Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Конспекты / 5 сынып ашық сабақ
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Математика

5 сынып ашық сабақ

библиотека
материалов

C:\Documents and Settings\Ернар Конысов\Рабочий стол\электронн. партфол (2)\Фотка.bmpҚостанай қаласы. М. Хәкімжанова атындағы №20 орта мектеп. Сарсенбаева Алмагул Усенбаевна.



1. Тақырыбы: Жай бөлшек және аралас сандарды қосу

2. Мақсаты: жай бөлшектер мен аралас сандарды қосуды тақырыбын жүйелеп қайталау, қорыту және бекіту

3. Міндеттері:

- білімділік: жай бөлшектерді салыстыруды, қысқартуды,ортақ бөлімге келтіруді, бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектер мен аралас сандарды қосуды қандай деңгейде меңгергендерін бақылап, тексеру;

-дамытушылық: ауызша есептеу ,жылдам жауап беру, сөйлеу мәдениетін, логикалық ойлау қаблетін, өзін-өзі тексеруді дамыту;

-тәрбиелік: топ арасында сыныптастармен тез тіл табысуға, шапшаңдыққа, диалогтық қарым-қатыныасқа тез түсуге қалыптасуға тәрбиелеу.

4. Сабақ түрі: тақырыпты қайталау және бекіту.

5. Оқушылардың жұмыс істеу түрі: топпен , жеке.

6.Оқушылардың сабақта жұмыс барысы:

- өз бетімен есеп шығару;

- берілген сұрақтарға толық жауап беру;

- тест сұрақтарына жауап беру;

- өз-өзін және топ мүшелерін бағалай білуі

-кері байланысты жақсы түсіну(рефлексия)

7. Ақпараттық техникалық құрал: Компьютер, интерактивтік тақта , математик оқулығы , тест сұрақтары.

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

1. Ұйымдастыру кезеңі.( 3мин)

Мұғалім оқушылармен амандасып, түгендейді.


1) Оқушылар топқа бөлінеді

1-топ: «Жай бөлшектер»

2-топ: « Аралас сандар»

3- топ: « Бұрыс бөлшектер»

4- топ: «Дұрыс бөлшектер»

Бір-бірінің қолын алып, жақсы тілектер айтады

2. Алған білімдерін қайталау. (2мин)

Балалар орындарыңа отырып, алдарыңдағы БББ кестесін толтырыңдар және бағалау парақтарыңа аты-жөндеріңді жазыңдар.


2)Оқушылар БББ кестесін толтырып, алдарындағы бағалау парақтарына ат- жөндерін жазады.

3. Өткен тақырыпты қайталау. (15мин)

1-кезең: Сұрақ-жауап оқушылар допты лақтырып, бір-бірлеріне сұрақ қояды.

2- кезең: Домино ойыны.

3-кезең: Ауызша сұрақтарға жауап береді.

1) Бөлшектерді дұрыстап оқы

hello_html_m3a8c526e.gif

2)Бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдыр және керсінше:

hello_html_m468aeea6.gif

3.Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.

Домино ойынын жарысып 4 топ ойнайды, қай топ бірінші жинап болса сол, ойын тоқтайды.

Ауызша есептерге тез жауап айтады.







Оқушылар бөлшектерді дұрыс оқуға қалыптасады.









Бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдыруда оқушылар оның ережесін қолданады.








hello_html_m45e38d45.gif3)Бөлшекті қысқартыңдар:

hello_html_m20488d88.gif



4) Бөлшектерді салыстырыңдар:

hello_html_39109dae.gif



5) Есепте :



hello_html_m390bac15.gif; hello_html_2ff3c114.gif

hello_html_4ce823b7.gif





hello_html_m6094e4e.gif

hello_html_m52b7afe2.gif

hello_html_2ff3c114.gif


Бөлшектерді ауызша қысқартып, жауабын тез айтуға талпынады.









Бөлшектерді салыстырғанда салыстыру ережелерін жатқа біледі.















Есепте кезеңінде оқушылар ауызша есептеуде бөлшектердің бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосуда алған білімдерін шыңдайды.

Оқушылар әрбір жауап сайын өздеріне 1 ұпай қойып отырады.

Сегіту сәті :1) дұрыс бөлшек – қолдарын жоғары көтереді 2) бұрыс бөлшекқолдарыналға созады. 3) аралас сан – орындарынан тұрады. hello_html_6a1c94eb.gif; hello_html_m20ed8655.gif ; 5hello_html_6533ba.gif;...




Оқушылар жылдам айтылған бөлшек түрлеріне байланысты жаттығулар жасайды.



