Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Технология / Конспекты / Ал жапқышының негізгі сызбасын жасау

Ал жапқышының негізгі сызбасын жасау


  • Технология

Поделитесь материалом с коллегами:

Сабақтың тақырыбы:: «  Ал жапқышының негізгі сызбасын жасау»
Сабақтың мақсаты:  Сызба кестесінің негізгі бағытын таныстырамыз. Сызбада алжапқыш пішінінің негізін орындауды үйретеміз.
Өз бетінше ұқыпты әрі жылдам жұмыс істеу арқылы тәртіптілік пен саналыққа  тәрбиелейміз.
Міндеті:  Алжапқыш сызбасының жасалуы және сызбаға қосымша бөлшектер жасау және өлшем алу.
Сабақ түрі: Аралас сабақ.
Жаңа технология: СТО бағдарламасы
Пайдаланатын стратегия:   Көрнекілік, БҮҮ, ВЕНН диаграммасы.
Сабақты байланыстыратын пән: Қазақ тілі.Математика.
Көрнекілік: «Алжапқыш жасау үшін дене өлшемін алу», «Алжапқыш сhello_html_275787b7.jpgызбасының құрылысы» кестелері, сөзжұмбақ, т.б.
Сабақ барысы: Ұйымдастырамыз
Жұмыс орнын дайындаймыз
Үйге тапсырманы тексереміз.
Жаңа тақырыпты түсіндіреміз.
1.Көрнекілік стратегиясы:
Суретке қарап әңгіме жазамыз.
Ой пікірімізді ортаға саламыз.
2.Сөзжұмбақ:
Жауаптары:

Мата түрі (мақта) Тігін машиналарының түрі (қол)
Тігін құралы (жіп)
Тігін машиналарының түрі (аяқ)
Қолтігіс түрі (қайып)
Тігін құралы (оймақ)
Мата түрі (зығыр)
Тігін құралы (қайшы)
 «БҮҮ»стратегиясы:

Білемін

Білгім келеді?

Үйренгенім

Алжапқышты үйде тамақ пісіргенде киеді

Қандай тігістер қолданады. Алжапқышты тігіп үйрену



Алжапқыш пішіп үйрену


Алжапқыш түрлі матадан тігіледі

Алжапқышқа әдемі жиектер тігіп үйрену


Әр түрлі алжапқыштар болады


Сабақ соңында оқушылар не үйренгенднрі туралы жазып шығады)

Мағынаны тану:

Кез келген бұйымды дайындау үшін оның сызбасын жасау керек. Ал сызбаны дайындау үшін адам денесінің өлшемін алу қажет. Алжапқышты тікпес үшін бұрын оның сызбасын құрастырып үлгі дайындайды.  Ол үшін  адам денесінің өлшем бірлігінің сантиметрлік таспамен түсіріп алады. Өлшемді дұрыс түсіру үшін дене бітімінің орналасуын білу керек және мынаны ескеру керек.
–         Өлшемді адам денесінің оң жағында тұрып түсіреді. Белін алдын ала жіппен буып қояды. Өлшем алынатын адам тік тұру керек. Өлшемді сантиметрлік таспамен түсіреді. Денені өлшегенде таспаны қатты тартуға немесе босаңсытуға айналым мен ен өлшемдерін жартылай жазады.
Оқушылардың сызықтарды адам денесіндегі сынадай 3 орын бойынша нықтап белгілеуге болатынына көз жеткіземіз.
Кеуденің жоғарғы тұсы – кеуде енінің сызығы.
Белдің төменгі шеті – бел сызығы алжапқыштың ең төменгі бөлігі бұйымның төмен бөлігі жағындағы сызық. Оқушылармен бірге алжапқыш бөлшектердің әрқайсысы өз атаулары бойынша атап көрсетеміз. Мысалы, мынау кеуде тұсы – аспа баулары белдегі бұйымның төменгі бөлігі – алжапқыш қайта нұсқау картасы бойынша алжапқыш сызбасын жасау үшін оқушылар адам денесінің өлшемін алады.

Алжапқыш түрлері

әмбебап

классикалық

мини

шебер

өндірістік

hello_html_1f36b4f4.jpg

hello_html_1f36b4f4.jpg

hello_html_1f36b4f4.jpg

hello_html_1f36b4f4.jpg

hello_html_1f36b4f4.jpg



Алжапқыш сызбасын жасау үшін дене өлшемін алу

Шартты белгілер

Өлшем алу ережелері

Өлшемнің атаулары

Менің өлшемдерім

Ұқ

Бел сызығының қалған ұзындыққа

Кеуденің ұзындығы

 

Ұб

Бел сызығының қалған ұзындық

Бұйымның ұзындығы

 

Жб

Бел сызығын қынаған жіп бойынша

Жартылай бел айналымы

 

Жмқ

Жамбас үсті нүктелері бойынша

Жартылай мықын айналымы

 



Осыдан кейін 2-ші нұсқау картасы бойынша алжапқыш құрудың есебі орындалады.



Алжапқыш сызбасының құрылысы, нұсқау картасы

Шартты белгілері

Бөлшектердің атаулары

Есептеу формуласы

Есебі (см)





Оқушылар алжапқыш сызбасын дайындап шығады.

Ой толғаныс:

Сызбада неліктен жартылай өлшемде орындалады?
Алжапқыштың ұзындығы қалай анықталады?
Неліктен Б,Т, К нүктелері сызбада осы әріптермен белгіленеді?
Белді жартылай қынайтын өлшем не үшін алынады?
Осы сұрақтарға жауап бере отырып, қыз баланы киіндіреміз.
Ой корыту:  «Қарша борату» ойынын ойнатамыз. Оқушылар бүгін сабақтан үйренгенін және алдағы күнде не  күтеді ой пікірін жазып, қағазды умаждап сынып оқушыларымен бір бағытқа қарай лақтырамыз (аты-жөні жазылмайды).
Бағалау: Әр топ өз жұмыстарын келесі топтарға көрсетіп, бір-бірін бағалайды.
Үйге тапсырма: Қажетті құрал-жабдықтар әкелеміз.
Жұмыс орнын жинастырамыз.




Автор
Дата добавления 02.02.2016
Раздел Технология
Подраздел Конспекты
Просмотров148
Номер материала ДВ-405715
Получить свидетельство о публикации
