316883
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокИсторияКонспекты"Қаңлылардың шаруашылығы мен тұрмысы" Қазақстан тарихы пәнінен сабақ жоспары (6 сынып)

"Қаңлылардың шаруашылығы мен тұрмысы" Қазақстан тарихы пәнінен сабақ жоспары (6 сынып)

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

hello_html_35bc8a9e.gifhello_html_1770a6fd.gifСабақ жоспары

Шақат орта мектебі.

Сынып: 6

Пән: Қазақстан тарихы

Пән мұғалімі: Аралов С.Б.


Сабақтың тақырыбы: Қаңлылардың шаруашылығы мен тұрмысы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың қаңлылар тайпасы туралы алған білімдерін қайталау, тексеру.

Дамытушылық: Оқушыларды тарихи фактілерді, оқиғаларды оқып-үйренуге, шапшаңдыққа баулу. Қорытынды жасауға үйрету арқылы оқушылардың ойлау қабілетін дамытуға жағдай жасау.

Тәрбиелік: Оқушыларды еліміздің өткен тарихына құрметпен қарауға, отансүйгіштікке тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: жарыс сабақ.

Сабақтың әдісі: ойын, сұрақ-жауап, топтық жұмыс, жеке жұмыс, жазбаша.

Сабақтың көрнекілігі: ҚР картасы, «Қаңлылар» картасы, қоржын, асық, суреттер, сызбалар.

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

(Тыныштықтың орнатылуы, сәлемдесу, түгелдеу, сынып бөлмесінің сабаққа даярлығын тексеру, санитарлық-гигиеналық жағдайын байқау, оқушылардың назарын сабаққа аудару)


ІІ. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін қойылатын сұрақтар:

1. Қазақстан территориясын мекендеген қандай тайпалар бірлестіктерін білесің?

(сақ, үйсін, ғұн, қаңлы)

2. Үйсін тайпалары еліміздің қай территорияларын мекендеген?

3. Ғұндар қай территорияларды мекендеген?

4. Қаңлылар қандай аймақта қоныстанған?


Жарыс шарты: Оқушылар 2 қатарға бөлініп, жарысады. Сабақ барысында берілген иапсырмаларды дұрыс орындаған оқушылар жетон жинайды. Жарыс соңына қарай әр оқушы бағаланады.

І. «Кім шапшаң?» ойыны. (Тақырыпты еске түсіру үшін) Оқушылар қол көтеріп жауап береді.

1. Қаңлылар туралы мәліметтер қай елдің деректерінде кездеседі? (Қытай)

2. Қаңлы тайпаларының ең негізгі атамекені қай жер? (Сырдария өзенінің орта ағысы).

3. Қаңлылар археологиялық ескерткіштері қандай мәдениеттерге бөлінеді?

(Қауыншы, Отырар-Қаратау, Жетіасар)

4. Арыстың сол жағалауындағы қаңлы қаласының орны? (Көк-Мардан)

5. Қаңлылардың негізгі айналысқан шаруашылығы қандай болды? (егіншілік, мал шаруашылығы).

6. Қаңлы мемлекетінің өмір сүру хронологиялық шеңбері? (б.з.б. 3-2 ғ.-б.з. 5 ғ.)

7. Қаңлы елінің астанасы? (Битьян)

8. Қаңлы елін кім басқарды? (Хан)

9. Қаңлы елі неше иелікке бөлінді? (5 иелікке)

10. Қытай теңгелері табылған Отырар алқабындағы қаңлы қорымы? (Мардан)


ІІ. Қоржыннан асық алып, асық түсіне байланысты кестелердегі тапсырмаларды орындау:

1. Қаңлылар туралы қандай деректер бар? Оларда қаңлылар туралы не айтылады?

2. Қаңлылардың мекендеген жерлерін атап, картадан көрсет.

3. Қаңлылардың археологиялық ескерткіштерінің қамтыған аумағын атап, картадан көрсет.

4. Қауыншы мәдениетінің жерлеу дәстүрі туралы айтып бер.


ІІІ. Суретке қарап әңгімелеу (суреттерді пайдалана отырып, қаңлылардың шаруашылығы, кәсіпшілігі, қолөнері тіралы әңгімелеу).


ІV. Сәйкесін тап ...

- сыртқы сауда байланыстары (1-топ)

- қоғамдық құрылысы, әлеуметтік құрылымы (2-топ)

V. Жылдам жауап. (Сұрақтарды оқу, оқушылар қағазға жауабын түсіреді. Жанындағы оқушылармен алмастырып дұрыс жауабын тексереді).

Сұрақтар:

1. Қаңлы каналы, Шыршық өзенінің оң жағалауында ұзындығы 20 шм:

2. Қаңлылардың дәнді бау-бақша дақылдары өсірілген аймақ:

3. Қаңлылардың Пұшық-Мардан қаласы маңындағы зерттелген қоныс?

4. Қаңлылардың солтүстігіндегі көршілер?

5. Қаңлылардағы металл өндірісінің орталығы болған аймақ?

6. Қаңлылардың экономикалық, мәдени, саяси байланыс жасаған ел?

7. Қаңлылардың 16 гектар жерді алып жатқан қала жұртын ата?

8. Мал шаруашылығында ең көп өсірген малдың түрі?


Бекіту: «Қаңлылар» сөзжұмбағы (тігінен)

1. Қаңлылар туралы көп деректер қай елдің деректерінде кздеседі? (Қытай)

2. Қаңлылар астықты қайдасақтайды? (Ұра)

3. Жетіасар мәдениеті қандай өзен аңғарында орналасқан? (Жаңадария)

4. Қаңлыларда металл өндеудің ірі орталығы болған ежелгі қала? (Құлата)

5. Қаңлы каналы, Шыршық өзенінің сол жағағасында? (Ханарық)

6. Қаңлы қоғамында тұтқындар қалай аталады? (Құл)

7. Қаңлылар туралы «Вэсаканың ер жүрек ұлдары ... Канха қамалының алдында құрбандық берді» деп жазылған кітап? (Авеста)

8. Ханның орынбасырлары қалай аталады? (Уәзір)

5





1



2



3 4

Х



6





7

8

А

У

Н

Ә

Ұ

Ж

Қ

А

Қ

З

Р

А

Ұ

Р

Ұ

І

Қ

А

Ң

Л

Ы

Л

А

Р

Ы


А

А

Қ


В


Т

Д

Т


Е

А

А

А

С

Й

Р


Т


И

А

Я


Бағалау.

Үйге тапсырма. §23,24, оқу
