Скачивание материала началось

Предлагаем Вам установить расширение «Инфоурок» для удобного поиска материалов:

ПЕРЕЙТИ К УСТАНОВКЕ
Каждую неделю мы делим 100 000 ₽ среди активных педагогов. Добавьте свои разработки в библиотеку “Инфоурок”
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок География Рабочие программы« Қара және түсті металлургия, химия өнеркәсіптерінің сала ішіндегі және салааралық сызбанұсқасын сызу »

« Қара және түсті металлургия, химия өнеркәсіптерінің сала ішіндегі және салааралық сызбанұсқасын сызу »

библиотека
материалов

«Тексерілді»hello_html_1cc402e1.jpg

Оқу ісі меңгерушісі

............. Е. Найзабеков

Қысқа мерзімді сабақ жоспар

География

Мектеп: М.Әбенова атындағы жалпы орта мектеп

Сынып: 9 « Б »

Күні: 22.12.2016 жыл

Мұғалімнің есімі: Жумадуллаева Ж. А.

Сабақтың тақырыбы

4 Сарамандық жұмыс. « Қара және түсті металлургия, химия

өнеркәсіптерінің сала ішіндегі және салааралық сызбанұсқасын сызу »

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

Қара және түсті металлургия, химия өнеркәсіптерінің сала ішіндегі және салааралық сызбанұсқасы туралы білу.

Сабақ мақсаттары

hello_html_m2571257b.png

Барлық оқушылар:

Қара және түсті металлургия, химия өнеркәсіптері туралы алған білімдерін орынды жерде қолдана білуге қалыптасқан.

Басым бөлігі:

Қара және түсті металлургия, химия өнеркәсіптері туралы алған білімдерін практикада қолдануға үйренген, топпен жұмыс істеу дағдылары қалыптасқан.

Кейбір оқушылар:

Қара және түсті металлургия, химия өнеркәсіптері туралы алған білімдерін орынды жерде қолдана отырып, шынайы өмірдегі қолданылымын анықтайды.


Тілдік мақсат

hello_html_44a22bb8.jpg

Оқушылар:

Тақырып бойынша әртүрлі танымдық сұрақтарға жауап бере алады.

Берілген мақсатқа қол жеткізеді, өзін-өзі дамытады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сызбанұсқалар, кестелер, деректер білімдерін толықтыру үшін іздес көзі.

Сыныптағы диалог ̸ жазлым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Қара және түсті металлургия, химия өнеркәсіптерінің сала ішіндегі және салааралық сызбанұсқасын салыстырып өз ойларын еркін жеткізе алады.

Талқылауға арналған тармақтар:

Оқушылардың өзіндік ойлана білуіне, сабаққа деген қызығушылықтарын арттыруға, өздерінше іздене білулеріне, т.б. үйрету.

Сіз неліктен ..... екенін айта аласыз ба?

Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру.

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін дамыту.

Алдыңғы оқу

§24 Машина жасау өнеркәсібіне жалпы шолу

Жоспар

Алдыңғы алған білімдері мен жаңа білім көздерін ұштастыра білу

Уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Бастауы



3 минhello_html_m38e7a465.png

Табыс критерийлері:

1 .Сұрақ – жауап

2. Мәтінді толықтырыңыз.

3. Кестемен жұмыс Сергіту сәті

4. Кескін карта және карта

5. Географиялық есеп

6.Сызбанұсқа арқылы постер қоғау

Ұйымдастыру. Суреттер арқылы 4 топқа бөлу.

1-топ – «Қара металлургия» тобы;

2-топ – «Түсті металлургия» тобы.

3-топ – «Фероқорытпа» тобы;

4-топ – «Бақылаушы» тобы.

Суреттер арқылы топтастыруhello_html_6f9294da.jpghello_html_m428ddda.png

Ортасы


3 мин



hello_html_6109db31.jpg

















5 мин



hello_html_18096658.jpg




































8 мин


hello_html_m7cc58cb0.jpg



















8 мин

hello_html_m1acb295.png









6 мин





hello_html_m7f961812.jpg










10 мин

I. Сұрақ – жауап (Миға шабуыл)

1. Қазақстандағы қара металлургияның негізі қай жылы қаланды?

(1938 жылы)

2. Толық циклді металлургия зауыттарының шығаратын өнімдері?

(шойын, болат, прокат)

3. Тараз қаласында еліміздегі үшінші Тараз металлургия зауыты

қай жылы іске қосылды? (2007 жылы)

4. Еліміздегі ферроқорытпа зауыттары - (Ақсу, Ақтөбе)

5. Сирек кездесетін металдар - (вольфрам, молибден)

...................................................................................................................

1. Түсті металдар физикалық қасиеттеріне және пайдаланылуына қарай

нешеге топқа бөлінеді? (5 топқа)

2. Алтайда қорғасын мен мырыштың бар екені анықталған жыл? (1717 ж)

3. Қорғасын-мырыш комбинаты - (Өскемен қаласында)

4. Жеңіл металдар тобына жататындар - (Алюминий, титан, магний)

5. Энергияны көп қажет ететін кәсіпорындар - (Өскемен мен Павлодар)

.......................................................................................................................

