Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
|
1.Оқушылармен
амандасу, түгендеу.
Саралау:Бұл
жерде қолданудың
«Жіктеу»
тәсілі
арқылы көрінеді. Оқушылардың
оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға қолдану
еркіндігі беріледі.
|
Мақсаты:
Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға
бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын
теңестіру.
Тиімділігі: Оқушыны
бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді,
бауырмалдығын оятады.
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау
сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
Суреттер салынған конверт
|
Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі.
5 мин.
|
Алдыңғы білім мен жаңа
сабақты байланыстыру мақсатында экранда көрсетілген өлеңдегі сұрақтарға
мұғалімнің көмегімен (бағыт-бағдары, нұсқауымен) жауап береді.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады. Дұрыс
мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық
сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар
қойылады.
Оқушылар
сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім
экраннан сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсатын таныстырады.
|
Сұрақтар:
1.«Бір
ауыз сөзі мың ауыз сөзге татитын» дегенді қалай түсінесің?
2.Төле
бидің «Қарлығаш әулие атану себебі неде?»
3Нақыл
сөз дегеніміз не?
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлауды дамыту.
Тиімділігі: Оқушының
танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын
көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
|
Дескриптор:
-1-ші
сұраққа жауап береді.
-2-ші
сұраққа жауап береді.
-3-ші
сұраққа жауап береді.
Жалпы-2балл.
Сонымен
қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!»
«Керемет»
«Сенің
қолыңнан келеді» деген мадақтау сөзімен
ынталандыру.
|
Сұрақтар
топтамасы.
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны
ашу.
Жеке
жұмыс.
Жазылым
8 мин.
|
«Мәтінмен
жұмыс»
Оқушыларға
тақырыпқа байланысты мәтін тапсырмалары беріледі.
|
№2-тапсырма: Мәтін
жайлы әңгімелейді. Мәтінге сипаттама береді.
|
Дескриптор:
-МәтіндеТөле
бидің неге «Қарлығаш әулие» атанғандығы жайлы өз ойын әңгімелейді;
-Мәтінді
мәнерлеп оқиды;
Жалпы-1балл.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы
|
«Данышпан
үкілер» әдісі.
Оқулықтағы
«Зерделеу» айдарының тапсырмасы беріледі.
|
Жұмыс
дәптерлеріндегі тапсырманы орындайды.
|
Мұғалім сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау
сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!».
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
Жеке
жұмыс.
6 мин.
|
№3-тапсырма:
Төмендегі мәтін жолдарына қатысты сөздерді топта талдап, кестені толтыр.
Мақсаты:Мәтінге
қатысты сөздерді ажыратады.
Тиімділігі:
Тыңдалым мен айтылым дағдысы қалыптасады.
Саралау:
Бұл
тапсырмада саралаудың «Зерделеу» тәсілі көрініс табады.
|
Берілген
тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріреді. Талқылау
нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені толтырады.
|
Дескриптор:
-Мәтінге
қатысты сөздерді дұрыс толтырады.
-Мәтіндегі
оқиғаны өз ойларымен әңгімелейді;
Жалпы-1
балл.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
Жеке
жұмыс.
8 мин.
|
№4-тапсырма:
Мәтінге
қатысты төмендегі кеңестерді оқып, сұрақтарға жауап бер.
Мақсаты:Әулие
сөзінің мағынасымен таныстыру.
Тиімділігі: Оқылым
мен айтылым дағдысы қалыптасады.
Саралау:Бұл
тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі
көрініс табады.
|
Берілген
тапсырма бойынша мәтінді оқиды. Өзіндік ойын тұжырымдайды. Оқып, танысқан
кеңестерді басшылыққа алып, сұрақтарға жауап береді.
|
Дескриптор:
-Кеңестерді
оқиды.
-Сұрақтарға
жауап береді.
Жалпы –
1балл.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
.
5 мин.
Жазылым.
|
Жұмыс
дәптердегі Кестені толтыр.
Мақсаты:Берілген
сөздердің атқаратын қызметін жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын ажыратады.
Тиімділігі:
Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады.
Саралау: Бұл
тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады.
|
Төменде
берілген сөздердің атқаратын қызметін жазады.
1. Мәтіндегі
сөздер
2. Термин
сөздер
|
Дескриптор:
-
Тапсырмаға зейін қойып мұқият тыңдайды;-1б.
-Термин
сөздерге ереже мен мысал жазады-1б.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
Сабақтың
соңы.
Ой
толғаныс.
Рефлексия
5 мин.
|
«Төрт
сөйлем»
әдісін пайдаланып сабақ бойынша түсінгеніңді жаз.
Пікір:Оқыған
мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз.
Дәлел:Өз
пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде.
Мысал:Пікіріңді
өмірмен байланыстырып, бір мысал келтір.
Қорытынды:Тақырып
бойынша қорытынды жаз.
|
Оқушылар
өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін сөйлемдер арқылы тұжырымдайды.
Мақсаты:Өз ойын
айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.
Тиімділігі:Оқушы
алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.
Саралау: Бұл
тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады.
|
Дескриптор:
«Төрт
сөйлем» әдісі бойынша берілген тапсырманы толық орындайды-3б.
Оқушылардың
сабаққа қатысуын «От шашу» әдісі арқылы бағаланады.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|