Маңғыстау облысы
Жаңаөзен қаласы
№18 орта мектебінің
математика пәнінің
мұғалімі
Нурмуханова Гулара
Мухамметгалыевна
Қысқа мезімді
сабақ жоспар
Күні: 17.10.2015ж
8 «Г»сынып
Пәні: Алгебра
|
Сабақтың тақырыбы
|
Арифметикалық
квадрат түбірдің қасиеттеріне есептер шығару.
|
Сілтеме
|
Интернеттен мағлұмат алу. Қосымша
материалдар.
Математика (8-сынып), оқулық
беті 24-26
|
Мақсаты
|
Оқушылардың
алған білімдерін жинақтау, жүйелеу. Арифметикалық квадрат түбірдің
қасиеттерін пайдаланып есептер шығару. Ой-өрісін дамыту, теориялық білімін
практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
|
Оқыту нәтижесі
|
Өздігінен оқу дағдыларын
қалыптастырады. тақырыптың мазмұнын өз бетімен аша алады, салыстыра біледі,
талдай алады, ой қорытуды үйренеді. . Арифметикалық квадрат түбірдің
қасиеттерін пайдаланып есептер шығарады.
|
Түйінді идеялар
|
1) Интернеттен мәлімет іздеу
оқушылардың тәуелсіз ойлауына және олардың ой қорыту, өзіндік түсініктеме
беру қабілетіне ықпалын тигізеді.
2) Сыни тұрғыдан ойлау
балалардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл
бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.
3) Балалардың жауабын бақылау,
жазып алу мен талқылау сауатты оқытуға ықпал етеді.
|
Блум
таксаномиясы
|
7 модуль
|
ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс - әрекеті
|
|
Жас
ерекшеліктеріне қарай білім беру
|
топтастыру
|
Ұйымдастыру. Топтарға бөлу
|
сандар бойынша топқа бөлінеді.
|
|
Диалог
|
Мозайкалық
оқыту
|
Ынтымақтастық атмосферасын
құрады. Мәліметтерді алып топтық тапсырмаларды орындайды
|
Бір-біріне жақсы көңіл-күй
тілейді.
|
|
Сыни
ойлау
|
Ой
шақыру стратегиясы
|
Интербелсенді тақтадан суреттер көрсетіледі.
|
Оқушылар сандарға қарап, қандай
сан екенін өздері топта табады. сандар жайлы өздерінің білгендерін
топтастырады.
|
Білу
|
АКТ-ны
қолдану
|
Интернет,
топтастыру стратегиясы
|
I топ «натурал
сандар»
II топ «бүтін
сандар»
III топ«рационал
сандар»
IV топ
«иррационал сан»
|
Шағын топтағы оқушылар өздерінің
бұрынғы білімдерін еске түсіреді. Жаңа білімдермен толықтырады. (постер
жасау)
Есептеулерде калкуляторды
қолданады.
|
Түсіну
|
Сыни
ойлау
|
Оқулық,
сұрақ-жауап (ашық сұрақтар)
|
Тақырып бойынша тапсырмалар
береді. Өз ойларын айтқызады, сұрақтар береді.
|
Оқулықтан оқып, жұппен, топпен
талқылайды, сұрақтардың жауабын айтады.
|
Қолдану
|
Диалог
|
Оқулық
|
Тақырыптың мазмұнына байланысты
бір-біріне сұрақтар қояды.
|
Жаңа білімдерді қолданады.
|
|
АКТ-ны
қолдану
|
сергіту
|
Сергіту сәтін ұйымдастырады.
|
Бейнетаспадағы әуен арқылы
жаттығу жасайды.
|
Талдау,
жинақтау
|
Сыни
ойлау
|
Түртіп
алу стратегиясы
|
Тақырыптан тапсырма беріледі.
№ 60-64
|
Қатты әсер еткен тұстарын
табады. Өз ойларын талқылап ашады.
Қатты әсер еткен жерлері. Кез
келген х үшін 1). х0
2). х 0 (-х)0
|
|
АКТ-ны
қолдану
|
|
Үй тапсырмасын беру. Оқулықтан
есептер, тақырыпты кеңінен оқу.
№ 65
|
Оқушы өздігінен ізденеді, сыни
көзбен байқайды, өз-өзін салыстыра біледі. Өз деңгейін анықтайды.
|
Бағалау
|
Оқыту
үшін бағалау
|
|
Оқушыларға критерийлер шығартады.
|
Критерий бойынша өз-өзін бағалайды.
|
Сабақтың тақырыбы:
Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттеріне есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушылардың алған білімдерін жинақтау, жүйелеу. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін пайдаланып есептер шығару.
теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
2. Ой-өрісін дамыту, алған білімдерін
мысалдармен бекітіп қорытынды жасауға және ізденушілік қабілеттерін дамыту, пәнге
деген қызығушылығын арттыру.
3. Оқушыларды ұйымшылдыққа, іскерлікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Білім мен дағдыны жүйелеу сабағы.
Сабақтың әдісі: Сын
тұрғысынан ойлау, топтық.
