Алматы облысы
Кербулақ ауданы
Шубар орта мектебі
Ағылшын тілінің мұғалімі: С.А.Раймбекова
2015-2016
оқу жылы
Қысқа
мерзімді сабақ жоспары
Мұғалім
: С. Раймбекова
Сынып
: 7 «а»
Сабақ тақырыбы
|
School rules.
Modal verb must
and must not
|
Сабақ мақсаты
|
1. Мектеп
ережелерін must модальді етістігін білу.
2.
Модальді
етістіктерді қолдана білу.
3.
Модальді
етістіктерді қолдану арқылы өз ойын жеткізу.
4. Мектеп
ережесін орындауға, тәртіпті болуға тәрбиеле
|
Сілтеме
|
English Т.Т.Аяпова Атамұра
баспаханасы 7 сынып,
|
Күтілетін нәтижелер
|
- Оқушылар
мектеп ережелерін ағылшын тілінде біледі. Модаль етістікті біледі.
- Модальді етістікті қолдана алады.
- Модальді етістікті қолданып сөйлемдер құрап өз ойын жеткізе біледі.-Мектеп
ережесін орындап, тәртіпті болады
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары/
М-О немен айналысады
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақы-ты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
Тренинг
|
2 мин
|
-Амандасу
-Қызығушылықты ояту - Ойша сыйлық
сыйлау. -Оқушыларды алдын ала зерттеу
жұмысы бойынша 2 топқа бөлу 1. Shubar school
2. British school
Мектеп бастығын сайлау
|
-Берілген
тапсырмаларды орындайды -Эмоцияларын
дұрыс көрсетуі тиіс.
- 2 топ кұрып,орындарына жайғасады. Топта
мүшелерді сайлап алады.
|
Білу:
Үй тапсырмасын тексеру
Жаңа сабаққа қадам жасау
|
2 мин
8 мин
|
-Үй
жұмысын «әріптерді орнына қой» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Тақтаға
жазу Sawyal - always
Verne - never
Ntefo - often
Lreray - rarely Sesomimet
- sometimes
Lyuslau - usually
-
Бүгінгі сабақтың мақсатын ашу үшін тапсырма 1 жаттығу «Мектеп» сөзін
естігенде нені елестетесіңдер, сол сөздерді жазу және оқу. Сабақтың мақсаты
айтылып талқыланады.
Today
we have the theme “School rules” and modal verb must, must not.
Must
модаль етістігіне түсінік беру презентация арқылы.
Оқушылар тапсырманы
түсінгенін, не түсінбегенін білу үшін тапсырманы түсінсе саусағын жоғары,
түсінбесе төмен көрсету әдісін қолдану.
|
-Оқушылар
үй тапсырмасын айтады,тапсырманы орындайды.
Оқушылар
жаттығуды орындау арқылы бүгінгі сабақ мақсатын ашады.
|
Түсіну
Жинақтау
Жаңа сабақты пысықтау
Сергіту сәті
|
26 мин
2мин
|
Ex
2 Read some school rules. Tick those which are the same in your
school.Ережелерді оқып өздеріңнің мектептерінде қайсысы бар соны белгілеңдер.
New
words: Arrive-келу. Wear- киім кию, bring – алып келу, missed – өткізіп алу,
кешігу, be quiet – тыныш, tidy – тазалау, chew – сағыз, leave – кету, during
– аралығында. Repeat after me
Дәптерге
мысал жазу. Еx 2 модаль етістігінің болымды және болымсыз түрін жазады.
|
-
Жеке,жұппен,топпен талқылайды,орындайды - Оқушылар
білетіндіктен шапшаң тауып,орындайды.
Жаңа
сөздерді сөздікке түртіп жазып отырады.
Мысал
жазу арқылы грамматикалық тақырыпты тереңірек меңгереді.
|
Сұрақтарға
жауаптарын тап 1.Do
you wear uniform in your school? Yes,
we must wear uniform. 2.
Must you bring mobile phone in school?
No,
we must not bring mobile phone in school.
3.Must
you wear jeans or trainers in your school?
No we must not
wear jeans or trainers. 4.Must
you do your homework on time? Yes,
we must do homework in school. 5.Must
you stand up when a teacher comes into the classroom?
Yes,
we must stand up when a teacher comes into the classroom.
|
Сұрақтармен
жауаптарды сәйкестендіреді
|
Сергіту
сәті
|
Оқушылар
биді қайталап билеп сергіп алады.
|
Оқушылар
мектеп ережелерін мимикамен көрсетеді. Оқушылар ағылшын тілінде айтады
Ex
5 Think of some rules for your ideal school. What must or must not the
pupils, teachers and parents do? Write your rules.
Show
your rules to the class. Discuss all the rules and choose the most important
ten rules
|
Мимикамен
ережелерді көрсетеді.
-Оқушылар
тапсырманы топпен орындайды.Ортаға постерге жазып,ортақ шешімдерін жазады.
