Астана
қаласы №8 ОМ
Бейсенбаева
Алтынай Оспановна
Сыныбы: 8
Пән аты:
Абайтану
Сабақтың тақырыбы: «Жастықтың оты, қайдасың» өлеңі
Сабақтың
мақсаты:
1. Білімділік: Оқушыларға «Жастықтың оты, қайдасың»
өлеңі туралы жаңа білім беру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау, қабылдау білу дағдыларын
дамыту
3. Тәрбиелік:ӨӨӨ-----
Қазақ халқының ұлы ақыны Абай мұраларын қадірлей, тани білуге
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру
сабағы Сабақтың
әдісі: әңгімелеу, еске түсіру,
баяндау
Сабақтың көрнекілігі: Абайтану модульдерінің тапсырмалар жүйесі
бойынша кестелер, сызбалар
Пәнаралық байланыс: қазақ
тілі, тарих
Сабақтың
барысы:
І
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру,
өтілетін тақырыпқа назарын
аудару.
ІІ
Үй тапсырмасын сұрау:
Ø Қазіргі Абайтану
ғылымы, оның мақсаты;
Ø Абайтану ғылымының
тарихы туралы мәліметтер
ІІІ Жаңа
сабақ. Мағынаны ашу:
«Жастықтың оты,
қайдасың» өлеңі
Жаңа
сабақтың жоспары:
1. Абай шығармасын
түсіну, меңгеру модульдері;
2. Абай
шығармаларын талдау, зерттеу модульдері;
3. Шығармашылық
жұмыс модульдері.
Сабақтың барысы:
«Жастықтың оты,
қайдасың» өлеңі
Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін (Абай)
Өлең
мәнерлеп оқылады немесе аудио дискіден тыңдалады.
Тапсырмалар
жүйесі
ІІ
Абай тілінің сөздігі
Сарт (сартша)
|
|
Тыртың
|
|
Бұртың
(бұртаң)
|
|
Қиқым
|
|
Ырық (ырқың)
|
|
Құлық (құлқың)
|
|
Сиық (сыйық,
сыйқың)
|
|
Сапыр (сапырылды)
|
|
Шырық (шырық
бұзу)
|
|
Қырт (қыртың)
|
|
Пыш—пыш
|
|
Астыртын
|
|
Тапсырма:
Ø
Өлеңдегі
мағынасы өзіңізге беймәлім, түсініксіз сөздерді Қазақ тілінің түсіндірме
сөздігінен тауып, мағынасын біліп алыңыз;
Ø
Сөздердің
мәнін ашыңыз, өзіңіздің сөздік қорыңызға қосып қойыңыз.
Ескерту:
Өлең
мәтінінде тағы да мағынасы түсініксіз, қиын сөздер кездессе, сөздікті әрі қарай
жалғастырыңыз.
ІІІ
«Абайды оқы, ерінбе»
Тірек
сөздер:
-
қайран
-
аузыңа
-
айырмадың
-
екі
ұртың
-
шырайың
-
бұзылды
-
ұқпайсың
-
қыртың
-
өз
малыңды
-
күлкің
-
байлауы
жоқ
|
-
бұртың
-
би
болған
-
сыйқын
-
түзелер
-
кетпесе
-
нәрседен
-
алған
-
бірлік
-
жылқың
-
талас
|
-
сынасқан
-
бойда
жүрсе
-
оңалмай
-
жаным
-
көңілге
-
артылмас
-
байғұс
-
не
түсер
-
кісіге
-
астыртын
|
Тапсырма:
Ø
Берілген
тірек сөздердің өлеңдегі орнын тауып қойыңыз,
Ø
Өлең
мәтінін қайта қарап пысықтаңыз, есіңізде сақтаңыз,
Ø
Өлеңді
жаттап алуға дағдыланыңыз.
ІV
«Абайды оқы, таңырқа»
1.
Құнды сөз
Көркем эпитеттер:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
|
Тапсырма:
Ø
Өлеңдегі
Абай тілінің көркем айшықтарын - көркем эпитеттерді тауып, олардың мағынасын
есіңізде сақтаңыз;
Ø
Көркем
айшықты сөздерді өзіңіздің сөздік қорыңызға қосып қойыңыз.
2. Құнарлы ой
Қимыл -әрекетті суреттейтін құнарлы ойға құрылған
айшықты сөз тіркестері:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
|
Тапсырма:
Ø Кесте бойынша
өлеңдегі Абайдың айшықты сөздері мен құнарлы ойларын теріп жазыңыз;
Ø Тәрбиелік мәнін
есте сақтаңыз, ол сөздерді сөздік қорыңызға қосып қойыңыз.
V
Зерде
Абайдың сөзден салған суреті
Тапсырма:
Ø Өлеңдегі Абайдың
сыншылдық сипаттағы ақыл-кеңес мәнді ойларын теріп жазыңыз;
Ø Мағынасын есте
сақтап, ол сөздерді сөздік қорыңызға қосып қойыңыз.
2. Өлең
құрылысындағы Абай өрнегі
1. Әр тармақтағы буын саны:
2. Әр тармақтағы бунақ саны:
3. Шумақтағы тармақ саны:
4. Өлеңдегі шумақ саны:
5. Ұйқасы:
6. Өлең құрылысына анықтама:
|
Тапсырма:
Ø
Кесте
бойынша өлеңнің құрылысына талдау жасаңыз;
Ø
Өлеңге
анықтама жазыңыз.
Ø Cынақ тапсырмасы
арқылы өзіңіздің біліміңізді тексеріңіз;
Ø Тиісті ұпай
жинаңыз.
VІІ Еркін
ойлау – «Айтарым бар...»
Тапсырма:
Ø
«Аш
қарын жұбана ма майлы ас жемей» өлеңі
Ø
ақын
көтерген тақырып төңірегінде еркін ой толғаңыз;
Ø
Қазақ
халқының Абай байқаған мінез-құлқы мен іс-әрекеттері жайлы ашық пікір айтыңыз.
VІІІ
Еркін жазу - «Жазғым келгені…»
Тапсырма:
Ø «Аш қарын жұбана
ма майлы ас жемей» өлеңіндегі ақын ойымен өз ойыңызды үндестіре отырып,
ой жинақтаңыз;
Ø «Аш қарын жұбана
ма майлы ас жемей» тақырыбына өз таңдауыңыз бойынша ойтолғау,
эссе, шығарма жазыңыз.
ІХ
Қылқалам
Тапсырма:
Ø
Өлеңнен
алған әсеріңіз бойынша қылқаламның көмегімен суреттер салыңыз;
Ø
Салған
суреттеріңізге ат қойыңыз, себебін түсіндіріңіз.
Х
Алтын сандық
Тапсырма:
Ø
«Аш
қарын жұбана ма майлы ас жемей» өлеңі
бойынша берілген түсініктер мен қосымша мәліметтерді оқып, біліп алыңыз;
Ø
Берілген
тапсырмалардың, сынақ жұмысының жауаптары арқылы өз біліміңізді
тексеріңіз.
ХІ Қоржын
Тапсырма:
Қоржынға:
Ø
өзіңіз
орындаған тапсырмалардың жауаптарын;
Ø
жазба
жұмыстарыңызды;
Ø
салған
суреттеріңізді жинақтап салыңыз.
ІV
Дәптермен жұмыс:
33-сөз. Меңгеру,
алдау модульдері бойынша тапсырмаларды орындау
VІІ Үй
тапсырмасын беру, орындау жолдарын түсіндіру:
Өлеңді талдау