1173734
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5.520 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.200 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 70%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокМатематикаДругие методич. материалыАлгебрадан сабақ жоспары. "Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі"(9сынып)

Алгебрадан сабақ жоспары. "Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі"(9сынып)

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.



Сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесіне есептер шығару

Сабақтың мақсаттары:

1.Білімділік: Теңсіздіктердің қасиеттерін пайдалана отырып, бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешуге үйрету, функцияның анықталу облысын табу дағдысын қалыптастыру .

2.Дамытушылық: Өз беттерімен бірлесе жұмыс істеуге, ойларын ортаға салуға, тез есептеуге, логикалық ойлауға дағдыландыру.

3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдыққа, ептілікке тәрбиелеу, достарының пікірін тыңдауға үйрету, достық қарым-қатынастарын нығайту.

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың әдістері: топтық, жекелей жұмыс

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелі карточкалар, топтар атының сілтемелері, плакаттар, маркерлер.

Сабақтың жоспары:

  1. Ұйымдастыру

  2. Үй жүмысын тексеру

  3. Топқа бөлу

  4. Топ атын қорғау

  5. Ауызша есептер

  6. Деңгейлік есептер (Жекелей оқушыларға қосымша тапсырмалар)

  7. Қорытындылау, бағалау.

  8. Үйге тапсырма

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу

2 . Үй жұмысын тексеру. №81 есеп. Жауабы тақтада көрсетіледі.Оқушылар бірін-бірі тексереді.

3.Топқа бөлу:

І топ. Сызықтық теңсіздіктер

ІІ топ. Квадрат теңсіздіктер

ІІІ топ. Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі

Оқушылар теңсіздіктер түрін таңдай отырып топқа бөлінеді.

4. Әрбір топ өз аттарын қорғау үшін, аттарына байланысты теңсіздікті топпен талдап шешіп, ортақ пікірлерін плакатқа түсіріп, бір оқушы шығып тақтада қорғайды, сұрақтар қойылады.

І топ есебі:

3(х+7)>12+х 3х+21 > 12+х 3х-х > 12-21 2х> -9 х >4,5 (4,5;+hello_html_4016e69f.gif)

ІІ топ есебі:

х2+3х-4<0 д= 9-4*(-4) = 25 х1= 1 х2=-4 (х-1)(х+4) <0

Жауабы:

ІІІ топ есебі:

hello_html_mcd0cdae.gif<6 х<2

Жауабы:

Қайталау сұрақтары:

1.Бір айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі.

2.Функцияның анықталу облысы дегеніміз не?

3.Квадрат теңсіздіктерді шешудің басқа қандай тәсілдерін білесіңдер?( параболалық тәсіл)

5.Ауызша есептер

(х-5)(х+1)<0 Жауабы: (-1;5)

(х+2)(х-3)≥0Жауабы: ( -hello_html_4016e69f.gif;-2) (3;+hello_html_4016e69f.gif)

х-6<2 Жауабы: (-hello_html_4016e69f.gif;8)

х2-5х+6=0 Түбірлерін Виет теоремасын пайдаланып тап

Жауабы: х1= 2 х2= 3

hello_html_m55f5cbe7.gifх-тің қандай мәнінде өрнектің мағынасы болады?


6. Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Деңгейлік тапсырмалар.

І топ есептері:

А деңгейі №82(б) В деңгейі №86(а) С деңгейі №87(а)

ІІ топ есептері:

А деңгейі №82(в) В деңгейі №86(ә) С деңгейі №88(а)


ІІІ топ есептері:

А деңгейі №82(г) В деңгейі №86(б) С деңгейі №88(ә)

82

а)hello_html_m55fe42a3.gif Д =521-4*21*(-6)= 2025 х1=hello_html_m16745e32.gif х2=hello_html_4ca36a9.gif

Жауабы:(-2;0)

ә)hello_html_mcfa4130.gifhello_html_m33443c8f.gif)(х+2)≤0

б) hello_html_2dd30733.gif Д =25-4*4*(-6)= 121 х1=hello_html_1ee287f0.gif х2=hello_html_m7b8d2d1f.gif

