Сыныбы:
|
7
Уақыты:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Африканың жер бедері мен пайдалы қазбалары
|
Мақсаты :
|
Оқушылар Африка материгінің жер бедерін, пайдалы қазбаларын оқып үйренеді.
|
Сабақтың түрі:
|
Топтық
|
Күтілетін нәтижелер:
|
А) Африка материгінің жер бедерінің өзіндік ерекшеліктерін
біледі;
В) Африкада кездесетін пайдалы қазбаларды кескін картаға
түсіру арқылы есте сақтайды;
|
Керекті жабдықтар:
|
Ресурстық парақтар, оқулық, дүниежүзінің климаттық
картасы, атлас, кескін карталар, интерактивті тақта, бағалау
парақтары.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
«Лездеме», «Басбармақ», «Ойлан, жұптас, бөліс» Маршруттық
карта, «Бұл мәлімет шындық па, жалған ба?»
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері:
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
Сынып оқушылармен амандасып, кезекші мәліметін алу.
Үй тапсырмасын «Лездеме» әдісі арқылы сұрау.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасып, кезекші өз мәліметін айтады.
Ең ұзын өзені, Ең биік шыңы, Ең үлкен шөл, Ең ірі жануар, Ең
ірі аралы, Ең үлкен көлі, Шеткі нүктелері, үй
тапсырмасы бойынша атап өтеді.
Қалған оқушылар сол сөздің жауабын табады. Оқушылар әрбір жауапқа «Басбармақ»
әдісі арқылы бағасын береді.
|
Тұсаукесер
|
Интерактивті тақтаға бірнеше сөздер топтамасы ұсынылады.
Мадагаскар аралы, Килиманджаро, Атлас тауы, мұнай, көмір, Айдаһар
тауы.
Жаңа сабақ тақырыбын ашуда белсенді қатысып отырған әрбір
оқушыны мадақтап, ынталандыру.
|
Оқушылар сөз топтамаларынан жаңа сабақтың тақырыбын табады.
|
Негізгі бөлім
|
Электронды оқулықтан бейнебаян тыңдау
Оқушыларға мәтін беру.
Картамен жұмыс беру. Маршруттық карта бойынша
тапсырмалар орындау.
|
Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашқан соң, мәтінмен таныса
отырып, «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісімен топта талқылайды.
Мәтінді оқи отырып, әр топ бірбіріне қиылыс сұрақтарын қояды. Интернет
жүйелерінен қызықты мәлімет те алады.
Маршруттық карта бойынша әр топтан бір оқушы жұмысты оқиды.
|
Қорытынды
|
Сабақты аяқтау үшін «Бұл мәлімет шындық па, жалған
ба?» әдісін қолдану.
Кері байланысқа «Рефлексия парағын»
толтырады.
Үйге тапсырма: §45. Африканың жер бедері мен пайдалы
қазбалары
|
«Бұл мәлімет шындық па, жалған ба?»әдісі арқылы қорытындылайды.
5895 м-(Килиманджаро жанартауы)
3181 м -
(Айдаһар тауының биік нүктесі)
4165 м - (Атлас
тауының биігі Тубкаль)
-133 м - (ең
төмен жері)
5109 м -
(маргарита шыңы)Оқушылар сабақ соңында «Рефлексия парағын»
толтырады.
|
|
|
|
|
Маршруттық карта.
1
қадам.Мәтінді мұқият оқып шыққан соң,Африкадағы өзгерістер әсерінен
қалыптасқан үстірттерді теріп жаз.
2
қадам. Чад, Конго, Калахари бұлар ..............
3
қадам. Жарайсың, енді кескін картаға Мадагаскар аралын түсір.
4
қадам.Қиындық артта қалды, ендігі тапсырма сенің тапқырлығыңды
көрсетеді. Африканың ең биік нүктесін тауып, жаз!
5
қадам.Жарайсың, сенің қолыңнан келді, ендігі кезек пайдалы қазбаларда.
6
қадам. Төмендегі кестені сәйкестендір.
