Инфоурок / Физика / Рабочие программы / “ Денелердің жүзу шарттары.”(7сынып)

“ Денелердің жүзу шарттары.”(7сынып)

Курсы профессиональной переподготовки
124 курса

Выдаем дипломы установленного образца

Заочное обучение - на сайте «Инфоурок»
(в дипломе форма обучения не указывается)

Начало обучения: 29 ноября
(набор групп каждую неделю)

Лицензия на образовательную деятельность
(№5201 выдана ООО «Инфоурок» 20.05.2016)


Скидка 50%

от 13 800  6 900 руб. / 300 часов

от 17 800  8 900 руб. / 600 часов

Выберите квалификацию, которая должна быть указана в Вашем дипломе:
... и ещё 87 других квалификаций, которые Вы можете получить

Получите наградные документы сразу с 38 конкурсов за один орг.взнос: Подробнее ->>

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы:“ Денелердің жүзу шарттары.”.

Мақсаты: 1. Білімділік: Архимед күші тақырыбы бойынша алған білімдерін пысықтау,бақыланған құбылысты Архимедзаңын пайдалана отырып түсіндіру.

2. Дамытушылық: Оқушыларды ой өрісін дамытуға, өз бетімен ізденуге, қорытынды жасауға, өзін-өзі бағалап, сын көзбен қарауға машықтандыру.

3.Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке, ізденімпаздыққа, еңбексүйгіштікке, өз елін сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бақлау сабақ.

Сабақ типі: жаңа тақырыпты меңгеру.

Сабақтың көрнекілігі: портрет, интерактивт белсенді тақта, ермексаз, су, стакан,тұз, картоп, ағаш, темір, пеноплас.

Пәнаралық байланыс: математика, тарих, география, информатика, орыс тілі.

Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу және сынып тазалығына көңіл бөлу.

II.Үй тапсырмасын тексеру.

1) Сұрақ-жауап арқылы сұрақтар беріп білімдерін тексеру.

1. Күштің түрлерін ата?


Овал 11Прямая со стрелкой 12 тартылу күші

аПрямая со стрелкой 10уырлық күші

Прямая со стрелкой 9Прямая со стрелкой 8

үйкеліс күші серпімділік



2. Үйкеліс күшінің түрлерін ата?

Скругленный прямоугольник 13



Прямая со стрелкой 15Прямая со стрелкой 16Прямая со стрелкой 14

сырғанау домалау тыныштық

3. Күшті қандай құралмен өлшейміз?

Күшті өлшеу үшін аранайы құралдар – динамометрлер (грекше динамис - күш және метро-өлшеймін) қолданылады.

4. Неге жаңбыр жауар алдында адамның сүйек-буындар сырқырайды. (Атмосфералық қысым кемиді, содан адамның қанайналым жүйесі бұзылады. )


ІІІ. Физикалық шамаларды өлшем бірліктерімен тұтастырыңдар.

Тығыздық g кг/м3

Тұрақты шамалар V 9,8Н/кг

Дене көлемі ρ Н

Күш F м3

ІҮ. «Ойлан тап» ойыны арқылы білімдерін тексеру.

  1. Елеуішпен су әкелуге бола ма? (Болады. Қар мен мұз күйінде)

  2. Мұз қандай күйге жатады? (Қатты күйге)

  3. Егер кеседегі судың бәрін ішіп қойсақ, не қалады? (Ауа)

  4. Ауа қандай күй? (Газ күйі)

  5. Қандай ыдысқа су құйылмайды? (Су толы ыдысқа)

  6. Ал су қандай күйге жатады? (Сұйық күйге)

  7. Орнынан қозғалмай не өтіп бара жатыр? (Уақыт)

hello_html_m7ec2eec6.jpg

Архимед жайлы аңыз

Сиракуз патшасы Гиерон Архимедке зергер жасаған тәждің таза алтынан жасалынғанын анықтауға тапсырды.Бұл есептін шешуі су құйылған ваннаға түскен кезде келген екен. Қуанған ол «Эврика!» деп Сиракуз көшелерінің бойымен жүгірген.

hello_html_752222f6.jpghello_html_m6d1582aa.jpg

Ү. Архимед күшінің шамасын анықтайтын тәжірибе

hello_html_m2cfec9b2.jpg

ҮІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

Бүгінгі сабағымыз денелердің жүзуі және оның касиеттері болмақ. Кейбір денелер сұйқтын бетінде жанқа тәрізді қалқып жүрсе , екіншілері батып кетеді, ал үшіншісі сүнгір қайық тәрізді оныңішінде жүзіп жүре алады. Сүйық ішіндегі денеге екі күш әрекет етеді тік төмен бағытталған ауырлық күші және тік жоғары бағытталған архимед күші.

Физикалық тәжірибе

1-тәжіибе.

  • Суы бар ыдыс

  • Шеге

  • Пенопласт

  • Ағаш

Мына денелерді суға салып бақылау. Тәжірибе нәтижесін түсіндіру. Қорытынды шығару.

Қортынды;

> FА дене батады

< FА дене қалқып шығады

= FА дене жүзеді

2-тәжірибе.

  • Таза суы бар ыдыс

  • Тұз

  • Картоп

Картопты таза суға және тұзді суға салып бақылау. Тәжірибе нәтижесін түсіндіру.

Қорытынды шығару.

ρ д > ρс дене батады

ρ д < ρ с дене қалқып шығады

ρд = ρ с дене жүзеді


Видео көрініс

hello_html_m72a0d455.jpg

Ал, неге кеме темірден жасалған, брақ суда батпайды?

3 тәжірибе

. Таза су

  • Ермексаз

Ермексаз суға батады. Қалай жүздіруге болады?

Кеменің суға батқан бөлігі ығыстырып шығарған судың салмағына тең болады.


ҮІІ. Есеп шығару. №3 Массасы 100кг, көлемі 0,2м дене су бетінде жүзіп жүреме , әлде батып кетеме?

4 Мұздың кесегі бензинде, керосинде, глицеринде



VІІІ. Жаңа сабақты бекіту:

1. Сұйыққа (газға) батырылған денелерге АРХИМЕД КҮШІ әсер етеді.

2. Архимед күші ЖОҒАРЫ бағытталған.

3.Архимед күші ауырлық кұштен кем болса дене БАТАДЫ

4. Архимед заңы арқылы суда кемелер ЖҮЗЕДІ.

Оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма : §56. 30-жаттығу 1,2 есепті шығару.


Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 29 ноября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru

