Сыныбы: 2
|
Сабақ тақырыбы:Адам және айналадағы
дүние
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушыларға жаңа
тақырыпты түсіндіру, талқылау арқылы, олардың ойлау, пікірлеу, іздену
қабілеттерін дамыта алатындай орта құру.
А) Оқушылардың бір –
бірімен ой – пікір алмасуына мүмкіндік беру.
Б) Оқушыларға адам,
өсімдіктер, жануарлар бір – бірімен тығыз байланысты екендігін
түсіндіру.
В) Жұпта, топта бір
– бірінен үйренуге дағдыландыру.
Г) Оқушылардың
бойында бір – біріне деген сыйластық, мәдениеттілік қасиеттерін
қалыптастыру.
Адам және айналадғы дүние,ондағы адамның орны,рөлі туралы оқушы
білімінжүйелеу,тереңдету,бекіту;Оқушының айналадағы дүниемен өз қарым
қатынасына мән беріп,ойлауын қамтамасыз ету.
|
Негізгі идеялар:
|
Топтық және жұптық
жұмыстар жасай отырып, бірлесе отырып білім алуын
қамтамасыз ету, сын тұрғысынан
ойланту.
|
Әдіс тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,түсіндіру
Әңгімелесу, оқу, талдау, тіл дамыту
|
Күтілетін
нәтиже
|
Оқушылар жаңа
тақырыпты меңгеру арқылы тірі және өлі табиғаттың өзара
байланыстылығын түсінеді.
Б) Қоршаған ортаны
қорғау керектігін аңғарады.
В) Жеке жұпта,
топта бір – біріне сенімділік білдіріп, ұйымшыл болып, білгендерін бір
– біріне үйретеді.
Г) Топ болып жұмыс
істеу барысында өзара сыйластықты үйренеді
|
Бағалау
|
Оқушылар топтағы
белсенділігі, сұрақтарға берген дұрыс жауабы үшін бағаланады, өзіндік
бағалау парағынан пайдаланады.
|
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
Ресурстар, көрнекі құралдар
|
2 Мин
|
Сабақ
барысы
І
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық тренинг «
Амандасу» « Амандасу»
Табиғаттың
тарылтпайық тынысын,
Пәк
табиғат,жүректің ән- жырысың
Табиғат
адам үшін жаралған.
Бар
қызық табиғаттан таралған.
|
Қимылдар
арқылы көрсетеді.Өздерінің көңіл күйлерін айтады.
|
Суреттер, доп.
|
5м
|
Үй
тапсырмасын сұрау.
|
Өткен тақырып
бойынша сұрақтарға жауап беру, әңгімелеу, талдау жасату.
|
|
5Мин
|
Жаңа сабаққа.Табиғат» сөзіне топтастыру жасау.
Оқулықтағы мәтіннің мазмұны бойынша жұмыс жасау.Сұрақ -жауап.
-Суреттегі табиғатта болып жататын құбылыстар мен өзгерістерді
әңгімелеңдер.Соған сәйкес адам еңбегі,іс әрекеті қалай өзгереді?
|
Оқушылар топпен жұмыс жасайды
(тамақ,баспана,жәндіктер,киім,ауа,су, өсімдіктер,жануарлар,денсаулық
Оқушылар жауап береді.Оқушылар
топпен ақылдасып,жауабын береді.Арасынан топ басшысы кім қорғайтынын айтады
|
Оқулы,плакат
|
8 мин
2 мин
|
Шығармашылық
жұмыс
|
1- топ. Суретпен жұмыс: оқушылар
бағдаршамның қандай шамы жанғандакөшеден өтуге бет алды? Олар қандай адамға
қамқорлық жасады.Әңгімелеңдер.
2-топ. Адамның табиғатпен
байланысын анықтаңдар.
|
Оқулық. Парақшалар.
|
2м
|
Сергіту
сәті
|
Дене жаттығуын жасайды.
|
плакат
|
10 мин
|
Топтық жұмыс
|
1- топ. Табиғат құбылыстары
туралы суреттерден постер құрайды.
2-топ.Табиғат
құбылыстарын топтастырады
Әр
топ жеке, жұппен және топпен орындайды
|
плакат
|
8 м
|
Жас ерекшіліктеріне
байланысты тапсырмалар
|
1.Төмендегі ережелердің сәйкесін
байланыстыру. 2.Өлеңді мәнерлетіп
оқыту. 3.Күн тәртібін ретімен айту.
|
дәптер
|
5 мин.
|
Бағалау.
Рефлексия
Оқушылардың
алған әсерлері Мұғалім түсіндіреді.Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
Сабақта
сендерге ерекше не нәрсе ұнады?
|
Бағалау ағашы
Оқушылар
стикерлерге өтілген сабақтағы көңіл күйлерін жазып алма ағашына жапсырады
Оқушылар
өздерін және өзара бірін –бірі бағалайды.
|
Бағалау парақшалары
|
|
|
|
|
|