Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / История / Конспекты / Қаңлылардың шаруашылығы мен тұрмысы.

Қаңлылардың шаруашылығы мен тұрмысы.

  • История

Поделитесь материалом с коллегами:

hello_html_m3994239d.gifhello_html_5165b4fe.gifhello_html_m33767ce.gifhello_html_m456dcc08.gifhello_html_m4ddac899.gifhello_html_43d645ff.gifhello_html_368cb05e.gifhello_html_m3c39489a.gifhello_html_m5552eaa9.gifhello_html_m81c61b5.gifhello_html_m6d1fd117.gifhello_html_m5c98d7f1.gifhello_html_5bf626a.gifhello_html_137c6431.gifhello_html_m20317491.gifhello_html_m3fd4e915.gifhello_html_m25268622.gifhello_html_648175e3.gifhello_html_648175e3.gifhello_html_648175e3.gifhello_html_648175e3.gif

Сабақтың тақырыбы: : Қаңлылардың шаруашылығы мен тұрмысы.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: қаңлылар елінде жан – жақты дамыған егін шаруашылығы, мал шаруашылығы, қала мәдениеті, көп салалы қолөнерлер, сауда қатынастары болғандығын ашып көрсету.
Дамытушылық: сабақта оқушылармен шығармашылық жұмыс жүргізе отырып, ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларға қаңлылардың ежелден бері адамзат жинаған тәжірибеге өзіндік үлес қосқанын ашып көрсете отырып, еліміздің ащы тарихына құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі: ақпараттық,сұрақ-жауап, диалог, ой-толғау.

Оқыту формасы:дара, жұптық, топтық.

Көрнекілігі: флипчарт, маркерлер.

Оқыту нәтижесі:

–   оқушылардың тіл байлығы дамиды;

–  топта пікірталасқа түсуге дағдыланады;

– топтың ойын, идеясын толық жеткізуге  машықтанады;

Сабақтың барысы: 1. Психологиялық ахуал."Сәлемдесу" 3-мин

Қазақстан- қол алысады,

Италия- құшақтап амандасады,

Зимбабва- арқаларымен төс қағысу

Македония- шынтақтарын тигізе амандасу,

Никорагуа-иық қағысады

Бразилия- арқа сипайды

Топқа бөлу. Мозайка арқылы топқа бөліну. (Егіншілік, мал шаруашылық, металл өндірісі)

І.Білу. Құпиялы қорап әдісі. Үй тапсырмасын тексеру. 6-мин

1. Қаңлылар туралы қай деректерде бар? Оларда қаңлылар туралы не айтылады?
2. Қаңлылардың мекендеген жерін атап, картадан көрсету.
3. Қаңлылардың археологиялық мәдениетін ата?
4. Қаңлы елін кім биледі және астанасын атап, картадан көрсет?
5. Қаңлы елі неше бөлікке бөлінеді.
6. Көкардан қаласы ғалымдарға қандай мәлімет берді?

ІІ. Түсіну. «Ойлан,жұптас, топтас» тапсырмасы. Топтарға мәтінді бөліп беру. 15-мин

     1 топ-Егіншілік.Мал шаруашылығы мен кәсіпшілігі.

     2 топ- Метал өндірісі.

    3 топ – Сауда қатынастары.

Постер қорғау. Бірін бірі топ бағалау.








Қаңлылар мекендеген жерде

ІІІ. Қолдану. "Детальдарды қос" 6-мин қол өнер

Тары егін



қаңлылар



арпа дәнді дақылдар

бидай мал

қауын бақша дақылдары

қарбыз аншылық сауда





алма

жүзім жемістер

өрік

Шаруашылығы:



Мал шаруашылығы: Егіншілік

Жылқы тары

Қой бидай

Ешкі арпа

Сиыр бау бақша дақылдары



Елік

Таутеке

Арқар

Киік

Марал







Қаз

Үйрек

Бірқазған









Жабайы жануарлар мен құстар


Шырақ өзені

Ханарық арығы

20км Зах каналы



Балық аулаған



Металл өндірісінің орталығы

Шаш-Илақ



Сәйкесткңдіру.

Метал орталығы Ұлы Жібек жолы

алтын

Жер өндеу Мал бақты,егін екті

күміс

темір

Шаруашылығы Шаш-Илақ аймағы

Сауда қатынасы Тас және метал кетпен

ІҮ. Талдау. Қанлылардың шет елдермен сауда байланысы болғанын дәлелдейтін нәрселерді ата картадан көрсет? 3-мин

Ү. Синтез. 5 жол өлен шығару тақырыпқа байланысты.5-мин

ҮІ.Бағалау. Әр оқушы сабақ бойынша өз жұмысына баға береді. 3-мин

Сабақты бағалау. Өзін- өзі бағалау, топтық бағалау. 

ҮІІ.Үй тапсырмасы:Оқу.мәдениеті діни нанымдар туралы қосымша мәлімет әкелу.Қаңлылардың шаруашылығы мен тұрмысын, бүгінгі таңдағы қазақ халқының тұрмысымен салыстыру



















































































































































Выберите курс повышения квалификации со скидкой 50%:
