Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Конспекты / Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)



Осталось всего 4 дня приёма заявок на
Международный конкурс "Мириады открытий"
(конкурс сразу по 24 предметам за один оргвзнос)


  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:

Пәні: Математика Сыныбы: 5а,ә Сабақ№77 Күні: 8.12.14


Сабақтың тақырыбы: Дұрыс және бұрыс бөлшектер. Аралас сандар.

Мақсаты:

Білімділік: Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер, аралас сандар ұғымдарымен таныстыру; дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырата білу біліктілігін қалыптастыру.

Дамытушылық: Есеп шығаруда пайдалана білу, сабаққа деген қызығушылығын арттыру, өз бетімен жұмыс жасауға, өзін-өзі бағалауға баулу. Ойлау қабілеттерін, өз беттерімен жұмыстануды дамыту; Математика пәніне қызығушылықтарын арттыру;

Тәрбиелілік: Жауапкершілікке, өзіне сенімділікке, табандылыққа тәрбиелеу.

Түрі: Жаңа сабақ.

Әдісі: Түсіндіру, меңгерту.

Сабақтың көрнекілігі: Плакаттар, интерактивті тақта,

Сабақтың барысы:

І кезең: Ұйымдастыру.

«Көпір тапсырмалары».

ІІ кезең: Синептикалық бөлім.

(Өз бетімен тақырыпты меңгерту)


ІІІ кезең: Кері байланыс.

(Нәтижеге бағытталған бөлім).



  1. Ұйымдастыру бөлімі

  • Жолға жиналу

2. Негізгі бөлім

  • Оқу залы

  • Ойлау асханасы

  • Жаттығулар залы

3. Деңгейлік тапсырмалар мұнарасы

  • Жобалар зертханасы

  • Бағалау қабаты

I кезең. Ұйымдастыру кезеңі.

«Көпір» тапсырмалары.

Жаңа тақырыпқа қажетті пысықтау сұрақтары:

hello_html_bda8f6f.gif















  1. Фигураның қандай бөлігі боялған.

Group 18Group 36hello_html_m74929873.gif

Жауабы: бөлігі

hello_html_m6a13790c.gif

2. Бөлшекті қысқарту:


ІІ -кезең (синептикалық бөлім 20-25 мин) Өз бетімен жаңа тақырыпты меңгеру

Оқулықпен жұмыс (ережесін оқып, ауызша айтыңдар, мысал келтіріңдер)

Дhello_html_m544f61f5.gifұрыс жай бөлшек-

Мысалы: - дұрыс бөлшектер. Өйткені, 2<3, 4<9, 3<10


Бhello_html_m7941087.gifұрыс жай бөлшек-

Мысалы : бұрыс бөлшектер. Өйткені, 5=5; 11>6; 12>8; 23>12; 45=45


Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.

hello_html_4aeceee5.gifhello_html_5f1e1c72.gif

Мысалы, қосындысын, қосу белгісін жазбай түрінде жазу


hello_html_5f1e1c72.gifhello_html_m3d4efe4.gifқабылданған. Мұндағы - аралас сан. 3-бүтін бөлігі -бөлшек бөлігі.

Оқылуы: “Үш бүтін екіден бір”.hello_html_m773a8e23.gifhello_html_7e7baf05.gif

Мысалы, ... аралас сандар .


Алған жаңа теориялық білімді практика жүзінде пысықтау.

1

2

3

4

5

6

7

8

 hello_html_m2444681c.gifhello_html_725b016b.gif

 hello_html_m6a502c32.gif

 hello_html_m2e775d69.gif

 hello_html_a79c819.gif

 hello_html_m2529f887.gif

 hello_html_m3d4efe4.gif



 hello_html_50c7c0d7.gif

 hello_html_mf83ddeb.gif

  • Мына сандардың ішіндегі қайсысы ширекті білдіреді?

  • Дұрыс бөлшектерді ата.

  • Жартыны қандай бөлшек білдіреді?

  • Бұрыс бөлшектерді ата.

  • Аралас сандарды көрсет.

Дұрыс болса - қолыңды жоғары көтер,

Дұрыс емес болса – қолыңды алға соз.

hello_html_mf7f3967.gifhello_html_702b86b6.gifhello_html_m208d0614.gifhello_html_2416854f.gifhello_html_3f6fe0a0.gif

дұрыс бөлшек


411-есеп

Жай бөлшектердің қайсысы дұрыс, қайсысы бұрыс бөлшектер болатынын анықтаңдар

hello_html_m78306339.gif


Қыздар Ұлдар

Дұрыс жай бөлшектер Бұрыс жай бөлшектер

hello_html_580ff130.gifhello_html_1c6dfc21.gif



412-есеп. ауызша

413-есеп.

hello_html_2a214a3c.gif hello_html_m41933063.gifhello_html_m14c9c753.gifhello_html_m549a9f5c.gifhello_html_m49e2a5b.gifhello_html_m16ba835c.gif

423-есеп

hello_html_6ef9f717.gif=7 hello_html_m2524ba7c.gif=14

Бүгінгі сабақта не үйрендің?

1. Дұрыс жай бөлшектер.

2. Бұрыс жай бөлшектер.

3. Қай уақытта бөлшек 1-ге тең?

4. Қандай санды аралас сан дейді?

5. Аралас санның бүтін бөлігі мен бөлшек бөлігі.


ІІІ кезең (кері байланыс) нәтижеге бағытталған бөлім.

