299997
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокНачальные классыКонспектыАна тілі Тақырыбы: "Төле бидің толғауы"

Ана тілі Тақырыбы: "Төле бидің толғауы"

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Солтүстік Қазақстан облысы

Айыртау ауданы

Заря орта мектебі

бастауыш сынып мұғалімі

Оразалина Раушан Саимовна


Сабақтың тақырыбы: ТӨЛЕ БИДІҢ ТОЛҒАУЫ Ана тілі 3-сынып

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Төле бидің өміріне қысқаша мағлұмат бере отырып, шешендік сөздерінің мазмұнын меңгерту, мағынасын түсіндіру.

Дамытушылық мақсаты: оқушыларға бағыт-бағдар бере отырып, өздіктерімен жұмыс істеуге ой-өрісін дамыту, іскерлік дағдыларын қалыптастыру, өз ойларын әдеби тілмен өрнектей білуге үйрету.

Тәрбиелік мақсаты: жаман әдеттерден аулақ болып, жақсы қасиеттерді бойларына сіңіріп, өз ісіне тұрақты болуға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгерту.

Сабақтың түрі: дамытпалы сабақ.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, деңгейлік тапсырмалар

Көрнекілігі: Үш бидің суреті, тірек-сызба


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындау

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

1.Әнет баба кім?

2. Қазақтың үш биі кімдер?

3. «Шәкірт ұстазсыз болмайды» дегенді Төле бидің қай сөздерінен аңғаруға болады?


- Мәтін мазмұнынан қазақ халқының үлкенді сыйлау дәстүрі байқала ма? Дәлелде.

- Жебеге байланысты оқиғаны оқи отырып, қандай мақалдар айтуға болады?


1. Бөлінгенді бөрі жейді.

2.Бірігіп көтерген жүк жеңіл.

3. Алтау ала болса ауыздағы кетеді.


ІІІ. Жаңа сабақ. Ой қозғау.

1. Бүгінгі сабағымыз Төле би атамыз туралы, соның ішінде ол кісінің шешендік сөздеріне, яғни „Төле бидің толғауына„ тоқталамыз.

2. Балалар, сендер үш би аталарымыздың есімдерін жаттап алдыңдар, ал би деген сөздің мағынасын білемісіңдер?

Ендеше, „би„ деп кімді айтқан?

Би-халықтың көкейіндегісін, яғни халықтың ішкі сырын айтқан әділет жыршысы, жоқшысы.

Би-табиғатынан дарындық асыл текті ақылы бар, арғыны көре білген көсем, ақпа-төкпе шешен адам.

Олай болса, Төле би аталарымыз осы атқа сай кісі болыпты.

3. Енді Төле би атамыздың өмірі туралы тірек-сызбаға көңіл аударайық.


Группа 58Группа 61


Прямая соединительная линия 57

Прямая соединительная линия 56

Группа 53




Группа 50Группа 47Прямая соединительная линия 46Прямая соединительная линия 45










Әулие - адамнан биік тұратын киелілік. Аллаға жақын деген мағынаны білдіреді.

4. Төле бидің шешендік сөздерін оқымас бұрын, „шешендік сөз„ деп нені айтамыз, еске түсірейік: көркем тілмен айтылған, жұртшылық қабылдаған, елге тараған үлгілі ойлар, тұжырымдар.


ІV.

1. Мәтінді мәнерлеп оқу. /мұғалім оқиды/

2. Сөздік жұмыс.

Көреген- көріпкел, болжай білетін адам.

Надан- ақылсыз

Жаулық- жауластық.


3. Ой толғаныс. Түртіп алу, яғни insert жүйесі арқылы талдау.


V. Білімді бекіту.

1. Мәтінді тізбектеп, мәнерлеп оқыту, әр жолды талдау. /мұғалімнің көмегі/


2. Деңгейлік тапсырмалар:

І топ: Берілген мақалдарды толғаудың әр жолының мағынасына қарай сәйкестендір:


Мақалдар:

1. Әдепсіз өскен баладан,

Тәртіппен өскен тал артық.


2. Жақсы ұл-отбасының қоры,

Жаман ұл-әке-шешесінің соры.


3. Ердің ісі-келіс,

Ездің ісі-керіс.


4. Бірлігі жоқ ел тозады.


5. Дұшпаннан бір сақтан,

Жаман достан мың сақтан.


6. Ас атасы-нан


7. Бірінші байлық-денсаулық.


ІІ топ: Мәтін құрастыр:

Өзіңнен туған ұл мен қыз

Сыйламаса сол қайғы.


ІІІ топ: Ассоциация.

Елдің тозуы„ дегенді қалай түсінеміз?

Бірлігі жоқ

Бейбіті жоқ


Прямая соединительная линия 42Прямая соединительная линия 41

Группа 37

жамандық

көп


Қасірет


Прямая соединительная линия 35Прямая соединительная линия 34



Жақсылығы

аз

Азап

Прямая соединительная линия 31Прямая соединительная линия 30





VІ. Сабақты қорыту.

Ал, балалар, Төле би атамыздың ұлағат сөздерін қабылдап, жадымызға түйеміз бе?

Олай болса, еліміздің көркеюі үшін не істеуіміз керек?




