Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Химия / Статьи / "Аммиак аммоний тұздары" 9 сыныпқа арналған сабақ жоспары

"Аммиак аммоний тұздары" 9 сыныпқа арналған сабақ жоспары


До 7 декабря продлён приём заявок на
Международный конкурс "Мириады открытий"
(конкурс сразу по 24 предметам за один оргвзнос)

  • Химия

Поделитесь материалом с коллегами:

Тақырыбы

Аммиак, аммоний тұздары

Мерзімі:

Мақсаты

Оқушыларға аммиак, аммоний тұздарының алынуы, қасиеттері, қолданылуына мысалдар арқылы түсінік беру;

Күтілетін нәтиже

Аммияк және аммоний тұздарының жіктелуін меңгеріп, алыну жолдарын үйренеді;

Аммияк және аммоний тұздарының қасиеттерін зерттейді, қауіпсіздік техникасының ережесін сақтай отырып нақтылы тәжірибелер арқылы қорытынды жасайды;

3. Алған білімдерін өмірде өз қажеттіліктеріне пайдаланып, бағалай алады.

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Екі шындық бір жалған», «Мен бүгін не білдім?»,«Формулалар сөйлейді» әдісі, «Аяқталмаған сөйлем», «Конверт-сұрақ» әдісі бойынша есептер шығару,миға шабуыл.

Қолданылатын ресурстар

1. Н. Нұрахметов, К. Сарманова,К. Жексембина, Н.Заграничная «Химия 9» - Алматы: « Мектеп» б-сы. 2010ж 2. И.Нұғмановов, Р.Жұмаділова, Ж. Аганина «Химия 9. Есептер мен жаттығулар жинағы» - Алматы. « Мектеп» б-сы. 2009ж.

Сабақ көрнекілігі:

Химиялық реактивтер,ыдыстар, флипчарт, түрлі-түсті қағаздар, желі мәліметтері,сұрақтар топтамасы,кері байланыс парақтары.

Ұйымдастыру кезеңі



Тренинг

. Сабaғымда оқушыларды «Атом- молекула» тренинг көмегімен топқа бөлу. Осы әдіс арқылы топқа бөлгенде оқушылар арасында ынтымақтастық aтмосферасы сонымен қатар атом молекула туралы ұғым қалыптасады

Көзді жұмып жақсы нәрсе туралы ойлаңдар. Барлықтарына және өзіңе сәттілік, жақсы көңіл күй тілеңдер. Көздеріңді ашып бір-бірлеріңе күле қараңдар.

Амандасады,

Оқушылар 3-топқа бөлініп топтасып топ басшысын сайлайды

І топ «»

ІІ топ «»

ІІІ топ «»



Барлығы өздеріне сәттілік, жақсы көңіл күй тілейді

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білім


Қызығушылық

тарын ояту

І топ.«Екі шындық бір жалған» әдісі

.ІІ топ. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі

ІІІ топ. «Формулалар сөйлейді» әдісі.

Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау Оқушылар берілген сұрақтардың дұрыс,бұрыстығын айтады.

Оларға 3 сұрақ беріледі:екеуі дұрыс,біреуі қате


Оқушылар сөйлемдерді аяқтап,түсіндіреді.


Берілген формуларға қысқаша түсініктеме береді

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түседі.

Әр топ сұраққа жауап береді

Түсіну

«Бумеранг» әдісі

Ес – түссіз адам талып қалса кейде,

Иіскетсең есін жияр ол лезде (NН4ОН мүсәтір спирті)

Оқулықпен жұмыс.Оқулық мәтіні бойынша тапсырмалар беру.

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып тапсырманы қорғау

«Сергіту сәті»


Пайдалы кеңестер - мүсәтір спиртінің ¼ мен ас тұзының 1 бөлігін араластырып пайда болған қоспамен киім жағасындағы дақты ысқылап кетіруге болады.Киімге немесе дастарханға төгілген шарап дағына тұз сепсе, ол шарапты өз бойына тартады, бұдан соң киімді немесе дастарханды мүсәтір спирті қосылған салқын сумен шаяды.


Қолдану

«Конверт-сұрақ» әдісі

Топтарға жаңа тақырып бойынша сабақты толық меңгерту мақсатында өз пікрлерін сурет арқылы қорғайды, ол үшін конвертке салынған сұрақтар таратылады. Тақырыптар туралы өз ойларын суретке салады

Ітоп – Мына айналуларды жүзеге асыруға болатын реакция теңдеулерін жазыңдар.

N2—NН3 — NН4СІ— СаСI2

ІІ топ – Есепті шығарыңдар. Ерітіндінің массасы 600г массалық үлесі 42% азот қышқылы арқылы аммиак өткізгенде массасы 300г аммоний нитраты түзілді. Аммоний нитратының массалық үлесін есептеңдер.

ІІІ топ - Есепті шығарыңдар. 2л азот пен 4л сутек әрекеттескенде (қ.ж) түзілетін аммиактың көлемін табыңдар.

Оқушылар конвертте берілген есептер мен жаттығуларды орындап,тақтаға жазады,түсіндіреді.

Талдау

«Мен бүгін...........» әдісі

Оқушылар түйінді,негізгі мәліметтер кезекпен айтады. Тақырыпқа сай сөздер маңыздылығына қарай бағаланады.

Тапсырманы орындайды

Жинақтау

Тест тапсырмасы

Аммиак, аммоний тұздары» ( Топ бойынша тест тапсырмасы береді

Оқушылардың мақсаты берілген тест сұраққа өз ойларын толтыру арқылы жеткізу

Бағалау

Өзін-өзі бағалау (2 мин)

Бағдарша, бағалау парақшалары

Топ мүшелері бір-бірін критерий бойынша бағалайды.

-Білім пирамидасы.

Топпен және жеке өзін өзі бағалайды

Рефлексия

Стикерлерді толтыру Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин)

ББҮ кестесін толтыру


Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру

Үйге тапсырма


§19 №5,8 есептер






57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)

Автор
Дата добавления 01.03.2016
Раздел Химия
Подраздел Статьи
Просмотров126
Номер материала ДВ-496776
Получить свидетельство о публикации