Для всех учителей из 37 347 образовательных учреждений по всей стране

Скидка до 75% на все 778 курсов

Выбрать курс
Получите деньги за публикацию своих
разработок в библиотеке «Инфоурок»
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Информатика Другие методич. материалыАпталықта өткен ашық сабақ жоспары: "Циклдік алгоритм" (6 сынып)

Апталықта өткен ашық сабақ жоспары: "Циклдік алгоритм" (6 сынып)

библиотека
материалов

Сыныбы: 6 «Б»

Күні: 19.11.14 ж.

Сабақтың тақырыбы: Циклдік алгоритм

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Белгілі бір әрекеттер тізбегі бірнеше рет қайталанатын болса, онда циклдік алгоритмдерді қолдананып, есептерді шешу керектігін оқушыларға түсіндіру. Осындай есептеулерді орындаған кезде циклді алгоритмдерді құрудағы білімдерін арттыру. Циклдік алгоритмдердің сызба-нұсқаларын құрып, соған байланысты алгоритімін құруға дағдыландыру.

Дамытушылық: Циклдік алгоритмдерді құру кезінде есепті жүйелеу арқылы шешіп, ойлау қабілеттерін дамыту. Қайталау барысын орындау алдында оның аргументінің параметрінің алғашқы мәнін енгізу арқылы , оның қадамын орнату жағдайларын қарастырып, циклдерге деген білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Циклдік алгоритмдерді өмірмен байланыстыру арқылы оқушыларды цикілдің мәнін ұғуға тәрбиелеу. Оның қайтымдығына өмірмен байланыстырап, мысалдар кертілу арқылы өмірдің қайтымсыз екндігіне көз жеткізу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндірмел-илюстративті,

Көрнекілік: слайдтар, бағалау парағы

Пәнаралық байланыс: математика

Сабақтың барысы:

Үй тапсырмасын тексеру: (activоte құралы арқылы тест тапсырмасын орындату)

  1. Алгоритм дегеніміз не?

А) іс-әрекеттің ретсіз орындаруы

В) іс-әрекеттің рет-ретімен орындалуы

С) тармақталу алгоритмі

D) қандай да бір іс-әрекеттің орындалуы

2. Алгоритмнің түрлері?

А) сызықтық, циклдік

В) тармақталу, сызықтық, негізгі

С) сызықтық, тармақталу, циклдің

D) негізгі, қосымша

3. Алгоритм ұғымын енгізген ғалым

А) Мухаммед Әл-Хорезми

В) Билл Гейтс

С) Лейбнец

D) Робертсон

4. Aлгоритмнің қасиеттер.

А) түсінікті, толық

В) негізгі, қосымша

С) қарапайым, күрделі

D) айқындылық, үзіктілік, нәтижелік, жалпылық, формалдылық

5. Тармақталу алгоритмінің негізгі түйінді сөздері

А) басы, соңы

В) алг, арг

С) егер, онда, әйтпесе, бітті

D) енгізу, шығару

Бағалау:
“5” - 5 ұпай, “4” - 4 ұпай, “3” – 2-3 ұпай , “2” – 1 ұпай

2-кезең: Еске түсіру кезеңі.Семантикалық карталар

Тіктөртбұрыштың периметрін табу программасын құрыңдар.


Оң сан болса 2 ге арттырып, ал теріс сан болса 2 ге кемітетін алгоритм

1

Алг есеп1

Арг а,в

Нәт с

Басы

c:=sqr(a+b)

шығару с

соңы



2

Алг есеп1

Арг а

Нәт с

Басы

Егер а>0 онда c:=a+2 әйтпесе c:=a-2

бітті

шығару с

соңы



Қайталау сұрақтары:

  1. Алгоритмдерді неше тілде көрсетуге болады?

  2. Алгоритмдік және графикалық тілдерді түсіндір

  3. Байланыс сызықтары деген не?

  4. Блоктардың неше түрі бар?

  5. Меншіктеу командасы қалай жазылады?  Ондағы айнымалылар.

  6. Командалардың неше түрі бар?

  7. Алгоритмдердің түрлерін ата.

Жаңа тақырып

Көптеген алгоритмдерде белгілі бір әрекеттер тізбегі бірнеше рет қайталанып орындалып отырады. Математикада есеп шығару кезінде бір теңдеуді пайдаланып, ондағы айнымалы мәнінің өзгеруіне байланысты оны бірнеше рет қайталап есептеуге тура келеді. Осындай есептеу процесі  бөліктерінің талап орындауын цикл  деп атайды,  ал қайталанатын бөлігі бар  алгоритмдер тобы  циклдік алгоритмдерге жатады.  Циклдік алгоритмдерді пайдалану,  оларды кейіннен программаларда цикл командалары түрінде қысқартып жазу мүмкіндігін береді. 

