Для всех учителей из 37 347 образовательных учреждений по всей стране

Скидка до 75% на все 778 курсов

Выбрать курс
Получите деньги за публикацию своих
разработок в библиотеке «Инфоурок»
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru
Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалы4-сыныптарға арналған "Жаратылыстану" пәні

4-сыныптарға арналған "Жаратылыстану" пәні

библиотека
материалов

Пән:Жаратылыстану

Мектеп: №220

Күні:25.09.2020ж

Мұғалімніңаты-жөні: Омарова Қ.

Сынып:4-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып:4-сынып

Сабақтақырыбы

Өсімдіктерді қалай қорғаймыз

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

4.2.1.6 Өсімдіктерді қорғау жолдарын ұсыну

4.2.1.4 Тұқым таралу жолдарын сипаттау

4.2.1.5 Төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Өсімдіктің мүшелерін, олардың атқаратын қызметін біледі. Жергілікті өсімдіктерді атайды, өсімдік түрлерінің өзара ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды. Өсімдіктің фотосинтез үпроцесінде оттек бөлінетін біледі.

Көптеген оқушылар:Өз өлкесіндегі табиғат бірлестіктерін сипаттап, тіршілік ортасына қарай өсімдіктерді салыстыра алады, қоршаған орта жағдайына өсімдіктің бейімделуін түсіндіре алады. Кейбір оқушылар:Адамның өсімдіктің саналуандығына әсерін, Қызыл кітаптың өсімдіктерді қорғаудағы рөлін түсінеді.

Бағалау критерийлері

*        Оқушылар өсімдіктің тіршілік циклін зерттейді, тұқым қалай таралатынын түсінеді, тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттайды.

*        Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктердің айырмашылықтарын түсінеді. Өсімдіктерді қорғау жолын ұсынады.

Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаты

Оқушылар

-өсімдіктің тіршілік циклін сипаттайды;

-өсімдіктердің таралу жолдарын атайды, сипаттайды;

-өсімдіктерді қорғау туралы өз ұсынысын түсіндіріп, әңгімелейді.

Пәндік лексика және терминология

Тұқым, өскін, ересек өсімдік, солу;

Көшет, ересек өсімдік.

Таралу, жануарлар, адам, жел, су арқылы, өздігінен таралу.

Диалог/жазу үшін пайдалы фразалар сериясы

Талқылау сұрақтары:

Талқылау сұрақтары:

Өсімдік қалай пайда болады? Әрі қарай ол қалай өсе бастайды?

Өскін мен ересек өсімдікті салыстырыңыз. Ұқсастығы мен айырмашылығын табыңыз.

Өсімдіктерді қалай қорғауға болады?

Жануарлар өсімдіктің таралуына қалай көмектеседі?

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Математика, дүниетану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;

Бастапқы білім

 

Өсімдіктің мүшелерін, олардың атқаратын қызметін біледі. Жергілікті өсімдіктерді атайды, өсімдік түрлерінің өзара ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды. Өсімдіктің фотосинтез үпроцесінде оттек бөлінетін біледі. Өз өлкесіндегі табиғат бірлестіктерін сипаттап, тіршілік ортасына қарай өсімдіктерді салыстыра алады, қоршаған орта жағдайына өсімдіктің бейімделуін түсіндіре алады. Адамның өсімдіктің саналуандығына әсерін, Қызыл кітаптың өсімдіктерді қорғаудағы рөлін түсінеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Жұмыс ережесін келісу

*          Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

*          Уақытты үнемдейміз!

*          Нақты,дәл жауап береміз!

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау

Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

Сабақтың ортасы

Дескрипторы:

.өсімдікті не үшін қорғау қажет екенін түсінеді;

• өсімдікті қорғау жолдарын ұсынады.

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

Ойтолғаныс

«Тыңда» айдары.

Жер бетіндегі тіршілік үшін өсімдіктің маңызын барлық адам түсінеді. Өсімдіктерді қорғаудың бір жолы – Қызыл кітапқа тіркеу екенін білесің. Еліміздің Қызыл кітабына өсімдіктің 387 түрі тіркелген. Солардың ішінде жабайы Регель және Шренк қызғалдақтары біздің елімізде ғана өседі. Оларды қазір ботаникалық бақтарда арнайы өсіреді.Көктем мен күзде қалалар мен ауылдарда көгалдандыру шаралары ұйымдастырылады. Көшелердікөгалдандыру арқылы ауаны тазартып, ондағы ылғал

мөлшерін сақтауға болады. Мысалы, Нұр-Сұлтан көшелеріне көктемде ағаштар мен бұталар, гүлзарларғасаналуан гүлдер отырғызылады. Өсімдіктерді қорғау үшін ақпараттандыру шаралары да қолданылады. Өсімдіктерді қорғау – Жер бетіндегі тіршілікті сақтап қалудың бірден-бір жолы.

Кері байланыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Учитель начальных классов