Оқытушысы: Сейдахметова
Ш.
Пәні: Математика
Күні: 03.11.2014 ж.
Тобы: ҚТ-Ж-14
Сабақтың тақырыбы:
Анықталған интеграл. Ньютон-Лейбниц формуласы.
Мақсаты:
білімділік: 1. Теориялық білімдерін
практикамен ұштастыру, сапалы біліммен қаруландыру, математикаға қызығушылығын
арттыру.
Дамытушылық :
Оқушылардың
іскерлік пен дағдыларын қалыптастыру, жеке тұлғаның дамуына жағдай жасау.
тәрбиелік: Оқушыны тапқырлықпен төзімділікке
ұқыптылыққа, пәнге деген қызығушылыққа тәрбиелеу.
Кәсіби мақсаты: оқушылардың сабақ барысындағы іс-әрекетерін болашақ
мамандығына орай бейімдеп отыру
Сабақтын типі: өткен
сабақты пысықтау
Сабақтың түрі: практикалық
сабақ
Сабақтың
технологиясы: дамыта оқыту технологиясы, есеп шығаруға негізделген
технологиясы, деңгейлік саралап оқыту технологиясы
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: репродуктивті әдіс, есеп шығару, миға шабуыл, тақтамен жұмыс,
талдау, сұрақ-жауап әдісі, рефлексия, ойын технологиясы
Құрал-жабдықтар,
көрнекіліктер: интерактивті тақта, тарапта парақтары, бағалау бланкі, көмекші
қосымшалар
Пайдаланылған
әдебиеттер: А.Е.Әбілқасымова. Алгебра және анализ бастамалары. 11 сынып.
Дидактикалық материалдар кешені.
Интернет ресурстары.
№
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мазмұны
|
Жұмыс
түрі
|
Әдіс-тәсілдері
|
І
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
1. Оқушылармен
амандасу.Аудитория тазалығына көңіл бөлу.
2. Үй тапсырмасын
тексеру
3. Оқушыларға
сабақтын мақсат-міндеттерін түсіндеру.
|
Өткен тақырыпқа шолу жасау
|
Ауызша, сұрақ-жауап әдісі арқылы өткен сабақты
пысықтау
|
ІІ
|
Өткен сабақты қайталау
|
1.Сұрақтарға
жауап беру
-Анықталмаған
интеграл белгісі
-Алғашқы
функция ұғымы
-Қисық
сызықты трапецияның ауданы дегеніміз не?
-Алғашқы
функция және табу кестесі.
-Анықталған
интеграл. Ньютон-Лейбниц формуласы
-Алғашқы
функцияның негізгі қасиеті
-Функцияның
тұрақтылық белгісі
-Анықталған
интеграл қасиеттері
-Анықталған
интеграл мен алғашқы функцияның арасындағы байланыс
2. «Есіңде
ме, формула ?» ойыны.
функция
|
5х
|
Х3
|
X+sinx
|
Sin(2x+5)
|
|
|
|
Алғашқы функция
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Интерактивті тақта
арқылы сұрақтар беру, кестені көрсету.
|
Сұрақ-жауап әдісі, тірек-сызба арқылы тірек
білімдерін қалыптастыру
|
ІІІ
|
Практикалық кезеңі
|
Математикалық кафе «Интеграл» сайысы
1. Теориялық тест (Несие алу мүмкіндіктері)
2.Ауызша «Несие алу мүмкіндіктерін»
тексеру
3.Салаттар (Анықталмаған интеградарды табу ).
4.Бірінші тағамдар түрлері (Анықталған интегралрды
есептеу )
5.Екінші тағамдар түрлері. (Қисық сызықты
трапецияның ауданың табу)
6. Сусындар.(Интегралдарды есептеу)
|
Ойын ережесімен таныстыру, топ басшыларын
тағайындау,бағалау парағымен таныстыру, Интерактивті тақта көмегімен
есептердің түрлерін көрсету
|
Репродуктивті әдіс,есеп шығару әдісі, дәлелдеу
әдісі, шартты түсіндіру
|
Ү
|
Білімді бағалау, қорытындылау
|
1.оқушылар жинақтаған баллдары бойынша ,
қорытындылады
|
Бағалау
бланкісіне баллдары түсіру
|
Сабақты
қорытындылау, бағалау,
Рефлексия
|
|
Үй тапсырмасын беру
|
1.
