Инфоурок / Математика / Конспекты / Алгебра пәнінен Сабақ жоспары "Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қысқаша көбейту формулаларын қолдану" (7 сынып)

Алгебра пәнінен Сабақ жоспары "Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қысқаша көбейту формулаларын қолдану" (7 сынып)

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Сынып: 7 «л»

Пәні: Алгебра

Сабақтың тақырыбы: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қысқаша көбейту формулаларын қолдану

Сабақтың мақсаты:

Сабақтың типі: Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы: Бірмүше. Бірмүшенің стандарт түрі.

Сабақ мақсаты:

Білімділік: Қысқаша көбейту формулаларын қолданып көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді меңгерту

Дамытушылық: Сабақтың барысында оқушылардың ой – өрісін кеңейту, есеп шығару қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: Топпен жұмыс істеуге, шапшаңдыққа, дәлдікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Пәнаралық байланыс: информатика.

Құралдар: А. Әбілқасымова, В.Корчевский, А.Абдиев, З.Жұмағұлова, Алгебра 7 сынып, Интербелсенді тақта, смайликтер, бағалау парағы.

Әдіс-тәсілдер: АКТ, СТОҮ, Бж К, ОүБ,ТжД, ЖЕСО, ОБжК, диалогтік оқыту, топпен жұмыс.

Оқыту нәтижесі: Бірмүшені стандарт түрге келтіре алады, ұқсас мүшелерді біріктіре алады.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Кіріктірілген модуль

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдаст.

кезеңі


3 мин

Оқыту мен оқудағы жаңа тәілдер

1.Жағымды психологиялық ахуал тудыру. 2.Топқа бөліну. 3.Топ ережесін еске түсіру.

4. Қысқаша көбейту формуласын қайталау

Ауызша жұмыс. Светофор танымдық ойыны. Слайд 1.

1. (2m – n)2

а) 2m2 - 8mn + n2

ә) 4m2 - 4mn + n2

б) 4m2 - 8mn + n2

2. (c + 3d)2

а) c2 - 6cd +9 d2

ә) c2 - 6cd + 3d2

б) c2 + 6cd + 9d2

3. 4m2 – 25n2

а) (2m-5n)(2m+5n)

ә) (4m-25n)(4m+25n)

б) (5m-2n)(5m+2n)

4. (2n + 3)3

а) 4n3 - 36n2+18n+6

ә) 2n3 - 12n2+54n-9

б) 8n3 + 36n2+54n+27

5. (2a - 1)3

а) 8a3 - 12a2+8a+1

ә) 8a3 + 6a2-12a+1

б) 8a3 - 12a2+6a-1

6. m3 27n3

а) (m-3n)(m2+3mn+9n2)

ә) (m+3n)(m2- 6mn+18n2)

б) (m-3n)(m2-mn+9n2)

7. a3 + 64

а) (a-16)(a2+4a+4)

ә) (a+4)(a2- 4a+16)

б) (a-8)(a2+8a+16)

1.Шаттық шеңберіне тұрып бүгінгі күнге бір біріне сәттілік тілейді.

2. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөліну.

3.Топ ережесін еске түсіру.

4. Көңіл –күй парағын толтыру

5. Қысқаша көбейту формуласын қайталау

Ауызша жұмыс. Светофор танымдық ойыны.

Оқушылар формланың жауабын а) қызыл ә) сары

б) көк карточкалар арқылы жауап береді.


БІЛІМ

8 мин

АКТ, СТОҮ , топпен жұмыс


1. Теңдік тура болатындай көпнүктенің орнына тиісті бірмүшені орналастыр: Слайд 2.

а) 18ab + 16b = . . .(9a + 8);

ә) 4ас2 + 6а3с3- 2а2с = 2ас (. . .+ . . . - …);

б) ab – ac + b2 – bc = (ab - . . .)+(. . . – bc) =

=. . (b – c) + b(. . – c) = . . .

в) 4с2 - . . . = (. . . – 5)(. . . + . .)

2. Көпмүшелер қандай тәсілдер арқылы көпмүшелерге жіктелген?


1. Теңдік тура болатындай көпнүктенің орнына тиісті бірмүшені орналастырады.




2.Оқушылар жауап береді:

а ) ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы;

ә) ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы;

б) топтау тәсілі;

в) қысқаша көбейту тәсілі арқылы.

ТҮСІНУ

9 мин

СТОҮ, жұппен, топпен жұмыс, диалогтік оқыту

1. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді ұсынады:

1. – 6a2b2 – 3ab3 – 3a3b

2. 5 – 5x2

3. а3 – 125b3

4. (2 + x)2 - 9x2

5. 4 – x2 – 2xy – y2


2. Жұпта, топта ой бөлісу.

- Қысқаша көбейту формулаларын қолдану арқылы көпмүшені көбейткіштерге қалай жіктейміз?



1. Көпмүшені көбейткіштерге жіктейді. Әр топ өз шешімдерін ламинантталған карточкаға жазып көрсетеді.

2. Қысқаша көбейту формулаларын қолдану арқылы көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің алгоритмін құрады.

