Инфоурок Биология Другие методич. материалыҚанайналым мүшелері.Жүрек-қан тамырлары жүйесі

Қанайналым мүшелері.Жүрек-қан тамырлары жүйесі

Скачать материал

Жүрек-қан тамырлары жүйесі

                                                    Иманбаева Баян Есіркепқызы

                                                           Астана қаласы. №63 орта мектебінің

                                                        химия және биология пәні мұғалімі                                                

Сынып: 8

Пәні: Биология

Сабақтың тақырыбы: Қанайналым мүшелері.Жүрек

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға қан топтары,түрлері туралы түсінік қалыптасыра отырып,қанайналым мүшелері және жүрек құрылысына толық түсінік беру.

Білімділік: Ағзаның ішкі орта мүшелеріне сипаттама бере отырып, қанайналым жүйесі мүшелерімен танысу, оның ішінде жүрек, жүрек  қантамырлар  және олардың қызметтерімен танысу.

Тәрбиелік: Оқушыларды өздігінен  ізденімпаздық,  қызығушылық
дағдыларын қалыптастыруға  тәрбиелей отырып, салауатты өмір салтын ұстану, өз ойын айта отырып, өзгені де тыңдай білуге, және алған білімдерін өмірде қолдана білуге үйрету

Дамытушылық: Жаңа материалды қабылдай отырып, ойлау, есте сақтау, және танымдық,шығармашылық қабілетін дамыту.

Сабақтың көренекілігі : Кіші және үлкен қанайналым шеңбері бейнеленген макеттер, жүректің құрлысы (макет) слайт және кеспе қағаздар

Сабақтың түрі:  аралас

Сабақтың әдісі:   сұрақ –жауап,баяндау,суреттеу

Сабақтың пәнаралық байланысы: химия,медицина,физиология

Сабақтың барысы:

І  Ұйымдастыру кезеңі

А)Оқушылардың сабаққа қатысуын  түгелдеу

Ә) сабаққа  дайындау

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау

Үй тапсырмасы тест түрінде және сұрақ түрінде беріледі.

Тест

1. Қаназдықтың себебі

А)тромбоциттердің жетіспеушілігінде

ә) эритроциттер мен гемоглабиннің     жетіспеушілігінде

2. Адамның қаны берілген қызметтің тек біреуін атқарады

А)иммунды жауап Ә)ас қорыту

3.Гемоглобиннің негізгі рөлі неде?

А) оттегіні тасымалдау Ә)қанның ұюы

4.Қанның эритроциттері

А)қанның ақ түйіршіктері             ә) сұйық ішкі орта

5.Қандай жасушалар қанның құрамына кіреді?

А)ет жасушалары                   ә) эпителий   жасушалары

Сұрақтары:

1.Иммунитет дегеніміз не?

2. Туа біткен иммунитет пен жүре пайда болған иммунитеттің айырмашылығы?

3. Қан жүйесінің маңызы.

4. Қанның құрамы  мен қасиеттері.

5. Қанның мөлшері мен құрамының жасқа байланысты өзгерістері.

6. Иммунитет және оның түрлері.

ІІІ. Жаңа сабақ

Жаңа сабақ барысында оқушыларға жүрекке сипаттама бере отырып, кеуде қуысындағы жүректің орналасуына және жүрек қантамырларына толық сипаттама беріліп талқыланады.

Жүрек — іші қуыс бұлшықетті мүше. Ересек адам жүрегінің салмағы 250-300 грамм. Жүрек кеуде қуысының сол жағына таман орналасқан. Оның дәнекер тканінен түзілген жүрек қабы қаптап тұрады. Жүрек қабының ішкі беті жүректі ылғалдайтын және жиырылу кезінде үйкелісті кемітетін сұйықтық бөліп шығарады. Жүрек бұлшықеті (гр. myocardiummysбұлшықет, kardiaжүрек) - жүректің жүрекшелері мен қарыншаларының бұлшықет қабығы (миокард). Жүрекшенің бұлшықет қабығы беткей және терең ет қабаттарынан тұрады. Беткей ет қабатының кардиомиоциттері көлденеңінен орналасады. Ол оң және сол жүрекшелерді сыртынан қаптап, оларға ортақ қабат болып келеді. Терең ет қабаты әрбір жүрекшеде жекелей орналасады. Бұл қабаттың кардиомиоциттері ұзынынан орналасады.