А.Е.Әбілқасымова. Алгебра
және анализ бастамалары. 11 сынып. №38-41 есеп 25-б
2.
Анықталған интегралдың көмегімен жазық
фигуралардың аудандарын есептеу
|
Үй тапсырмасы беріледі, түсіндіріледі
|
Қысқаша нұсқау беру
|
ІІІ. Практикалық
кезеңі.
Математикалық кафе
«Интеграл» ойыны.
- Математикалық кафе
ойының шарттарымен таныстыру
-
Топ оқушыларын 5 топқа бөлу. Әр топта топ
басшыларын сайлау. Топ басшыларына бланктарды толтыру реттілігін түсіндіру(бағалау
парағы).
-
Екі даяшыларды топ оқушылар арасыннан сайлау.
- Ас мәзірдегі
тағамға түрлі-түсті есептер бланкілер,«Нан»- интегралдарды есептеуге
қосымша анықтамалық бланк, қонақтарға VIP столы
3.
Ойынын кезеңдері
·
Несие алу мүмкіндіктері
Екі
этаптан тұрады:
1.
Теориялық тест
2. Ауызша
сұрақтарға жауап беру
- Сaлаттар (Анықталмаған
интеградарды табу ).
- Бірінші тағамдар түрлері (Анықталған интегралрды
есептеу )
- Екінші тағамдар түрлері. (Қисық сызықты
трапецияның ауданың табу)
- Сусындар.(Интегралдарды есептеу)
Ал енді асқа бет бұрайық.
№1-5 столдарға администратор-даяшылар кафенің
ас мәзірін , бағалау парағын және «Нан» шығарады. Ас мәзірде «Интеграл»
кухнясының тағамдары.
1.
«Несие алу мүмкіндіктерін» тексереміз.
Сіздердің
«Анықталған интеграл. Ньютон-Лейбниц формуласы» тақырып бойынша білімдеріңіз
осы тағамдардың дәмін көруге жете ма? Халық айтқан екен «Қатты тәртіп көрсе
бала күнінде, өнерімен қуантады түбінде»
Тест
уақытқа. Ойлануға 60 секунд
Администратор – даяшылап тест сұрақтарды
таратады. Тапсырмаларды барлығы шығарады. Жауаптарды парақтарға жасады.
- Кез келген Х
жиынында өзгеретін х үшін F´(x) = f(x), теңдігі орындалса, онда F(x) функциясы
осы жиында f(x) функциясының .......................... деп аталады.
А) туындысы; В) алғашқы функциясы; С) кері функциясы; D) үзіліссіз.
- Ньютон-Лейбниц
формуласымен ...................есептейді
А) анықталған интеграл; В) туындыны; С) кері функцияны; D) анықталмаған
интеграл.
- Берілген
функция үшін алғашқы функцияның жалпы түрін жаз f(x) = 2
А) 0; В) 2х + С; С) 2х; D) 2.
- F(в) -Ғ(а)
айырманын у= f(x) үзіліссіз
функциясының [а;в] кеіндісіндегі ................... деп аталады нкции;
Ох; х = а, х = b; В) непрерывной, неотрицательной;
А)анықталған
интеграл б) анықталмаған интеграл с) туынды D) қисық сызыөты
трапеция
- Жоғарыдан
үзіліссіз у = f(x) функциясының графигімен, түзулерінің ал төменгі
жағынан .....өсінің ..... кесіндісімен, бүйір жақтарынан кесінділерімен
шектелген жазық фигураны қисық сызықты трапеция деп аталады
А)
у = а, у = b; Ох В) үзіліссіз, теріс емес х = а, х = b; Оу. С) у = а, у
= b; Оу
D)
у = -а, у = - b; Ох
6. Алғашқы функцияның жалпы түрін жазыңдар
f(x)
= 2Sin3x
а)
- в) C) -Sin2x +c D)
7. Алғашқы функцияның жалпы түрін жазыңдар: f(x) =1 +
А) x- Ctg4x+c
В) x+ tg4x+c
C) x- tg4x+c
D) x+ Ctg4x+c
Даяшылар теориялық тест сұрақтарды жинап, тексереді . Әр
столдың басшылары бағалау парақтарына балллдарды қойып отырады
Ауызша жұмыс (интерактивті тақтада тапсырмасы берілген. Жауаптың
бағасы 1 балл)
Қатені
тап
1) =x4+C
2)
3) =-tgx+C
4)
5). ;
6).