Алгоритм ұсынады:

- Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде келесі тәртіпті сақтау керек:

  • ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару керек (егер ол бар болса);

  • қысқаша көбейту формуласын қолдану керек (егер ол мүмкін болса);

  • топтау тәсілін қолдану керек;

  • алынған нәтижені көбейту арқылы тексеруге болады.

ҚОЛДАНУ

7 мин

СТОҮ, АКТ

Бірінші бағандағы әрбір өрнекке сәйкес келетін стандарт түрдегі бірмүшені екінші бағаннан таңдаңдар.

1. 2а – 4

А. 2(а +2).

Ә. 2(а – 2).

Б. 4(а – 1).

В. 4(а + 1).

2. а(2 + b)+(2+b)


А. (b + 2)(a + 1).

Ә. (2 + b)(a – 1).

Б. (b + 2)a.

В. (2 + b)(1 – a)

3. 16 – 24y + 9y2


А. (4 – 3y)2.

Ә. (8 – 3y)2.

Б. жіктелмейді.

В. (4 – 3y)(4 + 3y).

4. 5x – 5y – ax + ay


А. (x – y)(a – 5).

Ә. (x – y)(a + 5).

Б. (x – y)(5 – a). В. (y – x)(5 + a).


1) Сәйкестендіруді орындайды



ТАЛДАУ

6 мин

Көшбасшылық жас ерекшелігі, АКТ

Топпен жұмыс істеу

1. Көбейткіштерге жіктеңдер:

a) bx + 6b – xc – 6c;

ә) 4c2 – 64d4;

б) -18a2 + 12a – 2.

в) hello_html_2496e978.gif

г) hello_html_684bf29e.gif

Қысқаша көбейту формулаларын қолдану арқылы көпмүшені көбейткіштерге жіктейді

СЕРГІТУ СӘТІ

2 мин


Сергіту сәтін орындауды ұсынады

Сергіту сәтін орындайды

СИНТЕЗДЕУ

5 мин

ТжД, ЖЕСО, топпен жұмыс

Теңдіктің сол жағын көбейткіштерге жіктеп, теңдеуді шешіңдер.

Мысал 1. hello_html_m73c7ba10.gif, hello_html_74927610.gif, hello_html_m6c308aa6.gif немесе hello_html_m5cf8746b.gif. Жауап: hello_html_m6c308aa6.gif, hello_html_m5cf8746b.gif.

Мысал 2. hello_html_251b8e56.gif, hello_html_1b7bbd5a.gif, hello_html_m7f4bee33.gif немесе hello_html_m7aa686b8.gif. Жауап: hello_html_m7f4bee33.gif, hello_html_2d2e8cf9.gif.

Теңдеуді шешіңдер:

а) hello_html_m352eadb1.gif

ә) hello_html_512cf60c.gif

б) hello_html_m73859a8e.gif

в) x3 – 4x2 – 16x + 64 = 0

Топпен мысалдарды талдап, теңдеулерді шешеді.

БАҒАЛАУ


СТОҮ, дарындылық пен шығармашылық Бж К, ОүБ, АКТ

Тиімді тәсілді қолданып өрнектің мәнін есептеңдер:

hello_html_28d0769.gif

Тиімді тәсілді қолданып өрнектің мәнін табады

Қорытынды

5 мин

Кері байланыс

1.Интервью сұрақтар

-Бүгінгі өтілген тақырып несімен қызықты?

-Өздерің үшін қандай жаңалық алдыңдар?

-Қандай тапсырма сенің шығармашылығыңды дамытты?

-Іздену тапсырмалары ұнай ма?

-Мақсаттарға жеттік пе, тексеріп көрейік?


2.«Екі тілек, бір ұсыныс»


3. Оқушылардың сабақтағы даму мониторингісін шығару.

- іздену тапсырмаларымен қызықты болды,

- бірмүшені көпмүшеге көбейтудің ерекшеліктерін білдік,

- топтастыру, алгоритм құру,

- ұнайды,

- жеттік.


2. Стикерге бұгінгі сабақта ұнаған екі ұнаған сәтін және бір тілегін жазады.

3. Бағалау парағын толтырып тапсырады.

Топ жетекшілері оқушылардың жинаған ұпайларымен таныстырады.




Үйге: №226 №227


Сабаққа қатысты смайликті белгіле

MCj04244700000%5b1%5d

MCj04338180000%5b1%5d

hello_html_m7e3da849.png

Сабақ ұнады және тақырып түсінікті

Сабақ ұнады, бірақ бәрін түсінген жоқпын

Сабақ ұнаған жоқ және тақырып түсініксіз


Сабақтың этаптары

Ұпайлары

Топбасшы, мұғалім бағасы

Ауызша жұмыс

0-7



Көпнүктенің орнына бірмүшені орналастыру

0-4



Көбейткіштерге жіктеу

0-5



Тест

0-4



Өзіндік жұмыс (жұппен)

0-4



Қортынды
















аты -жөні_____________________________________________________________

Ұпайлар

баға

20 ж/е одан артық

5

19-17

4

16-14

3