1. Қара металлургияға кажетті шикі заттың бірі - (Марганец)

2. Мыс балқыту зауыттары - (Жезқазған, Балқаш, Глубокое)

3. Толық цикылды металургия зауытты - (Теміртау қаласындағы

Қарағанды металургия зауытты)

4. Фосфор тыңайтқыштары мен фосфор тұздары - (Шымкент, Ақтөбе,

Тараздағы фосфор зауыттарында өндіріледі)

5. Титан - магний комбинаты - (Өскемен қаласында)

II.Мәтінді толықтырыңыз.

1. Ауыр түсті металдардың ішінде .......... жетекші орын алады. Оның кен орындары - ................... , .................. , .................. , .................. , ............... , ............... , ................. жерлерінде. Көптеген түсті металдардан ............ жөнінен бастапқы материалдардан да асып түсетін ............... жасалады. Мысалы, мыстың қалайымен ( ......... ), мырышпен ( ........... ), никельмен ( .............. ), алюминииймен ( ................ ) қорытпалары бұрыннан қолданылып келсе, ал ............... қоласы ХХ ғ. екінші жартысында п.б. Металлургия кәсіпорындарында ........... металлдарды өңдеу арқылы ................ газдар алынады. Жезқазған, Балқаш ............. қорыту зауыттарында, Өскемен ........... - ........... комбинаттарында, Ақтөбе және Тараз ................... зауыттарында ........... ............... өндіретін цехтар бар. .........................................................................................................................

2. Металлургиялық кешеннің географиясын анықтайтын бірқатар ерекшеліктері: Біріншіден, оны құрайтын салалар - ................... , .................... , .................. көп қажет етеді және экологиялық жағынан

« ....... » болып келеді. Екіншіден, онда өдірісті .............. таралған. ......... металлургия комбинаттар ............... біртіндеп ............ өнімге айналдырады (мысалы, ....... → ............ → ........... ) ал ............... металлургияда - әр түрлі ................... шығарумен де айналысады (мысалы, ........... мен ............. ). Олардың қалдықтарын басқа ............... салалары пайдаланады ( мысалы, .............. материалдары, ............... өнеркәсіптері). Үшіншіден, оның елеулі айырмашылығы – өндірістегі ...................... деңгейінің жоғары болуында. Мысалы, еліміздегі барлық ............... бір комбинатта, ал барлық ......... - екі комбинатта балқытылады.

.........................................................................................................................

3. Ауыр өнеркәсіптің басты саласының бірі - ........................ . Ол екі саланы ............... және .................... металлургияны қамтиды. Қара металлургия өнеркәсіптерінде ............... кенін өндіріп, ................. , ................. балқытып, ................. және ......................... жасап шығарады. Қара металлургия өнімі - ................... мен ............................. қорытпасы. Оның құрамында сонымен бірге ................. , .................... , .................... , ................. элементтері де болады. Қара металлургияның негізгі шикізаты - .................. кені. Қара металдың қасиеті, негізінен, оның құрамында ............. аз не көп болуына байланысты. Егер темір қорытпасында көміртектің мөлшері 2% дан аспайтын болса .............. деп атайды, ал 2% - дан 6% - ға дейін болса .................... деп атайды. Шойынды темір кенінен кен қорытатын ............. пеште өндіреді. Ал болатты ............. , ............... , ................. пештерінде балқытып алады. Болаттан дайын өнім - ........... алынады.

III. Кестемен жұмысhello_html_1cc402e1.jpg

hello_html_m2bf86a54.pnghello_html_m66383d7f.jpg











hello_html_34abd243.png















IV. Географиялық есеп

1. А қаласы мен В қаласының арақашықтығы 5000 км. 1 тонна алюминий алу үшін 2 тонна глинозем және 18000 кВт ̸ сағат электор энергиясы қажет. Теміржолмен 1 тонна глинозем тасудың өзіндік құны – 3000 теңге. А қаласында 1 кВт ̸ сағаттың құны – 2 теңге, В қаласында – 1 теңге. Егер А қаласы шикізат көзіне жақын, ал В қаласы электр энергетикасы көзіне жақын орналасқан болса, қай қалада алюминий зауытын салу қолайлы болар еді?

2. Еліміздегі қара металлургия дамуының деңгейіне баға беріңдер. Ол үшін Қазақстанда, бүкіл әлемде және жекеленген шет мемлекеттерде жан басына шаққанда қанша металл балқытатынын жазаңдар. Алынған мәліметтерді салыстырыңдар. Қорытынды шығарыңдар.



Елдер

Халқы млн.адам

Болат балқыту (2008 ж)

Барлығы, млн.т

Жан басына шаққанда, кг

Бүкіл әлем

6705

1330


Қазақстан

16

4


Оңт. Корея

49

53


Пәкстан

75

6




3. 1 тонна титан балқыту үшін қажетті энергия мөлшері 3 адамнан тұратын отбасына қанша уақытқа жететінін есептеңдер. Осындай тұтыну мөлшері күніне 10 кВт сағат.hello_html_m2551c87e.png



V. Кескін карта және карта

hello_html_m78c0ebbc.png



hello_html_4518b60f.png











VI.Сызбанұсқа арқылы постер қоғау

Қара және түсті металлугия өнеркәсіптерінің

сала ішіндегі және салааралық сызбанұсқасын сызу.