Қантамырлардың түрлері және олардың құрылыс ерекшеліктері

Артериялар

Веналар

Қылтамырлар

1. Қанды жүректен алып шығып, мүшелерге таратады

Қанды мүшелерден жүрекке тасымалдайды

Артериялар мен веналарды бір-бірімен байланыстырады

2. Қабырғасындағы бұлшықет талшықтары калың әрі серпінді

Қабырғасындагы бұлшықет талшықтары жұқа әрі нашар дамыған

Микроскопиялық өте ұсак, кабырғасы бір қабатты

3. Қан қысымы жоғары

Қан қысымы өте төмен

Қан қысымы шамалы

4. Көпшілігі тереңде бұлшықеттердің арасында жатады

Теріге жақын да, тереңде де жатады

Дененің барлық мүшелеріне таралады

5. Ең ірі артерия тамырлары - қолқа және өкпе артериясы

Ішіндегі қақпақшалар канды кері бағытка өткізбейді. Ең ірі вена тамырлары - төменгі, жоғары куысты веналар және 4 өкпе веналары

Қылтамырлар арқылы газ және заттар алмасады, қан баяу ағады, ұсақ артериялар мен ұсақ веналарды байланыстырады

ІV. Сабақты бекіту

1.Ересек адам жүрегінің массасы:

A.   400г

B.    250-300г

C.    150-180г

D.   600г

E.    200г

2.Адам жүрегі

A.    2қуысты

B.    3 қуысты

C.    4қуысты

D.   3 қуысты және жартылай пердесі бар

E.     Екі аортасынан қан айдайды.

3.жұрек оң жақ бөлігінде:

A.    Қос жақтаулы қақпақша бар

B.    Плазма толы

C.    Эритроциттер түзеді

D.   Лимфоциттер жиналып, лимфаға өтеді

E.    Үш жақтаулы қақпақша бар

4. Вена:

A.   Қанды мүшелерге ағызады

B.    Қанды ұлпаларға ағызады

C.    Қан мүшелермен ұлпалардан жүрекке ағатын ірі тамырлар

D.   Оттекке қаныққан қанды тасымалдайды.

E.    Лимфа тамырларына перпендикуляр жатыр.

V.Сабаққты қорытындылау

Сөйлемді толықтыр.

1. Қанайналым жүйесі тұйықталған организмдерде жасушалар тікелей қан арқылы  шайылады.

2. Қанайналым жүйесі тұйықталған организмдерде қан  қысымы, әдетте, жоғары  және қан ағымы  жылдам.

3. Лимфа   -  жасушааралық кеңістікке сүзілген және одан лимфа жүйесіне өткен  плазмасынан түзілетін  түссіз сұйықтық.,

4. Қанайналым қызметі: тасымалдаушы, реттеуіші, қорғаныш.

5. Жүрек бұлшық еті   жүректің жиырылуына әсер ете алмайды.

V I.Үйге тапсырма

§36 қанайналым мүшелері

2.Жүрек құрылысы,қызметі

Қосымша тапсырма

Ізденіс жұмысы

Жүрек - қан тамырлары жүйесінің аурулары  және олардың алдын алу"

Қолданылған әдебиеттер:

Биология:Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. Алматы: Атамұра, 2008.

«Қазақстан»: Ұлттық энцклопедия / Бас редактор Ә. Нысанбаев – Алматы «Қазақ энциклопедиясы»

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қанайналым мүшелері.Жүрек-қан тамырлары жүйесі"

Настоящий материал опубликован пользователем Иманбаева Баян Есиркеповна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт

Скачать материал
    • 20.12.2014 2195
    • DOCX 22 кбайт
    • Оцените материал:
  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

    Удалить материал
  • Автор материала

    Иманбаева Баян Есиркеповна
    Иманбаева Баян Есиркеповна

    Учитель

    • На сайте: 9 лет и 8 месяцев
    • Подписчики: 3
    • Всего просмотров: 18403
    • Всего материалов: 9

    Об авторе

    Я учитель!.Это мое призвание, мой жизненный путь.Во мне живет великое желание учить детей и учиться самой,творить и побуждать к творчеству. Иманбаева Баян Есиркеповна. Учитель химии и биологии ІІ категории. СШ №63, Сарыаркинский район, Акмоли́нская о́бласть, г Астана.