83

а)х∙√х-1 өрнегіндегі х-тің мүмкін болатын мәндер жиынын табыңдар.

hello_html_54f4cc7d.gifЖауабы: [1; +hello_html_4016e69f.gif);

ә)х+х-1Жауабы: [1; +hello_html_4016e69f.gif);

б)hello_html_m4a36ab65.gif

hello_html_d6fbc9a.gifх≥2Жауабы: [2;+hello_html_4016e69f.gif);

86

а)hello_html_16d6da6b.gif Жауабы: [-4;2)U(0;5) =(0;2)

ә)hello_html_125541c.gifЖауабы: [-hello_html_4016e69f.gif;-10)U(6; +hello_html_4016e69f.gif) U[6; +hello_html_4016e69f.gif) = (6; +hello_html_4016e69f.gif)

hello_html_6f0048fe.gifЖауабы: [-2;0)U(2; +hello_html_4016e69f.gif) U[4; +hello_html_4016e69f.gif) =[4; +hello_html_4016e69f.gif)


87

а)-6< х2<2 hello_html_m4dcbafcf.gifhello_html_m26a997f9.gif

Д= 1-4(-2)=9 х1=(1-3)/2=-1 х2=(1+3)/2=2 (-1;2)

д = 1-46= -23 ( -hello_html_4016e69f.gif; +hello_html_4016e69f.gif)

Жауабы: (-1;2)

88

а)hello_html_750cdc.gif ә)hello_html_m4c5fc4d9.gif

а)хhello_html_m2d5457dd.gif х-1hello_html_m2d5457dd.gif хhello_html_m3585a8d5.gif (1;+hello_html_4016e69f.gif) ә) х+2hello_html_m2d5457dd.gif хhello_html_23f4c50e.gifhello_html_m49330d2a.gif

Сабаққа қатыспай отырған оқушыларға өз беттерімен орындауға жеңіл тапсырмалар беріледі.

(х+11)(х+3) >0 (х+2)(х-8)<0

hello_html_25bf76c3.gif

Әрбір топтан бір оқушы бағалау парағын толтырып отырады.


Бағалау парағы. І топ «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік»


Оқушының аты

Үй жұмысы

Топқа бөліну

Топ атын қорғау

Ауызша есептер

Деңгейлік есептер

Қосымша сұрақ

Барлық ұпай

Баға

1

Ақбота









2

Камилла









3

Елнұр









4

Диас









5

Арын









6

Айым









7

Аяулым










Үй жұмысына- 1 ұпай

Топқа бөліну -1 ұпай,

Топ атын қорғау-3 ұпай,

Ауызша есептер-2 ұпай,

Деңгейлік есептер: А деңгейі- 2 ұпай, В деңгейі- 3 ұпай, С деңгейі-5 ұпай.

Қосымша сұрақ-2 ұпай

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай бағалау парағын пайдаланып баға қою.

Үйге тапсырма: №90(а,ә) №92(а)


Бағалау парағы. ІІ топ «Квадрат теңсіздік»


Оқушының аты

Үй жұмысы

Топқа бөліну

Топ атын қорғау

Ауызша есептер

Деңгейлік есептер

Қосымша сұрақ

Барлық ұпай

Баға

1

Әділ









2

Камилла.Б









3

Мади









4

Айдана









5

Гүлнұр









6

Гүлім









7

Жасұлан











Бағалау парағы.

ІІІ топ «Бір айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі»

Оқушының аты

Үй жұмысы

Топқа бөліну

Топ атын қорғау

Ауызша есептер

Деңгейлік есептер

Қосымша сұрақ

Барлық ұпай

Баға

1

Бегзада









2

Аружан









3

Мөлдір









4

Роллан









5

Еділ









6

Анель









7

Толғанай












Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай бағалау парағын пайдаланып баға қою.

Үйге тапсырма: №90(а,ә) №92(а)