7). Интегралды
есептеңіз:
А)dx;
В)
С) .
D) ;
E)
2. Даяшылар «Салаттар»
тағамдарын таратуда . Көмекші құрал таратады
Анықталмаған интергралды есептеу: «Көктем»: салаты
1)
; 2) ; 3) ; 4)
Жауабы: 1) ; 2) ; 3) - 6x + C; 4)
«Винегрет»: салаты
F(х) функциясының f(х) функциясы үшін көрсетілген
аралықта алғашқы функция болатынын дәлелде:
1. F(х)=sin2x, f(x)= sin2x , xÎR
Шешуі: F¢(х)=(sin2x)¢= 2
sinx (sinx)¢= 2 sinx cosx=
sin2x
2.
Шешуі:
Анықталмаған интегралды табыңыз:
4.
5.
6.
«Интегралды рапсодия»:
салаты
1) ; 2); 3);
4) .
Ответы: 1) 2); 3)
4) + cos x+ C.
Даяшылар есептерді тексеріп бағалау
парақтарына балдарды басшылары түсіріп тұрады.
Борщ интегралмен:
1)
2)
3)
4)
жауабы: 1); 2); 3) 4)
Cуп-пюре тауықтан. (интегралды табу шебері искусство):
1) + 5)dx;
2)
3);
4)
жауабы:
1) 2) 3) 4)
Даяршылар бірінші тағамдарды таратады.
8. Құймақ
етпен. (есептер тор
қөз парақта орындалады.)
1) Берілген қисықтармен
шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табындар:
y = , y = 0, x =0, x = 1. .
2) берілген қисықтармен шектелген қисықсызықты
трапецияның ауданын табындар :y = , y = 0, x =1, x = 2.
3) Берілген қисықтармен шектелген қисықсызықты
трапецияның ауданын табындар:
y = , y = 0, x =1, x = 3.
4) Берілген қисықтармен шектелген қисықсызықты
трапецияның ауданын табындар:
y = , y = 0, x =0, x = 1.
Жауаптары: 1) кв.ед., 2) кв.ед., 3) кв.ед., 4) кв.ед
«Интегралды фантазия» палауы:
1) Берілген қисықтармен шектелген қисықсызықты
трапецияның ауданын табындар:
y = , y = 0, x =0, x = 1.
2) Берілген қисықтармен
шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табындар:
y = , y = 0, x =0, x = 1.
3) Берілген қисықтармен шектелген қисықсызықты
трапецияның ауданын табындар:
y = , y = 0, x =1, x = 2.
4) Берілген қисықтармен шектелген қисықсызықты
трапецияның ауданын табындар:
y = +1, y = 0, x =0, x = 1.
жауабы: 1) кв.ед., 2) кв.ед., 3)кв.ед., 4) кв.ед.
Қосымша тарсырмалар:
9. сусындар : коктейль «Интеграл»
Интегралды есептеу:
1) 2) 3) + sinx)dx; 4)
жауаптары: 1) 2) – 3 cosx + 3) 4) 5sinx +
Сабақты қорытындылау.
Стол №___
Математикалық кафе
“Интеграл”
Оқушының аты-жөні
|
Теориялық тест
|
ауызша
|
Холодные закуски
|
Бірінші тағамдар
|
Екінші тағамдар
|
сусындар
|
қорытынды
|
«Көктем»
|
«интегралды рапсодия»
|
борщ с интегралмен
|
суп-пюре
|
құймақ
|
палау
|
коктейль
|
1.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жинаған баллдарды қосып,
қорытындысын кестегі түсіріледі. Математикалық кафеге келген оқушы жиналған
балл нәтижесімен сынып журналына бонус жинайды.