Лемяшэўская С.Р.
настаўнік пачатковых класаў
ДУА «Мотальская СШ»
Іванаўскага раёна
Адкрыты ўрок матэматыкі 4 клас
Тэма: Замацаванне
Мэты:
замацоўваць навыкі вусных і пісьмовых вылічэнняў; замацоўваць уменне рашаць
задачы на знаходжанне невядомага па дзвюх рознасцях; замацоўваць уменні
выконваць дзеянні з лікавымі значэннямі велічынь; развіваць лагічнае мысленне,
матэматычную мову вучняў; фарміраваць навыкі работы ў пары; выхоўваць цікавасць
да матэматыкі.
Абсталяванне : вучэбны
дапаможнік 4 кл. 2 ч. ( Г.Л.Мураўёва, М.А.Урбан, 2018), карткі з заданнямі для
работы ў парах, табліца адзінак велічынь, карткі з задачамі, ацэначныя лісты
для вучняў.
Ход урока
1. Арганізацыя
класа. Паведамленне тэмы і задач урока.
- Добры дзень,
паважаныя госці! Мы рады бачыць вас у нашым класе.
- Пачнем наш сённяшні
урок матэматыкі з усмешкі. Усміхніцеся адзін аднаму, усміхніцеся гасцям,
усміхніцеся настаўніку. Вось з такім добрым настроем мы пачынаем нашу працу. Сёння
на ўроку мы прадаўжаем вывучаць самую строгую, самую дакладную і самую цікавую
навуку – матэматыку.
- Давайце
ўспомнім, што мы з вамі робім на ўроках матэматыкі? Так, малайцы. Рашаем задачы
і ўраўненні, выконваем арыфметычныя дзеянні з лікамі, пераўтвараем велічыні, а
таксама вучымся працаваць дружна і дапамагаем адзін аднаму справіцца з
цяжкасцямі гэтай сур’ёзнай навукі.
- Сёння мы з вамі будзем
не толькі выконваць вылічэнні, але і развіваць увагу, памяць, лагічнае
мысленне, працаваць у парах і групах, а таксама падтрымліваць адзін аднаго
добрымі словамі. Я спадзяюся, што сёння ў нас усё атрымаецца, і гасцям
спадабаецца наша праца. Жадаю ўсім поспехаў!
- Тэма сённяшняга
ўрока: Замацаванне вывучанага
- Ацэньваць сваю
работу на ўроку вы будзеце самастойна, запаўняючы ацэначныя лісты.
2. Чыстапісанне.
- Пачынаем урок з
чыстапісання. Кожны з названых лікаў будзеце запісваць па два разы.
- Назавіце лік,
які стаіць за лікам 758.
- Назавіце лік,
які ў тры разы большы за лік 15.
- Назавіце лік,
які ў два разы меншы за лік 100.
- Назавіце лік, у
якім 5 адз.тыс. і 4 дзяс.
3. Праверка
дамашняга задання.
а) выкананне
індывідуальных заданняў за закрытай дошкай і на картках;
- Вылічыць
перыметр і плошчу прамавугольніка са старанамі 16 м, 10 м
б) франтальнае
апытванне.
- За акуратнае і
правільна выкананае дамашняе заданне пастаўце сабе ў ацэначным лісце 1 бал.
4. Вуснае
лічэнне.
- Падрыхтаваліся
лічыць вусна і запісваць адказы ў сшытак.
280 : 40 · 50
1000 : 5 · 4
57000 : 100
720 – 180 · 0
(960 – 740) · 3
8400 · 100
-
Прачытаем адказы, правярае кожны ўважліва, памылкі выпраўляем. За кожны
правільны адказ па 1 бале. Палічыце свае балы і запішыце іх у ацэначны
ліст.
5. Замацаванне
вывучанага.
а) гульня
“Знайдзі аднолькавыя значэнні”;
(вучні
выходзяць да дошкі, называюць пару аднолькавых значэнняў велічынь, тлумачаць
свой выбар, закрэсліваюць выбраныя запісы)
500 дм 6
г 5 а
500 м 5
м 360 мін
500 м 500
кг ½ км
- Якія адзінкі велічынь
паўтаралі?
- Назавіце ўсе
адзінкі часу, масы, даўжыні, плошчы.
б) параўнанне
адзінак велічынь (работа ў парах);
(заданні запісаны
на картках, вучні абмяркоўваюць заданні ў парах і запісваюць рашэнне ў сшытак)
280 м * ¼ км
4 км 50 м * 4500 м
30 ц · 4 * 12 т
1/8 сут * 40 мін
· 8
( праверка па
шаблоне)
За кожны правільны
адказ па 1 бале. Палічыце балы, запішыце ў ацэначны ліст.
6. Фізкультмінутка
7. Аналіз і
рашэнне задачы 1 (задача на картачцы)
За 9 аднолькавых
крэсел заплацілі на 200 руб. больш, чым за 5 такіх жа крэсел. Колькі каштуюць 9
крэсел і колькі каштуюць 5 крэсел?
-
Колькі
было крэсел?
-
На
колькі больш грошай заплацілі за 9 крэсел?
-
Як
паказаць гэта на чарцяжы?
(рашаем
задачу франтальна з каменціраваннем)
Спачатку
даведаюся ….
Ведаючы
….. , знайду цану ….
Ведаючы ……
, знайду кошт …..
Ведаючы ……
, знайду кошт …..
-
Ці
адказалі на пытанне задачы?
-
Прадыктуе
адказ …
-
Як
зменіце пытанне да задачы, каб яна рашалася ў 3 дзеянні?
8. Самастойнае
рашэнне задачы 2 (задача на картачцы)
- Прачытайце
ўмову задачы, падумайце, абмяркуйце ў парах, выканайце чарцёж і рашыце задачу.
Прывезлі 8
аднолькавых скрынак з лімонамі і 6 такіх жа скрынак з яблыкамі. Маса скрынак з
лімонамі на 84 кг большая за масу скрынак з яблыкамі. Знайдзіце масу скрынак з
лімонамі.
(тлумачаць рашэнне
задачы вучні, якія працавалі за закрытай дошкай)
За правільнае
рашэнне задачы пастаўце сабе 3 балы.
-
Як
зменіце пытанне да задачы, каб яна рашалася ў 4 дзеянні?
9. Д/З
с.130, № 3(1 радок), № 6 ( 3 слупок)
10. Гульня
“Размяркуй на групы і вылічы”.
(правяраем
уменне лічыць вусна і пісьмова, заданне выконваем франтальна)
-
Спачатку
запісваем на дошцы лікавыя выразы для вуснага лічэння, затым для пісьмовага
лічэння, каменціруем алгарытмы вылічэнняў.