Инфоурок Начальные классы КонспектыАғаштар неге ашуланды? 4 - сынып.

Ағаштар неге ашуланды? 4 - сынып.

Скачать материал

ШҚО. Үржар ауданы . Қабанбай ауылы .

«Жарбұлақ  орта  мектебі» КММ.

Бастауыш сынып мұғалімі: Темиргалиева К . А.

 

Тақырыбы: Ағаштар неге ашуланады ?

Мақсаты: 1) Оқушыларды мәтінің мазмұнымен Б Соқпақбаевпен таныстыра отырып, мәтіндегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру. Ағаштар жайындағы білімдерін кеңейту, мәтінді мәнерлеп оқу дағдыларын және белсенді ынталы оқуға үйрету.

2) Оқушылардың байланыстырып жүйелі сөйлеу қабілеттерін шығармашылық,

танымдық қабілеттерін дамыту.

3)Табиғатты аялауға, ұйымшылдыққа бірлікке жақсыны үйретуге, жаманнан жиренуге баулу.

Сабақ түрі: аралас сабақ.

Сабақ әдісі: сұрау жауап түсіндіру.

Сабақ көрнекілігі:  интерактивтік тақта, Б Соқпақбаевтың суреті, мақал- мәтелдер.

Өтілу барысы:

I - Ұйымдастыру кезеңі: Оқушы  зейінін сабаққа аудару.

Сабақ мақсатын айту, тәуелсіздіктің 22 жылдығын айта кету.

II- Оқушылар сабақты бастамас бұрын бір-бірімізге шаттық нұрын тілейік.

Біз қандаймыз қандаймыз,

Шұғылалы таңдаймыз,

Күлімдеген күндейміз,

Еш уайымды білмейміз.

III- ал, балалар үй тапсырмасына не берілді?  Б.Соқпақбаев  « Компас»

Үй тапсырмасына шолу жасау.

           1. Қанатқа әкесі сыйлаған компастың ерекшелігі не?

           2. Балалар қандай болды?

           3. Боданның компасқа қатты қызыққаның қалай байқауға болады?

           4. Бодан компасты не істеді?

           5 .Боданның орнында  болсаңдар не істер едіңдер?

 

IV- Қызығушылықты ояту.

Балалар қалай ойлайсың. ағаштар ашулана ма?

Өздеріңнің бақтарыңда ,  ауылың көшелерінде   қандай ағаштар бар?

Оларға күтім жасайсыңдар ма?

Ендеше мына  ағаш  суреттерінен өздерін ұнататын ағаштан таңдап алыңдар.

V- Ой ашар.

Біз әңгімемен таныспас бұрын мынандай тапсырмалар мен жұмыс жүргізейік.

1.     Ағаштың қасиеті туралы не білеміз?

2.     Ағаштың қандай пайдасы бар?

3.     « Жасыл ел » бағдарламасы туралы не білеміз?

4.     Б. Соқпақбаев өмірі туралы не білеміз?

5.     Б. Соқпақбаевтың қандай шығармаларын білеміз?

Б. Соқпақбаевтың суретің көрсету.

 

Бердібек Соқпақбаев жайлы еске түсіру.

 Алматы облысы, Нарынқол ауданы, Қостобе ауылында 13.10.1924 жылы туған   — қазақ жазушысы. Қазақтың Абай атындағы педагогикалық институтын бітірген соң 1949 жылы  Нарынқол ауданында мұғалім болды.

 "Жұлдыз", "Балдырған" журналында, Қазақстан Жазушылар одағында түрлі қызмет атқарды .. "Бұлақ"  өлеңдер жинағы, "Он алты жасар чемпион"  "Бақыт жолы"  "Алыстағы ауылда"  "Балалықшаққа саяхат", "Дала жұлдызы"  "Аяжан" "Гауһар" повестерін жазды.

"Менің атым Қожа повестсі" кітабы балалардың сүйіп оқитын шығармасына айналып, орыс, украин, француз, литва, латыш, өзбек тілдеріне аударылды. 1963 жылы "Қазақфильм" студиясы сол кітап бойынша жазылған киносценарийді экранға шығарды.

«Менің атым Қожа» фильімінен үзінді көрсету.

Ендеше балалар бүгін біз сендермен дәл өздерін сияқты Алмабек атты бала 

жайында  танысамыз.

VIII. Жаңа сабақ:  Б. Соқпақбаев  «Ағаштар неге ашуланды?»
3.Мәтін мазмұнымен оқушыларды таныстыру, мәнерлеп оқу.
Мәтінді  бөліктерге бөліп,  ат қою

1.Алмабектің ағаш отырғызуы.
2.Ағаштардың мұңға батуы
3.Ормандағы оқиға
4.Ағаштардың бой түзеуі

VII. Оқулықпен жұмыс

1.3- оқушыға мәнерлеп оқыту

2. тізбектей оқыту

VIII. Ой қозғау.

-         Алмабектің жіберген қателігі неде?

-         Ағаштар Алмабекті қалай жазалады?

-         Алмабек өзінің кемшілігін қалай түзеді?

-         Егер Алмабек  ағаштардан  кешірім сұрамағанда не болар еді?

-         Кәрі еменнің сөзің кім тауып оқиды?

IX. Дәптермен жұмыс.

 Ендеше балалар ағаштар неге ашуланады екен соны білейік. Ол үшін Алмабектің кінәсін толтырайық.

    Жас ағашты уақытылы суармайды

    Алмабектің айыбы   

  Түбін қобсытпады

  Табиғатқа  қастандық жасады

  Өзге  балалардан үйренгісі келмеді

X.               Тақтаға  мақалдарды жазып қою.

Оқушылар толықтырып жазады ( дәптерге жазып аламыз)

1...................           еңбегімен озады

  ...................           езулімен тозады.

 

2...................            ертеңі бітпейді. 

 

XI.            Ситуациялық жағдаят:

Ал міне балалар мына бір суретке бір қарайық( ағаштарды сындырып зиян  келтірмеу жайлы көрсету)

      Ситуациялық сұрақ

      Мұндай жағдайда өзін не істер едің?

 

XII.        Ойын. « Сымсыз телефон» бір - біріне сыбырлап жеткізеді

1.     Біздің сыныпта Алмабектегі оқушы жоқ.

2.     Қ. Сәтбаев ескерткіш маңына көктемде ағаш отырғызайық.

3.     Көктем шығысымен мектеп ауласындағы ағаштарды өз күтімімізге алайық.

XIII.    Ой қорыту:

 Балалар міне бүгін ағаштардың пайдасы және қасиеті туралы көп танысып білдік. Ендеше осы ағашқа байланысты қандай тыйым сөздер білеміз?

-         жалғыз ағашты кеспе

-         жас бұтақты сындырма

-         көк шөпті жұлма

XIV.     Рефлексия: Әр бала қолындағы ағашқа сабақтан алған әсерін жазады

XV. Оқушыларды бағалау.

XVI .Үйге тапсырма: мәтін мазмұнын айту, жазушы шығармаларын талдап, салыстырып келу

                 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ағаштар неге ашуланды? 4 - сынып."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Животновод

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