1. Қарағанды металлургия базасына мына жоспар бойынша сипаттама

беріп, сала ішіндегі және салааралық сызбасын сызу:

а) географиялық орны; ә) қажетті шикізаттарының орналасқан алаптары мен кен орындары (темір, марганец, хромит кені); б) кокстелетін көмірдің басты алабы; в) металлургиялық базаға жататын комбинат түрлері; г) беретін өнім түрлеріне, оларды экспортқа шығаратын елдерге сипаттама .hello_html_m360e6108.gif

2. Балқаш және Жезқазған мыс балқыту зауыттарына мына жоспар бойынша салыстырмалы сипаттама беріп, сала ішіндегі және салааралық сызбасын сызу: а) географиялық орны; ә) қажетті шикізаттарының орналасқан алаптары мен кен орындары; б) кокстелетін көмірдің басты алабы; в) металлургиялық базаға жататын комбинат түрлері; г) беретін өнім түрлеріне, оларды экспортқа шығаратын елдерге сипаттама.



3. Ақсу мен Ақтөбе ферроқорытпа зауыттарына мына жоспар бойынша сипаттама беріп, сала ішіндегі және салааралық сызбасын сызу:

а) географиялық орны; ә) қажетті шикізаттарының орналасқан алаптары мен кен орындары (темір, марганец, кремний, хром кені); б) кокстелетін көмірдің басты алабы; в) металлургиялық базаға жататын комбинат түрлері; г) беретін өнім түрлеріне, оларды экспортқа шығаратын елдерге сипаттама.





hello_html_1cc402e1.jpg





АКТ, оқулық, маркерлер, плакаттар,

стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта



























































АКТ, оқулық, маркерлер, плакаттар,

стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта,



















































Аяқталуы

2 мин

Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.


Үйге тапсырма: Салааралық кешендер географиясы (§18-23) қайталау.

Бағалау.

«Бағалау ағашы» әдісі арқылы кері байланыс орнату.


Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Үлестірме қағаздар


Қосымша ақпарат

Интернет, электронды оқулық, дерек көздері.

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс

құндылықтардағы байланыс

Көпірше орнату үлгерімі жоғары және төмен оқушыларды жұптастыру, тапсырманы күрделендіру.

Оқушылар тотың жауабын тыңдай отырып екі жетістік бір ұсыныс айту, критерий арқылы өзін-өзі бағалау, топтың жұмысын бағалау

Биология, тарих,

Интерактивті тақта.

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Сабақ туралы пікір:

.........................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Қорытынды бағамдау:

Қандай екі нәрсе табысты болды?

1. Топтық жұмыс

2. Постер қорғау.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

  1. Бағалау

  2. Деңгейлік тапсырмалар

Сабақ барысында мен немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.

hello_html_1cc402e1.jpg

М.Әбенова атындағы жалпы орта мектеп











9 «Б» сыныбы

География пәні бойынша

Ашық сабақ жоспары























География пән мұғалімі: жоғарғы санатты Ж. Жумадуллаева





Желтоқсан 2016



Критерийалды бағалау парағы

География пән сабағында оқушылардың білімдерін әділ

бағалау мақсатында мынандай критерийді алдым


Балл

Жалпы балы

А

(max 3)

Тақырыпты түсініп меңгеруі

Тақырыпты түсінеді, бірақ өз ойын еркін жеткізе алмайды

1

3

Тақырыпты меңгерген, бірақ жауаптары толық емес

1

Сұрақтарға жауап береді, картамен жұмыс жасай алады, бірақ қателеседі

1

В

(max 3)

Білімді көрсету

және

қолдану

Тақырыпты түсінеді, өз ойын тақырып бойынша еркін жеткізе алады

1

3

Термин сөздермен жұмыс жасай алады, жылдам, тез сұрақтар құрастырады

1

Тақырыпты толық түсінген, кестемен сызбанұсқалармен жұмыс жасай алады

1

С

(max 3)

Коммуникация

Түсіндірме сұрақтарға толық жауап береді, алған білімдерін орынды жерде қолдана алады

1

3

Мазмұнын терең және толық біледі, өз ойларын толық жеткізеді.

1

Өзіне сенеді, ізденеді, салыстырады және дәлелдей алады

1



2-3 балл – 3 4-6 балл – 4 7-9 балл – 5



Оқушыны бағалау

Алған ұпайы

Алған ұпайы

Алған ұпайы

Барлық ұпайы

Бағасы

Оқушының аты-жөні

А критериі

В критериі

С критериі

Қорытынды балл


1







2







3







4







5







6







7







8









География пән мұғалімі: Ж.Жумадуллаева



































Курс профессиональной переподготовки
Учитель географии