

  • Ким командують букви голосних?

(Букви голосних командують буквами приголосних)

  • Назвіть букви голосних, які живуть на вулиці Твердих командирів? (О,а,у,е,и)

  • Яку «роботу» вони виконують? (вказують на твердість попереднього приголосного та позначають звуки: о,а,у,е,и.)

  • Назвіть мешканців вулиці М'яких командирів. (Я,ю,є,і.)

  • Яку «роботу» виконують ці букви? (вказують на м'якість попереднього приголосного, позначають звуки:а,у,е,і; позначають два звуки: й та а,у,е,і).

  • Так, ви, дійсно, багато знаєте про букви та звуки. Пропоную вам пограти в гру «Так чи ні»:


- Приголосні звуки позначаються буквами? (+)

- Кожний приголосний позначається тільки однією буквою? (-)

- Буква а позначає голосний звук? (+)

- Буква у позначає м'якість приголосного звука? (-)

- Буква ь позначає приголосний звук? (-)

- Букви н та ь позначають один приголосний звук? (+)

- Для позначення звука /й/ перед /о/ потрібна одна буква? (+)

- Для позначення звука /й/ перед /а/ потрібна одна буква? (+)

- Буква ї – це буква приголосного звука? (-) (одночасно і приголосного і голосного)

- Для позначення подовженого приголосного потрібно вжити дві букви? (+)

- Молодці! Тепер і Незнайко запам'ятав багато про звуки та позначення їх буквами.

Фізкультхвилинка.

ІІІ. Створення учбової ситуації::

  • Теффі, читаючи книжку, зустріла незнайому букву , сховала її під аркушем.(під аркушем – пусто)

  • Ой, де ж це буква поділася?

  • Нам на допомогу прийшла ось ця комаха. Хто це? (бджілка)

Бджілка говорить, що допоможе нам, якщо ми придумаємо про неї речення та складемо його модель.(Бджілка збирає мед.)

  • Назвіть звук, який у слові бджілка на письмі позначається двома буквами. /дж/ Охарактеризуйте його.

  • А який звук є парним за твердістю до цього звука? /дж/

  • Вимовте його, а тепер закрийте вушка і поступово знижуйте звук голосу.

  • Який звук ви почули?( /ч/ )Дайте йому характеристику.

  • Чи може цей звук зустрічатися в якихось словах? Наведіть приклад.

  • Чи є звук /ч/ в словах: чемно, вечір. Давайте перевіримо.(звуко –буквений аналіз).

  • Чи здогадалися ви з якою буквою будемо знайомитися?

  • Саме цю букву і сховала Теффі. Ім'я цієї букви «че». (Ознайомлення з буквою) На що схожа буква?

Буква «че» -

Немов стілець,

Догори лиш ніжки.

Навіть з цифрою

Чотири

Буква схожа трішки.

  • Що ж нам треба дослідити?(«роботу» букви «че»)

  • Як би ви хотіли провести дослідження?(в групах чи парах)

  • Для дослідження я пропоную вам матеріал.(на аркушах)

Час чітко

Чайка ганчірка

(hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2724433d.gifВ результаті дослідження з'являється модель: /ч/

hello_html_1d06507b.gif/ч'/ Ч )

  • Що ви будете досліджувати?

  • Що ви отримаєте, коли закінчите роботу?

  • Презентація робіт.

  • Як ви міркували, щоб дослідити «роботу» букви?

  • Теффі підготувала вірш Г. Чубач. Послухайте його, визначте в яких словах буква «че» виконує таку: = «роботу», а в яких таку: -.


Чорно, чорно уночі,

Чорні очі у сичів.

Чорні очі, чорні крила

Чорна тінь усе покрила

Через чорних тих сичів –

Чорно, чорно уночі .

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2724433d.gifhello_html_1d06507b.gif


Фізкультхвилинка.

ІV. Розв'язання навчальної задачі:

  1. Гра на засвоєння правильної вимови звука /ч/.

ка

чі

ду

че

чу

ни

ча

кі

ло

чо

си

чи

  • Знайдіть склади в яких «че» виконує = «роботу», а таку: -

  • Для чого я запропонувала вам цю гру?




  1. Читання променевої таблиці:

hello_html_5f36bae7.gifСини

hello_html_6e5d4079.gifhello_html_m4cddfa4e.gifСпідни чки

таріло

  • Чи відоме вам значення цих слів?

  • Яку «роботу» виконують вони? (називають предмети)

  • Скільки предметів називають ці слова?

  • Використовуючи ці слова утворіть пари за принципом один – багато.

  • Який звук позначає буква «че» в цих словах? Чи змінився звук в утвореній парі?

  1. Відгадайте загадку:

Багатьом був невідомий,

Нині з кожним подружив.

З казки в кожного удома

Хлопчик – цибулинка жив.

Дуже просто, мелодійно

Він зоветься…(Чіпполіно)

  • Я впевнена, що буква «че» в імені хлопчика виконує ось таку: - «роботу». Ви зі мною згодні?

  • Завдання від Чіпполіно:

  • Прочитати слова. Чи є слова з невідомим значенням? Визначте «зайве» слово і поясніть чому воно «зайве».

Чек часник

Сичу черешня

Чемно обличчя

(«Зайве» - обличчя, бо звук /ч'/ - м'який, подовжений.)

  1. Робота з букварем с.121

Текст «Іменини»

а)читання вчителем;

б)самостійне читання учнями ( в парах і оцінити читання сусіда);

- Які запитання по тексту ви можете поставити?

в)читання «ланцюжком»

- Якби ви потрапили б на ці іменини, то як привітали іменинника?

V. Підсумкова рефлексія:


- «Роботу» якої букви досліджували?

- Як «працює» буква «че»?

- Чи потрібно це вам? Для чого?

- Давайте повернемося до нашого Буквоміста. Де ми поселимо букву «че»?

- Які слова зі звуком /ч/ ви запам'ятали?

- Я приклею біля букви «че» чашку.

- Завдання від діда Буквоїда: зібрати слова, які сховав:

Звичайка.

VІ. Додаткові завдання:

  1. Гра «Знайди помилку»:

Ходить Капля біля річки

Виглядає жаб з водички.

  1. Кросворд:


Ч




















1)Швидко мчить, біжить, минає,

Нам його не вистачає.

З дня у день подорожує –

По планеті він крокує.

(Час)

2)Дозрівають у лісах суниці,

Спіють у садочках полуниці.

Червоненькі жменями збираю.

Хто ж фарбує ягідки? Не знаю…

(Червень)

3)Неначе паровоз гуде,

Шумить, кипить і пара йде,

Смачний заварює нам чай.

Хто ж він такий? От відгадай!

(Чайник)




4)Не ягня, не кінь, не поні

Стоїть смирно на припоні.

Біля берега живе,

Відв'яжи і попливе.

(Човен)