Оқулықтан.

І деңгей (5 ұпай) «сынақтан өтті», «3» деген баға. 414, 415,416

ІІ деңгей (+4 ұпай), барлығы 9 ұпай, «жақсы» деген баға. 425, 426

ІІІ деңгей (+3 ұпай), барлығы 12 ұпай, «өте жақсы» деген баға. 427, 429












Тез есепте!

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Жұмыс дәптерімен жұмыстану.

Есеп. Оқушы бір сан ойлады. Ойлаған санға оның hello_html_50c7c0d7.gif-ін қосса, 10-нан үлкен сан шығады. Егер ойлаған саннан оның hello_html_m3d4efe4.gif-ін азайтса, 5-тен кіші сан шығады.Оқушы қандай сан ойлады?


Шешуі: _____________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



ІІ кезең. Синептикалық бөлім.

Өз бетімен жаңа тақырыпты меңгеру

Оқулықпен жұмыс.

Бір айнымалысы бар екі немесе бірнеше теңсіздіктердің шешімдері ортақ болған жағдайда, оларды теңсіздіктердің бір жүйесіне біріктіруге болады.

Теңсіздіктер жүйесін шешуде ондағы теңсіздіктердің әрқайсысын тура санды теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәндерінің жиыны табылады немесе шешімдерінің болмайтындығы анықталады.


1. Оқулықтан бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі шешімінің ережесін тауып оқы. _____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________


2. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктердің шешімдерін табу үшін (сөйлемді толықтыр):

1) ___________________________________________________________________________ 2) ___________________________________________________________________________ 3) ___________________________________________________________________________


3. Сөйлемді толықтыр! Жүйедегі теңсіздіктердің барлығына ортақ шешімдер жиыны ______________ _______________ болады.

Жүйенің шішімдері ___________________ немесе ___________________ жазылады.


Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешуді үйренейік.


1-мысал. Оқушы 4 дәптер сатып алу үшін 200 теңгеден көп ақша төлейді. Егер дәптердің бағасы 20 теңгеге қымбаттаса, ол 360 теңгеден аз ақша төлейді. Дәптердің алғашқы бағасы неше теңге? (оқулықтағы мысалды үлгі етіп ал)


Шешуі: ______________________________________________________________________

_hello_html_7b2dcded.gif___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


hello_html_223097c7.gif

Жауабы: _____________________________________________________________________



2hello_html_7ccb8c1e.gif-мысал. (оқулықтағы мысалды үлгі етіп ал)

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


hello_html_223097c7.gif

Жауабы: _____________________________________________________________________


3hello_html_7ccb8c1e.gif-мысал. (оқулықтағы мысалды үлгі етіп ал)

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


hello_html_223097c7.gif

Жауабы: _____________________________________________________________________


Алған жаңа теориялық білімді практика жүзінде пысықтау.

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________


ІІІ кезең. Кері байланыс (нәтижеге бағытталған бөлім).

Бүгінгі сабақта не үйрендің?

  1. __________________________________________________________________________

  2. __________________________________________________________________________

  3. __________________________________________________________________________

  4. __________________________________________________________________________

  5. __________________________________________________________________________


Үйге тапсырма:

І деңгей (5 ұпай) «сынақтан өтті», «3» деген баға. №

ІІ деңгей (+4 ұпай), барлығы 9 ұпай, «жақсы» деген баға. №

ІІІ деңгей (+3 ұпай), барлығы 12 ұпай, «өте жақсы» деген баға. №



Жұмыс дәптері.

Есеп. Оқушы бір сан ойлады. Ойлаған санға оның hello_html_50c7c0d7.gif-ін қосса, 10-нан үлкен сан шығады. Егер ойлаған саннан оның hello_html_m3d4efe4.gif-ін азайтса, 5-тен кіші сан шығады.Оқушы қандай сан ойлады?

Шешуі: _____________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


ІІ кезең. Синептикалық бөлім. Өз бетімен жаңа тақырыпты меңгеру.

Оқулықпен жұмыс.

1. Оқулықтан бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі шешімінің ережесін тауып оқы. _____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

2. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктердің шешімдерін табу үшін (сөйлемді толықтыр):

1) ___________________________________________________________________________ 2) ___________________________________________________________________________ 3) ___________________________________________________________________________

3. Сөйлемді толықтыр! Жүйедегі теңсіздіктердің барлығына ортақ шешімдер жиыны ______________ _______________ болады.

Жүйенің шішімдері ___________________ немесе ___________________ жазылады.


Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешуді үйренейік.

1-мысал. Оқушы 4 дәптер сатып алу үшін 200 теңгеден көп ақша төлейді. Егер дәптердің бағасы 20 теңгеге қымбаттаса, ол 360 теңгеден аз ақша төлейді. Дәптердің алғашқы бағасы неше теңге? (оқулықтағы мысалды үлгі етіп ал)

Шешуі: ______________________________________________________________________

_hello_html_7b2dcded.gif___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


hello_html_223097c7.gif

Жауабы: _____________________________________________________________________

2hello_html_7ccb8c1e.gif-мысал. (оқулықтағы мысалды үлгі етіп ал)

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


hello_html_223097c7.gif

Жауабы: _____________________________________________________________________

3hello_html_7ccb8c1e.gif-мысал. (оқулықтағы мысалды үлгі етіп ал)

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


hello_html_223097c7.gif

Жауабы: _____________________________________________________________________





57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)