Группа 27



Группа 24Группа 21

Прямая соединительная линия 20

Прямая соединительная линия 19

Группа 16Прямая соединительная линия 15




Группа 12Группа 9Прямая соединительная линия 8Прямая соединительная линия 7

Прямая соединительная линия 6


Группа 3Прямая соединительная линия 2







Осымен сабақ аяқталды.

ҮПрямоугольник 1йге тапсырма: Төле бидің толғауын. жаттау

Бағалау.




Краткое описание документа:

 

Сабақтың тақырыбы:  ТӨЛЕ БИДІҢ ТОЛҒАУЫ    Ана тілі 3-сынып

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Төле  бидің өміріне қысқаша  мағлұмат бере отырып, шешендік сөздерінің мазмұнын  меңгерту, мағынасын түсіндіру.

Дамытушылық мақсаты: оқушыларға бағыт-бағдар бере отырып, өздіктерімен жұмыс істеуге ой-өрісін дамыту, іскерлік дағдыларын қалыптастыру, өз ойларын әдеби тілмен өрнектей білуге үйрету.

Тәрбиелік мақсаты: жаман әдеттерден аулақ болып, жақсы қасиеттерді бойларына сіңіріп, өз ісіне тұрақты болуға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгерту.

Сабақтың түрі: дамытпалы сабақ.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, деңгейлік тапсырмалар

Көрнекілігі: Үш бидің суреті, тірек-сызба

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындау

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

1.Әнет баба кім?

2. Қазақтың үш биі кімдер?

3. «Шәкірт ұстазсыз болмайды»  дегенді Төле бидің қай сөздерінен аңғаруға болады?

 

- Мәтін мазмұнынан қазақ халқының үлкенді сыйлау  дәстүрі байқала ма? Дәлелде.

- Жебеге байланысты оқиғаны оқи отырып, қандай мақалдар айтуға болады?

 

1. Бөлінгенді бөрі жейді.

2.Бірігіп көтерген жүк жеңіл.

3. Алтау ала болса ауыздағы кетеді.

 

ІІІ. Жаңа сабақ. Ой қозғау.

1. Бүгінгі сабағымыз Төле би атамыз туралы, соның ішінде ол кісінің шешендік сөздеріне, яғни „Төле бидің толғауына„ тоқталамыз.

2. Балалар, сендер үш би аталарымыздың есімдерін жаттап алдыңдар, ал би деген сөздің мағынасын білемісіңдер?

   Ендеше, „би„ деп кімді айтқан?

   Би-халықтың көкейіндегісін, яғни халықтың ішкі сырын айтқан әділет жыршысы, жоқшысы.

  

    Би-табиғатынан дарындық асыл текті ақылы бар, арғыны көре білген көсем, ақпа-төкпе шешен адам.

Олай болса, Төле би аталарымыз осы атқа сай кісі болыпты.

3. Енді Төле би атамыздың өмірі туралы тірек-сызбаға көңіл аударайық.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Әулие - адамнан биік тұратын киелілік. Аллаға жақын деген мағынаны білдіреді.

4. Төле бидің шешендік сөздерін оқымас бұрын,  „шешендік сөз„ деп нені айтамыз, еске түсірейік: көркем тілмен айтылған, жұртшылық қабылдаған, елге тараған үлгілі ойлар, тұжырымдар.

 

ІV.

1. Мәтінді мәнерлеп оқу. /мұғалім оқиды/

2. Сөздік жұмыс.

Көреген- көріпкел, болжай білетін адам.

Надан- ақылсыз

Жаулық- жауластық.

 

3. Ой толғаныс. Түртіп алу, яғни insert жүйесі арқылы талдау.

 

V.  Білімді бекіту.

1. Мәтінді тізбектеп, мәнерлеп оқыту, әр жолды талдау. /мұғалімнің көмегі/

 

2. Деңгейлік тапсырмалар:

І топ: Берілген  мақалдарды толғаудың  әр жолының  мағынасына қарай сәйкестендір:

 

Мақалдар:

1. Әдепсіз өскен баладан,

Тәртіппен өскен тал артық.

 

2. Жақсы ұл-отбасының қоры,

Жаман ұл-әке-шешесінің соры.

 

3. Ердің ісі-келіс,

Ездің ісі-керіс.

 

4. Бірлігі жоқ ел тозады.

 

5. Дұшпаннан бір сақтан,

Жаман достан мың сақтан.

 

6. Ас атасы-нан

 

7. Бірінші байлық-денсаулық.

 

ІІ топ: Мәтін құрастыр:

Өзіңнен туған ұл мен қыз

Сыйламаса сол қайғы.

 

ІІІ топ: Ассоциация.

„Елдің тозуы„ дегенді қалай түсінеміз?

  Бірлігі жоқ

 

Бейбіті жоқ

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Сабақты қорыту.

Ал, балалар, Төле би атамыздың ұлағат сөздерін қабылдап, жадымызға түйеміз бе?

      Олай болса, еліміздің  көркеюі үшін не істеуіміз керек?

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Осымен сабақ аяқталды.

Үйге тапсырма: Төле бидің толғауын. жаттау

Бағалау.

 

 

 