Циклдік процесті қамтамасыз ететін алгоритм бөлігін қайталау командасы құрайды.  Бұл команда алгоритмді жинақы етіп жазуға мүмкіндік береді.

Қайталау командасын алгоритмдік тілде жазу  үшін әзірше  (әзір),   цикл басы (цб)  және цикл соңы (цс)  түйінді сөдері қолданылады: әзірше  сөзінен кейін  қолданылатын  шарт,  ал  цикл басы  мен  цикл соңы  түйінді сөдерінің арасына қайталанатын командалар жазылады. Мұнда да  цикл басы  мен цикл соңы  түйінді сөздер арасындағы цикл аздап оңға ығыстырылып жазылады,  олай ығыстыру қайталанатын командалардың орындалу реттігін түсінуді оңйлатады.

Төменде қайталау командасы алгоритмдік тілде және графиктік түрде берілген.

hello_html_3f57b49b.gifhello_html_m43049e27.gif


hello_html_m30828df6.gif

Иә жоқ

hello_html_mecc9b68.gifhello_html_m7926fc01.gifhello_html_25f52671.gifhello_html_666bb1bd.gif



Цикл денесі




hello_html_m70e9854d.gif


hello_html_m71eb8037.gif


Алг

Басы

Енгізу

Әзір шарт

Цб

Цикл денесі

Цс

Соңы




Қайталау санының алдын ала белгілі және белгісіз болуына байланысты  цикл екі түрге бөлінеді.  Қайталау саны алдын ала белгілі цикл – арифметикалық цикл  деп, орындалу саны белгісіз цикл -  командалық (итерациялық)  цикл деп аталады.

Мысалы:  Екі  бүтін сан   - а және   b  (hello_html_5cd40135.png)  берілсін. Бөлу амалын қолданбай а-ны  b-ға   бөлгендегі қалатын қалдықты табу керек.

hello_html_2b95004c.jpg



алг  қадамдық цикл (бүт  а,b)

арг a, b

нәт а

    басы

        енгізу  (а,b)

            егер    а>=b  онда  a:=a-b

            бітті

             шығару   а

         соңы


 

Тапсырмалар:

Мысалы: Асықты табу алгоритмін құру керек.

Берілген: қоржын, асықтар

Қажетті формула: асықты табу








hello_html_7228a17f.gifhello_html_m38dce0e6.gifhello_html_3f893d4d.gif

Қоржынға қолды салып, қызыл асықты табу



hello_html_m18229ea2.gif

Жоқhello_html_7ca8947c.gifhello_html_m6db4a13e.gif


hello_html_m646e39cb.gif


Иә

hello_html_m37952fd3.gif




алг асық табу

нәт бүт қызыл асық

басы бүт асықтар

қоржын

әзір асықты іздеу

цб

табылды ма?


шығару қызыл асық

цс

соңы

Бекіту:

1. Цирк сайқымазағы: алдымен қалпағынан 3 қоян алып шықты, сосын 5 түрлі-түсті орамал, содан соң 8 түрлі-түсті шарлар, соңында, 4 тотықұс алып шықты. Алгоритм және блок-сызба құрыңдар.

 2. Бірнеше мысалдан тұратын математика пәні бойынша үй жұмысын жасаудың алгоритмін құрыңдар, блок-сызбасын салыңдар.

Қосымша тапсырма.

hello_html_784cc463.gif










Сәйкестікті анықта / сергіту сәті/


Орындаушы

Команда

Кір жуғыш машина

Қағазға басу

Ит

Жуу, шаю

Адам

Отыру

Принтер

Картоп пісіру

Үйге тапсырма: Ережелерді жаттап келу. Сызықтық, тармақталған, циклдік алгоритмдерге ойдан есеп құрастырып алгоритмін және блок-схемасын құрастыру. hello_html_30259fc6.png










51 жалпы орта мектеп





hello_html_29a44947.gif

Тақырыбы: Циклдік алгоритмдер





Информатика пәні мұғалімі: Пернеева А.А

6 –сынып







Шымкент қаласы




Сыныбы: 9 - сынып

Күні: 19.11.14 ж.

Сабақтың тақырыбы: ЦиклБір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесіне есептер шығару


Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін шешу тақырыбы бойынша оқушылардың алған білімдерін жалпылау, жүйелеу..

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілетін дамыту, өзіндік бақылау жасаудағдысын арттыру.

Тәрбиелік: Ұжымшылдыққа, бірлікке, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың түрі: білім мен дағдыны қалыптастыру

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, өзін-өзі бағалау

Көрнекіліктер:интерактивті тақта, флипчарт, үлестірме қағаздары, бағалау парағы

Пәнаралық байланыс: математика, информатика

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  • Сәлемдесу

  • Сынып оқушыларын түгелдеу

  1. Үй тапсырмасын тексеру, толықтыру

81 есеп тексеру

  1. [1,5;2], b)[1,4;4]

  1. Ой қозғау. Оқулықпен жұмыс

83 есеп. х-тің мүмкін болатын мәндер жиынын табыңдар.

