Инфоурок / Другое / Рабочие программы / Қабдеш Жұмаділов «Қозыкүрең»әңгімесі. 5 сынып
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Қабдеш Жұмаділов «Қозыкүрең»әңгімесі. 5 сынып

библиотека
материалов

hello_html_4e95bb24.gifhello_html_1888a836.gifhello_html_m7a6a5705.gifhello_html_24974e2a.gifhello_html_m8b9fb9d.gifhello_html_m21f8b980.gifhello_html_58236a07.gifhello_html_71fd803d.gif

Сабақтың тақырыбы: Қ. Жұмаділов «Қозыкүрең»әңгімесі.
Сабақтың мақсаты.
Білімділік. а) шығарманың мазмұнын меңгерту, Қозыкүрең бейнесін ашу
Дамытушылық: ә)Ойлау қабілетін арттыру, ой - өрісін кеңейту,оқулардың шының өз ойын жинақтай білуін арттыру
Тәрбиелік: б) Оқушыларды топтасып жұмыс істеуге баулу. Отанын елін, жерін сүюге тәрбиелеу.
Көрнекіліктері: интерактивті тақта, слайдтар, қима қағаздар
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың әдісі: Топтық жұмыс, сұрақ жауап.

Пәнаралық байланыс: тарих
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу. Сынып тазалығын, сабаққа дайындықтарын тексеру.
Оқушыларды үш топқа бөлінеді. Топ атаулары: Қозыкүрең, Құлагер, Шалқұйрық

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. «Жылдар сөйлейді» топтмасы арқылы Қабдеш Жұмаділов туралы ақпаратты топтастыру.
1. Қабдеш Жұмаділовтың өмірін сұрау.


Қабдеш Жұмаділов


1956 ж 1958-1962 ж


1936 ж


1981 ж


1998 ж 1965-1967 ж



1958-1962 ж 1962 ж


2. Жаңа сабақ

«Шығарма мазмұны композициясында».

Оқушылар тақтада берілген шығармалардың үзіндісін шығарманың композициясының қай бөлігіне жататынын анықтайды.

Жоспар Үзінділер
1. Оқиғаның басталуы. Алатау қазақ пен қырғыздың құт береке қонысы.
2. Оқиғаның байланысы. Қазақтардың сапарға сайланып шығу
3. Оқиғаның дамуы. Төреқұл әңгімесі.
4. Оқиғаның шиеленісуі Қозыкүреңнің қашып шығуы
5. Оқиғаның шарықтау шегі. Қозыкүреңнің елге оралуы - жаралы

жауынгердің елімен қауышуы тәрізді
6. Оқиға шешімі. Қозыкүрең өлімі

«Тест шешу» кезеңі.

І. Ералы кімнің әкесі?

1) Ағыбай

2) Төреқұл

3) Қайынжамал

ІІ. Қырғыздар қазақтарға қандай қиыншылық кезінде көмек қолын созды?

1) Соғыс кезінде

2) Көтеріліс кезінде

3) Ашаршылық кезінде

ІІІ. Екі елдің де құт береке қонысы, асыраушы анасы болған мекен қай мекен?

  1. Қазақ жері

  2. Алатау

  3. Тарбағатай

ІV. “ - Бұлар менің жиендерім..... Ұрпақтан қазір менде өздеріңіз білетін жалғыз Қайынжамал ғана қалды ғой” деген сөз кімнің сөзі?

  1. Ағыбай

  2. Ержан

  3. Төреқұл

V. “Қозыкүрең енді бірер күннен кейін Алатау қайдасың деп тартып отырмаса, мұрнымды кесіп берейін” деген кім?

  1. Халық

  2. Саяқбай

  3. Жылқышылар

«Сұрақ – жауап» кезеңі:

1 - топ

1. Әңгімеде қырғыз - қазақ достығының үлгісін көрсететін кімдер?
2. Ералы мен Жұмақанды жақындастырып жіберген қандай оқиға?
3. Төреқұл Ағыбайларды қалай қарсы алды?

2- топ
4. Әңгімедегі кейіпкерлерді атаңыз
5. «Қозыкүрең» оқиғасын әңгімелеп отырған кімдер?
6. Саяқбай Қозыкүреңнің қашуға дайындалып жүргенін қандай әрекетінен байқады?

3- топ
7. Қанша уақыттан кейін Қозыкүрең туған жеріне оралды?
8. Жатып қалған Қозыкүреңді тұрғызу үшін Саяқбай қандай ем жасады?
9. Төреқұл Ағыбайларды қалай шығарып салады?

Сергіту сәті

Үш топқа үш түрлі тапсырма беріледі.

1. Жылқы малының жасына қарай атаулары. (Құлын, жабағы, тай, құнан,дөнен, бесті)

2. Жылқы малы қатысатын жарыс, ұлттық ойын түрлері.(Аударыспақ, кыз қуу, теңге алу, ат жарысы, бәйге, көкпар)

3. Жылқы малының түсіне қарай атаулары. (қаракер, жирен, бурыл, күрең,торы, кер)




Венн диаграммасы

Шалқұйрық

Қозыкүрең

Құлагер







Айырмашылығы және ұқсастықтарын табу.
Қорытындылау. Эссе «Менің Қозыкүреңім»
5. Бағалау.
6. Үй тапсырмасын беру. Ұнаған бөліміне көрініс қою.



















Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
