Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Ана тілі сабағы. Тақырыбы: "Ана құшағында"

Ана тілі сабағы. Тақырыбы: "Ана құшағында"



Внимание! Сегодня последний день приёма заявок на
Международный конкурс "Мириады открытий"
(конкурс сразу по 24 предметам за один оргвзнос)


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

hello_html_74f5398a.gifhello_html_m73f1fe64.gifhello_html_ma7cc292.gifhello_html_m6271b154.gifhello_html_m6c7f05e2.gifhello_html_158dd5a2.gifhello_html_7e70b6a9.gifhello_html_mc43e689.gifhello_html_m66459c5f.gifhello_html_m3d52d3f4.gifhello_html_m7a9e469f.gifhello_html_73dcd7b1.gifhello_html_m685a116d.gifhello_html_m5caeccb3.gifhello_html_m328a3952.gifhello_html_m6c5a23ed.gifhello_html_m414a2b88.gifhello_html_57093fe8.gifhello_html_7d152bf5.gifhello_html_m5caeccb3.gifhello_html_620bc27e.gifhello_html_m33cd150c.gifhello_html_3a182ed8.gifҚостанай қаласы

8 орта мектебі



























Өткізген: Аманбаева Г.Қ.




2011-2012 оқу жылы


Сабақтың тақырыбы: «Ана құшағында»

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларға жаңа сабақты түсіндіре отырып, Ғабыит Мүсірепов туралы мағлұмат беру, ақынның әңгімесінің мазмұнын ашу.

  2. Оқушылардың анаға деген сүйіспеншіліктерін артыру, ана мейірімін, махаббатын, жылуын сездіру, шығармашылық қабілеттерін арттырып, сөз байлықтарын дамыту.

  3. Оқушыларды аналарын қастерлеуге, құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: (балалармен амандасу)

- Бүгінгі сәрсенбілік сабағымызға сәттілік тілеп, бір – бірімізге жарқын

жүзбен қарап, сабағымызды бастайық.

-Бүгін бізде ерекше,

Сабақ болып жатыр ғой.

Тәртіп, оқу деңгейін,

Ұстаздар көріп отыр ғой.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

  • Балалар үй тапсырмасына не берілді ?

  • Үлек, түйе туралы кім реферат, сурет салып келді ?

  • Жақсы, ендеше үй тапсырмасын ойын арқылы тексеріп көрейік.

«Бәйге» ойыны:

10

10

10

20

20

20

30

30

30




(Бір - бір баладан ұяшықтағы сандарды атап, сол сұрақтарға жауап береді).

10 – үлек деген не ?

10 – үлек неше өркешті болады ?

10- түйе қандай мал ?

20- балалар Мүлкібай атамен бірге қайда барды ?

20- түйе малының пайдасы бар ма ?

20- түйенің сүтін қалай атайды ?

30-балалар неден, неге қорықты ?

30- егер Мүлкібай ата бармаған болса, не болар еді ?

30-төрт түлік малды ата?

ІІІ. Жаңа сабақ:

  • Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбын білу үшін, біз бәріміз мына жұмбақты шешіп алуымыз керек. (слайдта жұмбақ, балалар өздері шешеді)

  1. Дүниеде ең жұмсақ не ?

Дүниеде ең тәтті не ?

Шешуі:

(Дүниеде ең жұмсақ ананың алақаны)

(Дүниеде ең тәтті ананың сүті)


  1. Екі жағым «Н» болса,

Қасиетті тағаммын.

Екі жағым «А» болса,

Ең қадірлі адаммын.

Шешуі: нан – ана

  • Өте жақсы балалар, бүгінгі біздің тақырыбымыз – Ана жайлы.

  • Ана деген кім ?

  • Ана дегенде ойларыңа не келеді?





АНА















  • Ал ана туралы қандай тақпақ, нақыл сөздер білесіңдер ?

(балалар өздері жаттаған өлең тақпақтарын және нақыл сөздерін айтады)

  • Ендеше бүгін балалар Ғабит Мүсіреповтың «Қазақ солдаты» романынан үзінді «Ана құшағында» атты әңгімесімен танысамыз.

(Интерактиті тақтадан ақын Ғ.Мүсіреповтың өмірі, шығармашылығы жайлы таныстырып кету).

Ғ.Мүсірепов кім?

Ғ.Мүсірепов

Әңгімелері Қай жылы дүниеге келген?