а) hello_html_520e8c35.gif


Шешуі: hello_html_552d3c41.gif hello_html_m5332bda8.gif hello_html_1d897aac.gif


ә) hello_html_5cd342f1.gif


Шешуі: hello_html_552d3c41.gifhello_html_m5b0fede1.gif


б) hello_html_47aab1ae.gif


Шешуі: hello_html_24a2dd54.gifhello_html_m3d785135.gifhello_html_f817918.gif

  1. Ой сергіту

Сөзжұмбақ шешу. Дұрыс шешкенде жасырынған торда ұлы математиктің есімі шығады.

  1. Тік бұрышты координатор жүйесі кімнің атымен аталады? /Декарт/

  2. Қандай сан? /иррационал сан/

  3. у=ах2+bх+с теңдеуінің графигі қалай аталады? / парабола/

  4. Әріптің алдындағы сан көбейткіш /коэффициент/

  5. Теңсіздіктің шешімдер жиынын қалай белгілейді? /аралық/

  6. Квадрат теңдеудің түбірін қалай анықтауға болады? /дискриминант/

  7. Теңсіздікті шешудің әдәсә /интервал/

  1. Сәйкестендіру

  1. hello_html_m5559dca5.gif(-7,5; -0,5)

  2. hello_html_m7a211f4e.gif[-7,5; -0,5)

  3. hello_html_m7ebcbb87.gif[0; 1,2]

  4. hello_html_1ccc5c13.gif(0; 1,2)

  1. «Ия» немесе «Жоқ»

  1. y=ax+b графигі парабола болады /жоқ/

  2. (x-a)2+(y-b)2=R шеңбердің теңдеуі /ия/

  3. Теңсіздіктің екі жағын да теріс санға көбейткенде теңсіздік таңбасы өзгермейді /жо/

  4. hello_html_6d04f78e.gifфункция графигі түзу болады /жоқ/

  5. x2+y2=25 парабола теңдеуі /жоқ/


  1. Логикалық сұрақтар

  1. Өздерінің цифрларының көбейтіндісіне бөлінетін қанша екі таңбалы сандарды ата.

Сөзжұмбақ жауабы белгілі математик б.з.д. ІІІ ғасырда өмір сүрген грек ғалымы Диофант. Диофант еңбектерінде әртүрлі есептер келтірілген, ал олардың шешімі «Диофант талдауы» деп аталатын ax2+bx+c=y2, ax2+bx2+cx+d=y2 анықталмаған теңдеулерін немесе осындай теңдеулер жүйелерінің тек қана оң рационал түбірлерін табу болатын .

  1. Ойнайық та, ойлайық!

Тест

  1. х-3>0

    1. x>0 b. x>3 c. x<3

  1. 2x+4hello_html_md10c714.gif

    1. xhello_html_2252a222.gif b. xhello_html_5deb04a4.gif c. xhello_html_m4886cc89.gif

  2. -3y-5>0

    1. yhello_html_m19f767ad.gif b. yhello_html_m639183d3.gif c. yhello_html_m56ae3c15.gif

  3. hello_html_m372b300a.gif

    1. hello_html_3b478161.gifxhello_html_39a4fea7.gif b. hello_html_m5c77bcce.gif xhello_html_2252a222.gif c. -2 hello_html_47aa72e7.gifxhello_html_m710b9868.gif

  4. hello_html_m1973255d.gif

    1. hello_html_m17fb97b6.gifyhello_html_2252a222.gif b. hello_html_af73e6a.gif yhello_html_557dd0f.gif c. -7.5 hello_html_3813d461.gify<-2

  5. hello_html_m6d3d1480.gif

    1. (1;6] b. [1;7) c. [6;7)

  6. Параболаның төбесін тап.

(х+1)2+у= 3

    1. (-1;3) b. (-1;-3) c. (1;3)

  1. Шеңбердің радиусын тап:

х22+2у-6у-6=0

    1. 2 b. 4 c. 3

  1. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

hello_html_m455e4f78.gif

    1. (2;-4) , (4;-2) b. (1;-8) , (8;-1) c. (-2;4) , (-4;2)

  1. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

hello_html_m7556a8b7.gif

    1. (6;-1) , (14;-6) b. (-3;2) , (-2;3) c. (3;-2) , (2;-3)

  1. 777* түріндегі санда *-ның орнына қндай цифрларды қойғанда 6-ға бөлінетін сан шығады.

  2. Сабақты қорытындылау

а) Үйге тапсырма № 85.86 есептерді шығару

11. Оқушылардың білімдерін бағалау. Бағалау парағындағы ұпайлар санын қосып шығады.

Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Учитель информатики
Курс профессиональной переподготовки
Учитель математики и информатики