4- кезең: Теңдеуді шығар (5мин)



1. Х- 2hello_html_7f8f9891.gif = 5 hello_html_7697ac95.gif



2. У - 5 hello_html_m11f0fb5b.gif = 3 №5. Х - 10hello_html_6e0b8d43.gif = 3 hello_html_m11f0fb5b.gif



3. Х - 1hello_html_m57c90caf.gif = 2hello_html_6e0b8d43.gif №6. У - 6hello_html_42b18ad1.gif = 1hello_html_m43879431.gif




Оқушылар теңдеуді шығарып көршілерін тексереді. (жауаптары презентатцияда)

1. 7hello_html_m2dd47014.gif №4. 9hello_html_685d8d49.gif



2. 8hello_html_m11f0fb5b.gif №5. 13hello_html_m57c90caf.gif



3. 4hello_html_7f8f9891.gif №6. 7hello_html_6eec8aff.gif

5- кезең : Тест(10мин)

1- нұсқа Қосуды орындаңдар:

1. hello_html_m4748943f.gif + hello_html_m7bbc1b6f.gif; А) hello_html_4b48f781.gif В) hello_html_77b02a40.gif С) hello_html_4b655681.gif



2. hello_html_m786b49a3.gif + hello_html_m58454c98.gif ; А) hello_html_daf95bd.gif В) hello_html_m17e4bd7.gif С) hello_html_3b7b3c70.gif



3. hello_html_6e0b8d43.gif + hello_html_6533ba.gif ; А) hello_html_m19aeaf4d.gif В) 1 hello_html_17e293e3.gif С) hello_html_m41d80244.gif



4. . hello_html_m6c354f1e.gif + hello_html_420db8a5.gif ; А)1 hello_html_60dcc601.gif В) hello_html_m4e1cdf30.gif С) 10



5. hello_html_m64125bdf.gif + 10 А)19 hello_html_3b88a430.gif В) hello_html_3b88a430.gif С) 19



6. hello_html_m3aa8f24e.gif + 10 hello_html_2ee8300a.gif А)13 hello_html_2ee8300a.gif В) 23 hello_html_2ee8300a.gif С) 23



7. . hello_html_4c32228d.gif + hello_html_420db8a5.gif А)1 hello_html_138d6a3a.gif В) hello_html_138d6a3a.gif С)18hello_html_m5965ef3f.gif



8. hello_html_226c27dd.gif + 21hello_html_618b300d.gif А)21 hello_html_m401e4872.gif В) 21 hello_html_697f3962.gif С) 22



9. hello_html_mf9461.gif + hello_html_m401e4872.gif А)1hello_html_4e7218e2.gif В) 1 hello_html_11d03af9.gif С) 1hello_html_m5575e8c3.gif



10. 14hello_html_18753622.gif + 12hello_html_3643482f.gif А)26hello_html_m3560b920.gif В) 26 hello_html_2d9fc1ce.gif С)26hello_html_m4565b233.gif





2- нұсқа

Қосуды орындаңдар:

1.hello_html_6a1c94eb.gif + hello_html_7f8f9891.gif; А) hello_html_m401b1977.gif В) 1 С)hello_html_6533ba.gif

2. hello_html_6533ba.gif + 2hello_html_7f8f9891.gif А) 3hello_html_m11f0fb5b.gif В) 2hello_html_m11f0fb5b.gif С) 2hello_html_138d6a3a.gif



3. hello_html_m5965ef3f.gif + hello_html_5b854dbc.gif А) hello_html_103462.gif В) hello_html_3b7b3c70.gif С) hello_html_7f8f9891.gif



4. 9hello_html_2ee8300a.gif + 10hello_html_4985b3b6.gif А) 19hello_html_4985b3b6.gif В) 19hello_html_6ea28712.gif С) 20



5. 21 hello_html_m57c90caf.gif + 10 hello_html_685d8d49.gif А) 32 В) 31hello_html_m57c90caf.gif С) 32hello_html_685d8d49.gif



6. hello_html_57512029.gif + hello_html_4fcd5e24.gif А) hello_html_6447a588.gif В) 1hello_html_m64a6d796.gif С) 1hello_html_m4d9ce92b.gif



7. 63 + 2hello_html_4985b3b6.gif А) hello_html_4985b3b6.gif В) 60 hello_html_4985b3b6.gif С) 65hello_html_4985b3b6.gif



8. 25hello_html_77b02a40.gif + 15hello_html_m3ea18a9f.gif А) 41hello_html_328c4821.gif В) 41 С) 42hello_html_m3ea18a9f.gif



9. 8hello_html_371739a7.gif + 8hello_html_m43879431.gif А) 16hello_html_4f8ba51e.gif В) 16hello_html_65f15986.gif С) 16hello_html_m1479070d.gif



10. 17hello_html_75f82efb.gif + 12hello_html_2b3604ff.gif А) 29hello_html_75f82efb.gif В) 29 С)30



6- кезең . Қортынды:

1) Тест жұмысын тексереді

2) Бағалау парағын толтырады

7- кезең : Рефлексия( оқушылар өз ой



толғаныстарын , рефлексия арқылы білдіреді)

Үй жұмысы :



Оқушылыр шығарып жауабын интерактивті тақтадан тексереді. Тест жауабы бойынша өз-өздерін бағалайды.



Тест жауаптары:( презентацияда)

1- нұсқа











Жауаптар :



1-нұсқа





сұрақ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

жауабы

В

С

В

С

А

А

С

А

В

С



































2- нұсқа



сұрақ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

жауабы

В

А

С

В

А

В

С

А

В

С















































«Жай бөлшектер» тақырыбына ертегі жазу




































































































