|
Күнмен
бірге айналамыз. (Айналып жүреді.)
|
|
|
Қуана шапалақтаймыз, (Шапалақтайды.)
|
|
|
Жылдам-жылдам адымдаймыз. (Жылдам
жүреді.)
|
|
|
Күн батты, демалуға кетті. (Отырып,
қолдарымен басын жабады, одан
кейін қолдарын
бір жақ бетінің астына салады.)
Біз
ораламыз, орнымызға жайғасамыз. (Ақырын орындарына барып
|
|
|
|
|
|
|
отырады).
|
|
|
|
|
II. Өмірлік
|
(Ұ) Көбелек
туралы жұмбақ жасырады.
|
|
тәжірибені
|
Ұстасаң үгітіліп жоғалады,
|
|
өзектендіру.
|
Дамылдап отырмайды ешбір жайда.
|
|
Мақсат қою
|
(Көбелек)
|
|
2–5 минут
|
Бүгін біз қандай жұмысты
орындаймыз? Көбелек жасаймыз. Педагог
|
Тақтада ребус (флипчарт,
|
|
балаларды алдағы жұмысқа
жұмылдырады.
|
слайд) бейнеленген.
|
|
Педагог балалар жұмыс үстелінің
дайындығын тексеруді ұсынады.
|
|
|
|
|
III. ҰОҚ-нің
|
(Ұ)
Әліппе-альбомдағы иллюстрациялармен жұмыс.
|
Әліппе-альбом.
|
Педагог тәрбиеленушілерді көне
өнердің бір түрі – мозаикамен
|
|
тақырыбы
|
таныстырады. Мозаиканың
айқындамасын береді. Мозаика –
|
Иллюстрациялық материал.
|
бойынша жұмыс
|
кішкентай шаршылардан жасалған
сурет.
|
|
6–25 минут
|
Оны қағаздан, өсімдіктердің
дәндерінен, қатырғықағаздан, пластик
|
|
|
тығындарынан және өзге де
материалдан жасауға болады.
|
|
|
(Т) Балалар
көбелекті көре алады. Қанаттарының санына, бояуына
|
|
|
назар аудартыңыз.
|
|
|
Проблемалық сұрақ: мозаика
қандай геометриялық фигуралардан
|
Энтомологиялық жиынтық
|
|
жасалады және оларды қалай қиюға
болады?
|
(көбелектерден
|
|
Қағаздың қандай түстері мен
реңктерін пайдаланамыз?
|
құрастырылған панно)
|
|
(Ұ) Саусақтарға
арналған жаттығу.
|
немесе әртүрлі көбелектердің
|
|
«Көбелек»
|
фотосуреттері.
|
|
Ұйқыда жатқан гүл кенеттен оянды,
|
|
|
Одан кейін ұйқысы оның келмеді.
|
|
|
Жыбырлады, дірілдеді,
|
|
|
Қанат қағып, ұша жөнелді. (Қолдарының
білезігі тұсынан
|
|
|
айқастырылады,
саусақтар төменге қарай түсіріледі.
|
|
|
Қолдарын
көбелектің қанаты тәрізді қимылдатады).
|
|
|
(Ж, Ұ) Жұмыстың
орындалу технологиясы.
|
|
|
Көбелектің
аппликациясын жасау барысында симметрияны
|
Түрлі-түсті қағаздар, жай
|
|
қолданамыз. Жапсырмамен жұмысты
бастау үшін үлгіқалыптың
|
қарындаштар, ПВА желім,
|
|
немесе трафареттің көмегімен
педагог дайындаған негізді қиып
|
желімге арналған жаққыш,
|
|
аламыз. Қабілеті жоғары балалар
қалауы бойынша көбелектің
|
шүберек, клеенка.
|
|
контурын өз бетімен сыза алады.
Көбелекке арналған негіздің қанық
|
|
|
|
|