Для всех учителей из 37 347 образовательных учреждений по всей стране

Скидка до 75% на все 778 курсов

Выбрать курс
Получите деньги за публикацию своих
разработок в библиотеке «Инфоурок»
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru
Инфоурок Русский язык КонспектыАна тілі. Абай "Боран" 3 класс

Ана тілі. Абай "Боран" 3 класс

библиотека
материалов

hello_html_m2665c171.gifhello_html_m2665c171.gifhello_html_m12277050.gifhello_html_2225849d.gifhello_html_m28d34b82.gifhello_html_4fd49849.gif23 орта мектеп-лицейі.

Бастауыш класс мұғалімі: Рысбаева Айнур Тилеулиевна.


Тақырыбы: Боран

Сабақтың мақсаты: 1. Мәтіндегі негізгі ойды, идеяны ұғындыра отырып, қысқы табиғат құбылыстары туралы түсінік беру.

2. Оқушының оқу мен жазу арқылы сыни тұрғысынан ойлауын дамыту, қиялын дамыту және сезімін ояту.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ, пысықтау.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Балалар бүгін ана тілі сабағына қонақтар қатысып отыр.

ІІ. Үйге берілген тапсырма

І топ. А.Құнанбаевтың өмірбаянын айту. Абай туралы не білеміз?

ІІ топ. Абайдың лирик ақын екенін білеміз.

Ол кісі жылдың төрт мезгілінде өлең жазды.

Абайдың «Қыс» өлеңін жатқа айту.

ІІІ топ. Сұрақ-жауап.

Автор қысты кімге теңеп тұр? (Қысты адамға, кәрі шалға теңейді)

Шалдың киімдері қандай? (Ол ақ киімді, үстін ақ қырау басқан)

Қорытындылау

Тірек сызба. Абай кім болған? (Абай – ұлы тұлға, ұлы ақын, аудармашы, сазгер, лирик)

Сергіту сәті:

Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әнін айту.


Мұғалімнің түсіндірмесі

М.Әуезовтың өмірбаянынан мағлұмат беру.

Жаңа сабағымыздың тақырыбы

«Боран»

Сабақтың мақсаты.

Әңгіменің авторы Мұхтар Әуезовтың өмірбаянынан мағлұмат алу.

Сұрақ-жауап

Қыста болатын қандай табиғат құбылыстарын білесіңдер?


Топтастыру

Боран

Аяз – Қыс – қар

Қырау



Оқулықпен жұмыс

hello_html_78d921b.png Ақ қалпақ-мәтін не туралы?

hello_html_7558ff53.png Қызыл қалпақ-қандай эмоция алдың?

Сары қалпақ –Қуанышты тұстарын тауып оқы.

Қара қалпақ- Қорқынышты, үрей тудыратын тұстарын тауып оқы.

Жасыл қалпақ-нені өзгертер едің?

көк қалпақ –Ары қарай немен аяқталды?





  1. Мәтінді мұғалім оқып береді.

  2. Оқушылар оқиды талдайды.



ІV. Білімдерін тексеру.



V. Венн диаграммасы бойынша

І топ. Қыс, көктем мезгілінің ерекшеліктерін салыстыр.









ІІ топ. Ауа-райын ата-бабаларымыз қалай болжаған?

ІІІ топ. Қыс мезгіліне байланысты мақал-мәтелдер айту.

ІҮтоп. Әңгімеге сүйеніп үсінуден қалай сақтануға болатынын айт.

Ү топ. Әңгімеден жазушының боранды неге теңегенін тауып оқыту

ҮІ топ. Боран кезінде қандай іс шаралар қолданады?

VІ. Қорытындылау.

Бұл мәтін арқылы автор М. Әуезов не айтқысы келеді?

  1. Бұл мәтіннен табиғат құбылыстарын адам баласы өзгерте алмайтынын білдік.

VI. Қорытынды.

Абай – қазақ халқының ұлы перзенті, ұлы ақыны.

Курс повышения квалификации
Найдите материал к любому уроку,
указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:
также Вы можете выбрать тип материала:
Краткое описание документа:

№23 орта мектеп-лицейі.

Бастауыш класс мұғалімі: Рысбаева Айнур Тилеулиевна.

Тақырыбы: Боран

Сабақтың мақсаты: 1. Мәтіндегі негізгі ойды, идеяны ұғындыра отырып, қысқы табиғат құбылыстары туралы түсінік беру.

2. Оқушының оқу мен жазу арқылы сыни тұрғысынан ойлауын дамыту, қиялын дамыту және сезімін ояту.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ, пысықтау.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Балалар бүгін ана тілі сабағына қонақтар қатысып отыр.

ІІ. Үйге берілген тапсырма

І топ. А.Құнанбаевтың өмірбаянын айту. Абай туралы не білеміз?

ІІ топ. Абайдың лирик ақын екенін білеміз.

Ол кісі жылдың төрт мезгілінде өлең жазды.

Абайдың «Қыс» өлеңін жатқа айту.

ІІІ топ. Сұрақ-жауап.

– Автор қысты кімге теңеп тұр? (Қысты адамға, кәрі шалға теңейді)

– Шалдың киімдері қандай? (Ол ақ киімді, үстін ақ қырау басқан)

Қорытындылау

Тірек сызба. Абай кім болған? (Абай – ұлы тұлға, ұлы ақын, аудармашы, сазгер, лирик)

Сергіту сәті:

Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әнін айту.

Мұғалімнің түсіндірмесі

М.Әуезовтың өмірбаянынан мағлұмат беру.

Жаңа сабағымыздың тақырыбы

«Боран»

Сабақтың мақсаты.

Әңгіменің авторы Мұхтар Әуезовтың өмірбаянынан мағлұмат алу.

Сұрақ-жауап

Қыста болатын қандай табиғат құбылыстарын білесіңдер?

Топтастыру

Боран

Аяз – Қыс – қар

Қырау

Оқулықпен жұмыс

Ақ қалпақ-мәтін не туралы?

Қызыл қалпақ-қандай эмоция алдың?

Сары қалпақ –Қуанышты тұстарын тауып оқы.

Қара қалпақ- Қорқынышты, үрей тудыратын тұстарын тауып оқы.

Жасыл қалпақ-нені өзгертер едің?

көк қалпақ –Ары қарай немен аяқталды?

1.Мәтінді мұғалім оқып береді.

2.Оқушылар оқиды талдайды.

ІV. Білімдерін тексеру.

V. Венн диаграммасы бойынша

І топ. Қыс, көктем мезгілінің ерекшеліктерін салыстыр.


ІІ топ. Ауа-райын ата-бабаларымыз қалай болжаған?

ІІІ топ. Қыс мезгіліне байланысты мақал-мәтелдер айту.

ІҮтоп. Әңгімеге сүйеніп үсінуден қалай сақтануға болатынын айт.

Ү топ. Әңгімеден жазушының боранды неге теңегенін тауып оқыту

ҮІ топ. Боран кезінде қандай іс шаралар қолданады?

VІ. Қорытындылау.

Бұл мәтін арқылы автор М. Әуезов не айтқысы келеді?

1.Бұл мәтіннен табиғат құбылыстарын адам баласы өзгерте алмайтынын білдік.

VI. Қорытынды.

Абай – қазақ халқының ұлы перзенті, ұлы