ҰБТ-ға арналған №4 тест сұрақтары жауаптарымен

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
9581
14
07.11.2024

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 134
Покупателей: 339

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

ҰБТ-ға арналған №4 тест сұрақтары жауаптарымен Тақырыбы: Ағзаның ішкі ортасы. (қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы) және оның ағза тұрақтылығын ұстаудағы маңызы. Лимфа жүйесі. Тест Тапсырмалары 1. Қанның басты қызметі қандай? A) Қоректік заттарды тасымалдау B) Энергия өндіру C) Артық сұйықтықты шығару 2. Лимфа жүйесінің негізгі қызметі қандай? A) Иммундық қорғаныс және сұйықтық тепе-теңдігін сақтау B) Оттегі тасымалдау C) Глюкозаны ыдырату 3. Ұлпа сұйықтығы қайда орналасқан? A) Қан тамырларында B) Жасушалар арасында C) Лимфа түйіндерінде 4. Қанның негізгі құрамдас бөліктеріне не жатады? A) Лимфа түйіндері B) Плазма, эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер C) Гормондар мен ферменттер 5. Лимфа жүйесі құрамына қандай құрылымдар кіреді? A) Лимфа тамырлары, лимфа түйіндері B) Қан тамырлары C) Нерв талшықтары 6. Қанның құрамында оттегіні тасымалдаушы қандай жасуша бар? A) Лейкоциттер B) Тромбоциттер C) Эритроциттер 7. Гомеостаз қандай процесс? A) Зат алмасуды тездететін процесс B) Ішкі ортаның тұрақтылығын сақтайтын процесс C) Заттарды ыдырату процесі 8. Лимфа жүйесі артық сұйықтықты қайда бағыттайды? A) Ас қорыту жүйесіне B) Қан жүйесіне C) Бұлшықеттерге 9. Қан, лимфа және ұлпа сұйықтығы қандай ортаға жатады?

Краткое описание методической разработки

ҰБТ-ға арналған №4 тест сұрақтары жауаптарымен

Тақырыбы: Ағзаның ішкі ортасы. (қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы) және оның ағза тұрақтылығын ұстаудағы маңызы. Лимфа жүйесі. 

 

Тест Тапсырмалары

1.      Қанның басты қызметі қандай?

A)    Қоректік заттарды тасымалдау

B)    Энергия өндіру

C)    Артық сұйықтықты шығару

2.      Лимфа жүйесінің негізгі қызметі қандай?

A)    Иммундық қорғаныс және сұйықтық тепе-теңдігін сақтау

B)    Оттегі тасымалдау

C)    Глюкозаны ыдырату

3.      Ұлпа сұйықтығы қайда орналасқан?

A)    Қан тамырларында

B)    Жасушалар арасында

C)    Лимфа түйіндерінде

4.      Қанның негізгі құрамдас бөліктеріне не жатады?

A)    Лимфа түйіндері

B)    Плазма, эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер

C)    Гормондар мен ферменттер

5.      Лимфа жүйесі құрамына қандай құрылымдар кіреді?

A)    Лимфа тамырлары, лимфа түйіндері

B)    Қан тамырлары

C)    Нерв талшықтары

6.      Қанның құрамында оттегіні тасымалдаушы қандай жасуша бар?

A)    Лейкоциттер

B)    Тромбоциттер

C)    Эритроциттер

7.      Гомеостаз қандай процесс?

A)    Зат алмасуды тездететін процесс

B)    Ішкі ортаның тұрақтылығын сақтайтын процесс

C)    Заттарды ыдырату процесі

8.      Лимфа жүйесі артық сұйықтықты қайда бағыттайды?

A)    Ас қорыту жүйесіне

B)    Қан жүйесіне

C)    Бұлшықеттерге

9.      Қан, лимфа және ұлпа сұйықтығы қандай ортаға жатады?

Развернуть описание
Смотреть ещё 5 584 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
