Выбранный для просмотра документ акпарат кодтау@SEP@акпарат кодтау.doc
Бекітілді: Тексерілді:
Директордың оқу-ісі жөніндегі Аудандық кабинеттің
орынбасары Сыхов М.Т әдіскері Бисенгалиев. А.Б
24.09.14ж 01.10.14ж
Сабақ тақырыбы: Ақпаратты кодтау.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды кодтау ұғымымен таныстыру.
Сабақ міндеттері:
Білімділік: Морзе әліппесі, Цезарь коды және әліппелік кодтау туралы түсінік қалыптастыру.
Тәрбиелік: топпен жұмыс жасай білуге, бірін –бірі сыйлауға тәрбиелеу.
Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілетін, логикасын дамыту.
Әдіс-тәсілдер: интерактивті тақта арқылы демонстрациялау, түсіндіру, баяндау.
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, флипчарт.
Сабақ барысы:
І) Ұйымдастыру. Оқушылардың сабаққа даярлығын, қатысуын тексеру.
ІІ) Өткен сабақты қайталау. Сұраққа жауап бер.
1. Ақпарат дегеніміз не?
Ақпарат –бізді қоршаған орта туралы мәлімет.
2.Адамдарға ақпарат не үшін қажет?
Адамдар ақпартатты алады, береді және сақтайды, өңдейді.
3. Адам ақпаратты қалай сақтайды? Компьютер ше?
Ақпаратты ойына сақтайды.Ішкі және сырқы жадтарға
4.Ақпарат тасымалдаушыларды еске түсіріңіз?
Магниттік және лазерлік дискілер,флэш-жады,винчестер (қатқыл диск)
5.Ақпараттың өлшем бірлігін атаңыз.
Байт,бит,Кбайт,Мбайт,Гбайт
ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Код – ақпаратты ұсынуға арналған шартты белгілер жүйесі.
Кодтау – ақпаратты жеткізу үшін, өңдеуге, сақтауға ыңғайлы алфавит арқылы құпиялап жазу.
Кері кодтау/ декодтау / – кодталған ақпаратты түсінікті тілге аудару
545 - елдің коды
7106 - өндіруші коды
07628 - бақылау коды
1 - тауар коды
Ақпаратты кодтаудың үш негізгі тәсілі бар.
1.Графикалық - суреттер ,белгілер көмегімен,яғни
2.Сандық - сандар көмегімен
3.Таңбалық - әліппедегі таңбалар көмегімен
Зағип жандар мен саңырау, сақау жандардын да өз әліппесі болады .
Мысалы: Брайль әліппесі көзі көрмейтіндер қолданады онда әр таңба инемен тесіліп жазылған тәрізді болады,оны қол саусағымен оқиды.
Саңырау,сақаулар тілі – тіл таңбалары белгілердің көмегімен ұсынылады.
Алғашқы телеграфка қолданылған Морзе әліппесі, бұл нүкте және сызықша арқылы оқылады.Ал кемеде жалауша әліппесі қолданылады.
Компьютер миында екілік кодтау арқылы таңбаларды, суреттерді оқиды ол ноль мен бір сандарынан тұрады.
IY)Дайындық кезеңі
.
Оқушыларды топқа бөлу:
1-топ аты: Морзе
2-топ аты: Цезарь (Топтарды бағалау топтардың тапсырманы орындауына байланысты жүргізіледі.)
Тапсырма № 1
Морзе әліппесін қолданып мына белгілерді шифрлау керек.
|
|
||||||
|
|
||||||
1 топ монитор, цифра,
2 топ принтер,текст сөздерін табады.
«Демалыс сәті» сазды әуенмен жаттығулар жасау
Тапсырма № 2
Әріптердің номері бойынша кодталған сөздерді кері кодтау.
1 топ 2 топ
17 18 10 15 20 6 18 принтер 19 12 1 15 6 18 сканер
5 29 2 29 19 дыбыс 14 1 21 19 маус
2 21 12 3 1 буква 25 10 19 13 16 число
Тапсырма №3
Әріптерді санмен алмастырып кодта:А ® 1, Б ® 2, В ® 3, …, Я ® 33
1 топ 2 топ
1 13 22 1 3 10 20 20 6 20 18 1 5 30 24 10 18 12 21 13 30 2 13 16 12 15 16 20
Алфавит Тетрадь
Циркуль Блокнот
Тапсырма №4 Рим императоры Гай Юлий Цезарь.
Мәтінді Цезарь кодын қолданып мәтінді кодтау керек.
1 топ 2
топ
Компьютер Клавиатура
кесте файл
Y) Сабақты қорытындылау бағалау. Сонымен код дегеніміз не? Кодтау дегеніміз не?Мына суреттерден кодтау тәсілдерін бөліп бер.
YI)Бағалау парағына баға қою.Топтардың қайсысында «5» бағасы көп сол топ женімпаз атанады.
YII)Үйге тапсырма.
Өз ойымыздан кодтар кестесін ойлап, сөздерді кодтап келу
Мысалы:
А - Ә -
АSСІІ коды-американдық апарат алмасудың стандартты кодын өткен болатынбыз қайталап оқып келу және «МЕКТЕП» сөзін кодтап келу.
Сау болыңыздар.
Батыс Қазақстан облысы
Теректі ауданы
Подстепный қазақ жалпы
орта білім беретін мектебінің
информатика пәнінің мұғалімі
Айткалиева Баян Сабыргалиевна.
Настоящий материал опубликован пользователем Айткалиева Баян Сабыргалиевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалФайл будет скачан в форматах:
Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Ботина Марина Сергеевна. Инфоурок является информационным посредником
Презентация на тему "Пластики и керамика. Композитные материалы" 7 класс
Раздел "Технологии получения современных материалов"
В презентации содержатся определения (пластмасса, керамика, корунд, биоматериалы, литейщик пластмасс, композитный материал, стеклопластик, биметалл), схема с изделиями из пластмассы, плюсы и минусы пластмассы, международные универсальные коды переработки пластмассы, применение керамики, строение композитной панели и биметаллической пластины, применение биметалла.
Курс повышения квалификации
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Курс профессиональной переподготовки
Еще материалы по этой теме
Смотреть
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ акпарат кодтау@SEP@акпарат кодтау.ppt
Сабақ тақырыбы: Ақпаратты кодтау.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды кодтау ұғымымен таныстыру.
Сабақ міндеттері:
Білімділік: Морзе әліппесі, Цезарь коды және әліппелік кодтау туралы түсінік қалыптастыру.
Тәрбиелік: топпен жұмыс жасай білуге, бірін –бірі сыйлауға тәрбиелеу.
Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілетін, логикасын дамыту.
Әдіс-тәсілдер: интерактивті тақта арқылы демонстрациялау, түсіндіру, баяндау.
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, флипчарт.
6 972 542 материала в базе
Вам будут доступны для скачивания все 157 153 материалы из нашего маркетплейса.
Мини-курс
3 ч.