-Топтар бір-бірінің жұмыстарын тексеріп бағалайды.
|
Үйге тапсырма беру
|
1 мин
|
Мұғалім
үйге осы тақырыпта өткен жаңа сөздерді оқу, модальді етістікпен сөйлемдер
жазу.
|
Оқушылар
үй тапсырмасын жазып алады.
|
Рефлексия
|
1 мин
|
1
Must модаль етістігін қай кезде қолданамыз?
2 модаль етістігіне мысал келтір 3
Сөйлемді ағылшын тіліне аудар: Мен мектепке баруга міндеттімін
|
Сұрақтарға
жауап береді
|
Бағалау
|
1 мин
|
Бағалау
парақтарын оқушылардан алып қорытынды бағаларын шығарамыз.
|
Оқушылар
бір-бірін бағалайды
|
|
|
|
|
|
«School rules.
Modal verb must and must not» сабағына рефлексия
Сабақтың мақсаттары: Мектеп ережелерін must модальді етістігін білу. Модальді
етістіктерді қолдана білу, өз ойын жеткізу. Мектеп ережесін орындауға, тәртіпті
болуға тәрбиелеу.
Сабағымызды амандасумен бастап, оқушылардың сабаққа деген қызығушылықты ояту,
калобаротивті жағдай жасау мақсатында «Ойша сыйлық сыйлау» әдісін жасадым. Оқушыларды
алдын ала зерттеу жұмысы бойынша топтық жүмыс жүргіздім сыныпты 2 топқа бөлдім.
1.
Shubar school
2. British school Әр
топ өзінің мектеп бастығын сайлады.
Үй жұмысын «әріптерді орнына қой» әдісі арқылы тексеру. Оқушылар өте жақсы ат
салысып тапсырманы орындады. Бұл әдіс алған себебім оқушылардың сыни тұрғыдан
ойлау қабілетін дамыту еді.
Сабақтың мақсатын ашу үшін кітаптағы 1 жаттығу орындаттым «Мектеп» сөзін
естігенде нені елестетесіңдер, сол сөздерді жазу және оқу. Оқушылардың
есте сақтау қабілеті жақсарып, сөйлеу мәнері қалыптасты. Сабаққа
қызығушылықтары артты. Сабақтың жаңа тақырыбын презентация арқылы түсіндірдім.
Бүл жерде АҚТ модулі қолданылды. Жаңа сөздерді жазып, әртурлі тапсырмалар
орныдау арқылы оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеруіне жағдай жасадым. Oқушылaр
тиiстi aқпaрaттaрмeн бөлiстi, бaрлығы бeлсeндi тындaды. Сaбaғымдa дa, aшық сұрaқ,
жaбық сұрaқ жәнe дeңгeйлiк тaпсырмaлaрды бeру aрқылы oқушылaрды сaбaғымa тaртуғa
жaғдaй туғыздым. Сұрaқтaрды oқушылaрғa қaлaй бoлсa сoлaй қoя сaлмaй, мұғaлiм
дe oқушығa қoятын әрбiр сұрaғын aнық, тoлық, өз oйлaрын aнық бiлдiругe, өз идeялaрын
дaмытуғa көмeктeсeтiндeй eтiп құру қaжeт eкeндiгiн түсiндiм. «Сұрaқ қoю мaңызды
дaғдылaрдың бiрi бoлып тaбылaды, сeбeбi сұрaқ дұрыс қoйылғaн жaғдaйдa сaбaқ бeрудiң
тиiмдi құрaлынa aйнaлaды жәнe дe oқушылaрдың oқуынa қoлдaу көрсeтiп, oны жaқсaртa
жәнe кeңeйтe aлaды.(Мұғaлiмгe aрнaлғaн нұсқaулық, 41 бeт) Oқушығa сұрaқ қoйғaн
кeздe жaуaп бeрe aлмaғaн жaғдaйдa нeмeсe дұрыс жaуaп бeрe aлмaғaн кeздe бұрынғы
дәстүрлi сaбaқтaрдaғы дұрыс eмeс, қaтe дeгeн сөздeрдiң oрнынa «Who wants
to help?», «Do you have any valantire?», «What else?» дeгeн сияқты қaйтa бaғыттaу
тeхникaсын қoлдaндым. Дұрыс жaуaп бeргeн oқушылaрғa «You are right!», «You are
very active today!» дeгeн сияқты фoрмaтивтiк бaғaлaумeн бaғaлaп oтырдым.
Дұрыс жaуaп бeргeн oқушылaрдың жaуaптaрынa қaрaй, жaуaп бeрe aлмaғaн oқушылaр
өзiн-өзi рeттeйдi.
Сабақтың
соңында рефлексия жасалды:
1 Must модаль етістігін қай кезде
қолданамыз?
1
Модаль
етістігіне мысал келтір
2
Сөйлемді
ағылшын тіліне аудар: Мен мектепке баруга міндеттімін.
Әр топтың басшылары бағалау парақшаларына баға қойды. Бағалау модулі
қолданылды. Бағалау жұмысы бұрында жүргізілгендіктен оқушылар еш қиындықсыз өз
тобындағыларға баға қойып шықты.
Сабақта
болған кедергілер улгерімі төмен оқушылармен жұмыс аз жүргізіліді.