Пәнаралық байланыс: Геометрия, табиғат
Сабақтың көрнекілігі: Дидактикалық материалдар, интерактивті тақта
Сабақтың барысы:
I кезең. 1.Ұйымдастыру: Сыныпты
топтарға бөлу, ынтымақтастық атмосферасын орнату
2. Білу, түсіну: Үй тапсырмаларын
тексеру
1-топқа
1). а санының квадрат түбірі дегеніміз не?
2). Арифметикалық түбірдің бірінші қасиеті ?
(мысал келтір)
2-топқа
1). Иррационал сан дегеніміз не?
2). Арифметикалық түбірдің екінші қасиеті ?
(мысал келтір)
3-топқа
1). Нақты сандар дегеніміз не?
2). Арифметикалық түбірдің үшінші қасиеті ?
(мысал келтір)
4-топқа
1). Түбір шығару дегеніміз не?
2) түбірдің оң мәні не деп аталады?
Тест тапсырмалары
I нұсқа
1. теңдеуін шешіңдер:
А)
25; Ә) -25; Б) 25;-25
2. в-ның қандай мәнінде өрнегінің мағынасы болады?
А) в, Ә) в, Б)
3. 3х2
– 12 0 А) , Ә) , Б) ,
4. х2
– 16 =0 А) 8; Ә) ; Б) ;
II нұсқа
1. у-тің қандай мәнінде = теңдігі дұрыс болады?
А) 12,25 Ә) 24,5 Б) 9,25
2. А) 5, Ә) 2; 7, Б) 1
3. 2х2
– 6=0 А) ; Ә) 6; Б) ;
4. 2 А) 15; Ә) 30 Б) 2
II кезең. қолдану
1. Тақырыпты ашып алу.
Екінші дәрежеге шығару және көбейтінді мен бөлшектен
квадрат түбір табу арасында қандай ұқсастық пен айырмашылық бар?
; ; 2\-15\
Оқулықпен жұмыс: № 60. № 64
Сергіту сәті. 1.Торғайлар
бұтаққа бір-бірден отырса, бір торғай, ал олар екеуден отырса бір бұтақ
артық қалады. Бұтақ қанша, торғай қанша?
2. Бала тақтаға 86 санын жазып, жолдасына айтты: «ешқандай амал қолданбай
12-ге арттыр» деп. Ол қалай арттырды?
III кезең
Талдау.
1). Арифметикалық квадрат түбірлері бар
өрнектерді түрлендіруде нені қолданады?
2). өрнегі қалай оқылады?
Жинақтау.
1). 3-теореманы дәлелдеу кезінде қандай
ұғымдар қолданылады?
2). «көбейтіндіден арифметикалық түбір
табу үшін әрбір көбейткіштен жеке түбір тауып, нәтижелерін көбейту керек».
«Теореманың дәлелденуі кез келген теріс емес көбейткштер үшін де дұрыс».
Үй жұмысы: № 65
Бағалау: Оқушылар критерийлер бойынша
өз-өзін бағалайды
№
|
Сабақ жоспары
|
3ұпай
|
2ұпай
|
1ұпай
|
Топқа сипаттама
|
1
|
үй тапсырмаларын орындау
|
|
|
|
|
2
|
Тест тапсырмаларын орындау
|
|
|
|
|
3
|
Біліміңді сынап көр
|
|
|
|
|
4
|
Рефлекция
|
|
|
|
|
I нұсқа
Аты-жөні:________________________________
1. теңдеуін шешіңдер: А)
25; Ә) -25; Б) 25;-25
2. в-ның қандай мәнінде өрнегінің мағынасы болады?
А)
в,
Ә) в,
Б)
3. 3х2 – 12 0 А) , Ә) , Б) ,
4. х2 – 16
=0 А) 8; Ә) ; Б) ;
Ұпайы:___________
Бағасы:______________
II нұсқа Аты-жөні:________________________________
1.
у-тің қандай мәнінде = теңдігі дұрыс болады?
А) 12,25 Ә)
24,5 Б) 9,25
2.
А) 5, Ә) 2; 7, Б) 1
3. 2х2
– 6=0 А) ; Ә) 6;
Б) ;
4. 2 А) 15; Ә)
30 Б) 2
Ұпайы:___________
Бағасы:______________
I нұсқа
Аты-жөні:________________________________
1. теңдеуін шешіңдер: А)
25; Ә) -25; Б) 25;-25
2. в-ның қандай мәнінде өрнегінің мағынасы болады?
А)
в,
Ә) в,
Б)
3. 3х2 – 12 0 А) , Ә) , Б) ,
4. х2 – 16
=0 А) 8; Ә) ; Б) ;
Ұпайы:___________
Бағасы:______________
II
нұсқа Аты-жөні:________________________________
1.
у-тің қандай мәнінде = теңдігі дұрыс болады?
А) 12,25 Ә) 24,5 Б) 9,25
2.
А) 5, Ә) 2; 7, Б) 1
3. 2х2
– 6=0 А)
; Ә) 6;
Б) ;
4. 2 А) 15; Ә) 30
Б) 2
Ұпайы:___________
Бағасы:_____________