Сыныбы: 6
|
Пәні: Информатика
|
Сабақ тақырыбы
|
Алгоритмдер және оны орындаушылар
|
Сілтеме
|
Оқулық, ғаламтор мағлұматтары, электрондық оқулық
тапсырмалары
|
Мақсаты
|
1.
«Алгоритм» және оны орындаушылар түсінігін енгізуді үйренеді,
сөз түрінде түрінде алгоритмді құруды меңгереді
2.
Тақырыптың негізгі идеясын ашу, ой – өрісін кеңейту, ойларын
кеңейту, өз бетімен жұмыс істеуге үйретіп, пәнге қызығушылықтарын арттыру
3.
АКТ – ны күнделікті өмірде пайдалануға, дағдыландыра отырып,
тиянақтылыққа баулу.
|
Оқыту нәтижелері
|
1.
Оқушыларда алгоритм ұғымы қалыптасады.
2.
Сөз түрінде алгоритм құра алады.
3.
Алгоритм орындаушылары туралы біледі.
|
Міндеттер
|
1. Креативті (шығармашылық) ойлау дағдыларын, топтық
жұмыстар кезінде ой-пікірін еркін жеткізеді
2. Жүйелі сөйлеу, талдау, дәлелдеу, ұсыныс жасау дағдыларын
дамытады.
3. Оқушыларды алға мақсаттар қойып, сол мақсаттарын жүзеге
асыруға әрекет етеді.
|
Негізгі дерек көздер
|
АКТ, үлестірмелер, кесте, стикерлер.
|
|
Керек жабдықтар
|
Оқыту модулі
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
|
|
Амандасу, сыныпта психологиялық ахуал орнату (жүректен жүрекке)
әдісі арқылы Оқушылардың бар назарын сабаққа бағыттау,топқа бөлу ( фазылдар
арқылы)
|
Сабаққа дайындық, зейіндерін аударып, ден қою
|
Білу
Жаңа тақырыпқа дайындық
|
Алгоритм ұғымына, шығу тарихына, анықтамаларға слайд
|
АКТ
Сыни тұрғыдан ойлау,
|
Балалар, берілген үй тапсырмасы бойынша өткен сабағымызды
қайталап өтейік, ол үшін біз интерактивті тақтаға келіп «футбол алаңы» ойынын
ойнаймыз.
Интерактивті тақтадан бүгінгі тақырыпқа байланысты слайд
көрсетемін.
-Енді топ ішінде мына тапсырманы талқылайық. Алогритм ұғымы жайлы не білеміз? Қандай ақпарат бере аласыңдар
(ойланып, өз пікірлерін орта салуға бағыт беру)
Олай болса, балалар, біз бүгін қандай тақырып өтеміз деп
ойлайсыңдар?
(Балалардың бүгінгі тақырыптың атын айтуын күтеді).
Бүгінгі тақырыпты үйрену үшін біз алдымызға қандай мақсат
қоюымыз керек деп ойлайсыңдар?
|
Топтан өз болжамдарын айтады.
Балалар бүгінгі тақырыптың атын болжап, сабақтың
мақсат-міндеттерін айтуға талпыныс жасайды.
|
Түсіну
Жаңа тақырып
|
Постер мен маркер
|
Топпен жұмыс.
Диалог.
Сыни тұрғыдан ойлау.
Дарынды балаларды бақылау
|
Әр топқа «алгоритм ұғымы», «алгоритм қасиеттері» жайлы ойларын
ортаға салдыру. Алгоритмді талдау
Бұл кезең бойынша оқушылар жаңа сабақты түсінгендері жайлы
постер қорғайды
|
Постерге жалпы алгоритм ұғымы жайлы, әр топтан бір оқушы қорғап
шығады
|
Қолдану
Бекіту
|
|
Дарынды балаларды бақылау.
|
Балалар енді жинақтаған білімдеріңді тексеріп көрейік. Жаңа
тақырып бойынша компьютерде отырып практикалық жұмыс жасаймыз.
Оқушыларға өтілген сабақ бойынша тапсырмаларды ұсыну
|
Компьютерде практикалық тапсырма орындайды.Оқушылар өз
жұмыстарын мұғалімнің берген тапсырмасымен жалғастырады.
|
Талдау
|
|
Сын тұрғысынан ойлау
|
Оқушыларға тақырыпты талдау үшін тест тапсырмаларын шешкіземін.
|
Оқушылар интерактивті тақтада берілген тапсрмаларды шерту арқылы
шешеді.
|
Жинақтау
|
Өрмекшінің торы
|
Диалог
|
-Сонымен, біз бүгінгі сабақта не үйрендік, балалар?
|
Оқушылар байланысу сұрақтарын қояды
|
Жаңа тақырыпты бағалау
|
Бағдаршам әдісі
|
Диалогтік әңгіме
|
Ал балалар, бағдаршам әдісі арқылы бүгінгі сабағымызды
қорытамыз, ойымызды жинақтаймыз.
|
Қорытынды шығарады
|
Бағалау
|
Бағалау критерийі
|
Оқыту үшін бағалау
|
Критерийлер арқылы бағалау:
·
Алгоритм ұғым жайлы білемін -1 балл
·
Алгоритм орындаушысын білемін -1 балл
·
Алгоритм қасиеттерін білемін -1 балл
·
Өз бетімше сөздік формада алгоритм құра аламын – 1 балл
·
Алгоритм атауының шығу тарихы туралы білемін – 1балл
|
Топта оқушылар критерийлер бойынша баллдарын есептеп, оны
«5 баллдық» жүйеге ауыстырып топ мүшелерін бағалайды.
1-2 балл – «2»
3 балл – «3»
4 балл – «4»
5 балл – «5»
|
Рефлексия
|
Стикерлер сөйлейді
|
|
Балалар, бүгінгі сабақ туралы стикерлер
арқылы көңіл күйлерімізді көрсетеміз.
|
Өз ойларын айтады.
|
Үйге тапсырма
|
|
|
-Онда үй тапсырмасын белгілеп аламыз. Алгоритм және оның
орындаушысы жайлы оқып келеміз.
|
Үй жұмысын белгілеп алады
|