Туған өлкесі



Қызметі

Білімі Отбасы

Ғ.Мүсірепов – қазақ әдебиетінің проза, драматургия, публистика, журналистика, әдеби сын салаларының дамуына еңбегін сіңірген үлкен суреткер жазушы. Ғабит Мүсірепов 1902 жылы қазіргі Солтүстік Қазақстан облысы, Жамбыл ауданында дүниеге келген. Ауылында хат танығаннан кейін, 1916 жылы екі класстық орыс мектебінде 1 жыл, жоғары басқыш мектебінде 4 жыл оқып, оны 1921 жылы бітіріп шығады.

Туған өлкесі - Ғ.Мүсірепов 1902 жылы Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданының «Жаңа жол» ауылында дүниеге келген.

Отбасы- орта шаруа отбасында тәрбиеленген.

Алған білімі- ауыл молдасынан хат таниды. 1916 жылы Қостанай уезінің Обаған деген жеріндегі 2 сыныптық орыс мектебіне оқуға түседі. Осы мектепті бітірген соң, болашақ жазушы Пресногроьковтегі жоғары бастауыш училищесіне түседі. Ол мектепте 7 жыл оқиды. 1923-1926 жылдары Орынбор жұмысшы факультетіне түседі. Омбы ауыл шаруашылық институтында оқиды.

Атқарған қызметі – 1956-1966 жылдары «Ара -Шмель» сатиралық журналының бас редакторы, Қазақстан Жазушылар одағының төрағасы қызметтерін атқарады. Одан соңғы өмірін шығармашылық өнерге арнайды. Жазушылық еңбекке 55 жылдық ғұмырын арнайды.

Әңгімелері - «Қос шалқар», «Ананың анасы», «Ашынған ана», «Ер ана»,

«Ақлима», «Әмина», «Ананаың арашасы» және т.б.

Сергіту сәті:

Дидактикалық ойын – «Кім байқампаз, кім зерек?»

  • Анаңның шашының түсі қандай?

  • Көзі қандай?

  • Қандай киноны ұнатады?

  • Қандай түсті жақсы көреді?

  • Не пісіргенді ұнатады?

  • Сені қалай еркелетеді?

Өте жақсы балалар.

  • Енді балалар, Ғабит ағамыздың «Қазақ солдаты» романынан «Ана құшағына» аты үзіндісімен оқып танысайық.

  1. Мәтінді 3 бөлікке бөліп оқыту;

  2. Мәтіннің 3 бөлігін мазмұндау;

  3. Сұрақ – жауап:

  • Мәтіннің мазмұны бойынша не айта аласыңдар?

  • Мәтіннің мағынасы неде деп ойлайсың?

  • Мәтінде баланы неге тәрбиелейді?

  • Өздеріңе таныс не білдіңдер?

  1. Карточкамен жұмыс: жеке жұмыс

Не білдім ?

Нені білгім келеді ?



(әр оқушыға беріледі, мәтіннен түсінгендерін жазады)



Мақалды жалғастыр:

  1. Ананың көңілі - ....., (балада)

Баланың көңілі -...... . (далада)

  1. Ананың сүті - .... , (бал)

Баланың тілі - .... . (бал)

  1. Ағайын – алтау,

Ана - .... . (біреу)

  1. Ердің анасы – елдің .... . (анасы)





  • Балалар, сендер қандай қоғамдық, қайраткер батыр апа-аналарды білесіңдер?

Ендеше мына тақтаға қарап, естерімізге түсірейік:

-бұл апа – аналар туралы не айта аласыңдар?



Сара Алпысқызы

Қоғамдық қайраткер аналар

Әмина Өмірзақова

Дина Нұрпейісова





Камшат Дөненбаева

Роза Рымбаева



Фариза Оңғарсынова

ІY. Бекіту

  • «Жүректен жүрекке»: Біз өзіміздің аналарымызға әдемі тілектер жазуымыз керек. Әр балаға жүрек беріледі, соған өз анасына арнап тілектер жазады.

Y. Үйге тапсырма: «Ана құшағында» атты әңгімесін оқу, мазмұндау, «Менің анам» атты әңгіме жазу.

YІ. Қорытынды:

  • Сонымен балалар, бүгін біз қандай тақырыпта әңгімелестік?

  • Үйдің алтын қазығы кім?

  • Жоқты бар, ашты тоқ ететін кім?

  • Ананың мейірімі қайдан білінеді?

  • Аналарымызды не істеуіміз керек?

-Ендеше, Дананың орындауында «Аяулы анашым» әнін қабыл алыңыздар.

YІІ. Бағалау:



57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)


Автор
Дата добавления 27.01.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров129
Номер материала ДВ-384153
Получить свидетельство о публикации