Пайдалы қазбалар
|
Кездесетін жері
|
Мұнай
|
Намиб шөлі
|
Уран
|
Оңтүстік Африка
|
Алтын, алмас
|
Гвинея шығанағы
|
Фосфорит
|
Оңтүстік Африка Республикасы
|
Көмір
|
Атлас таулары
|
Семантикалық карта
стратегиясы
№
|
Атауы
|
Пайд.
қазба
|
Шөл
|
зерттеуші
|
тау
|
өзен
|
көл
|
ел
|
1
|
Сахара
|
|
+
|
|
|
|
|
|
2
|
Айдаһар
|
|
|
|
+
|
|
|
|
3
|
Нигер
|
|
|
|
|
+
|
|
|
4
|
Алмаз
|
+
|
|
|
|
|
|
|
5
|
Ливингстон
|
|
|
+
|
|
|
|
|
6
|
ОАР
|
|
|
|
|
|
|
+
|
7
|
Калахари
|
|
+
|
|
|
|
|
|
8
|
Виктория
|
|
|
|
|
|
+
|
|
9
|
Мұнай
|
+
|
|
|
|
|
|
|
10
|
Килиманджаро
|
|
|
|
+
|
|
|
|
7
қадам. Жарайсың, сен тапсырманы тез әрі сапалы орындау үшін қолыңнан
келгенді жасадың!
Рефлексия парағы
Бүгінгі сабақта не есіңде қалды?
|
Бүгінгі сабақтан не түйдің?
|
Бүгінгі сабақтағы қиындығың?
|
Қиындығыңды қандай жолмен шештің?
|
|
|
|
|
Рефлексия парағы
Бүгінгі сабақта не есіңде қалды?
|
Бүгінгі сабақтан не түйдің?
|
Бүгінгі сабақтағы қиындығың?
|
Қиындығыңды қандай жолмен шештің?
|
|
|
|
|
Рефлексия парағы
Бүгінгі сабақта не есіңде қалды?
|
Бүгінгі сабақтан не түйдің?
|
Бүгінгі сабақтағы қиындығың?
|
Қиындығыңды қандай жолмен шештің?
|
|
|
|
|
Маршруттық карта.
1қадам
Мәтінді мұқият оқып шыққан соң,Африкадағы өзгерістер әсерінен қалыптасқан
үстірттерді теріп жаз
2
қадам. Чад, Конго, Калахари бұлар ..............
3
қадам. Жарайсың, енді кескін картаға Мадагаскар аралын түсір.
4
қадам.Қиындық артта қалды, ендігі тапсырма тапқырлығыңды көрсетеді.
Африканың ең биік нүктесін тауып, жаз!
5
қадам.Жарайсың, сенің қолыңнан келді, ендігі кезек пайдалы қазбаларда.
6
қадам. Төмендегі кестені сәйкестендір.
Пайдалы қазбалар
|
Кездесетін жері
|
Мұнай
|
Намиб шөлі
|
Уран
|
Оңтүстік Африка
|
Алтын, алмас
|
Гвинея шығанағы
|
Фосфорит
|
Оңтүстік Африка Республикасы
|
Көмір
|
Атлас таулары
|
Семантикалық карта
стратегиясы
№
|
Атауы
|
Пайд.
қазба
|
Шөл
|
зерттеуші
|
тау
|
өзен
|
көл
|
ел
|
1
|
Сахара
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
Айдаһар
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
Нигер
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
Алмаз
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
Ливингстон
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
ОАР
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
Калахари
|
|
|
|
|
|
|
|
8
|
Виктория
|
|
|
|
|
|
|
|
9
|
Мұнай
|
|
|
|
|
|
|
|
10
|
Килиманджаро
|
|
|
|
|
|
|
|
7
қадам. Жарайсың, сен тапсырманы тез әрі сапалы орындау үшін қолыңнан
келгенді жасадың!
Бағалау парағы. Бағалау 1-3 ұпай арасында
Оқушының аты
|
Үй тапсырмасы
|
Негізгі бөлім
|
Қорытынды бөлім
|
Ортақ ұпай
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|