Сабақтың
тақырыбы:
Арифметикалық прогрессия тақырыбын қайталап есептер шығару.
Сабақтың
мақсаты:
1. Арифметикалық
прогрессияның анықтамасын меңгеріп, n-ші мүшесінің анықтамасын, алғашқы n
мүшесінің қосындысын табу, формуласын есептер шығаруда қолдана болу.
2. Оқушыны
сұрақтарға нақты жауап беруге, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай
білуге, өз білімін көрсете алу қасиеттерін ашуға үйрету.
3. Оқушыларды
өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі:Білім
мен дағдыны қортындылау сабағы.
Сабақтың
типі:
Бекіту сабағы
Сабақтың
көрнекілігі:
Интерактивті тақта, компьютер, бағалау парағы, тест, деңгейлік тапсырмалар.
Пәнаралық
байланыс:
информатика
Сабақтың
ұстанымы:
«Естігенімді ұмытып қаламын, көргенімді есте
сақтаймын, істегенімді түсінемін». Конфуций
Сабақ
құрылымы:
1. Ауызша тапсырмалар
2. Жауабын тап.
3. Жедел тест
4. Деңгейлік
тапсырмалар
5. Тарихқа
көз жүгіртсек
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі
Ауызша
тапсырмалар.
1. Сан
тізбегі дегеніміз не?
2. Сан
тізбегінің жалпы мүшесі дегеніміз не?
3. Сан
тізбегінің берілуінің қандай тәсілдерін білесіңдер?
4. Қандай
тізбекті өспелі (кемімелі) деп атайды?
5. Қандай сан
тізбегін арифметикалық прогрессия деп атайды?
6. Арифметикалық
прогрессияның айырымы деп қандай санды атайды?
7. Арифметикалық
прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы қандай?
8. Арифметикалық
прогрессияның алғашқы n мүшесінің формуласы қандай?
Жауабын
тап.
1
|
xn =6n-3
тізбегінің бес мүшесін жаз.
|
115
|
2
|
7, 11,
15... арифметикалық прогрессияның айырмасын тап.
|
11
|
3
|
a1=3, b=8арифметикалық
прогрессияның он бесінші мүшесі неге тең?
|
4
|
4
|
a1=56,
d=3арифметикалық прогрессияның қосындысы мүшесі неге тең?
|
3, 9,
15, 21, 27
|
5
|
Арифметикалық
прогрессияның он алтыншы мүшесі 65-ке, он сегізінші мүшесі 73-ке тең, он
жетінші мүшесін табыңыз.
|
695
|
6
|
a4=-3,
d=5 болса, прогрессияның 47-ге тең мүшесінің реттік номерін табыңыз.
|
69
|
Жедел
тест.
І-нұсқа
1. Поезд
тұрақты 72км\сағ жылдамдықпен 3 сағатта қанша жол жүреді?
2. Есептеңіз:
:1,1
3. 4км-дің 80
метрге қатынасын есептеңіз.
4. Теңдеуді
шешіңіз: 0,35:0,6=х:0,18
5. Бөлшекті
қысқартыңыз:
6. Қабырғалары
2м-ге тең ромбының периметрін табыңыз.
7. 480 санын
3:5 қатынасындай етіп екі бөлікке бөліңіз.
8. Көбейткішке
жіктеңіз: 9-4х2
9. 1%-ы 85
болатын санды табыңыз.
10. Теңбүйірлі
үшбұрыштың периметрі 7,5 м, ал бүйір қабырғасы 2м. Үшбұрыштың табанының
ұзындығын табыңыз.
ІІ-нұсқа
1. 5кг алма
үшін 120 теңге төленді. 7 кг алма үшін неше теңге төленеді?
2. Есептеңіз:: 1
3. - 7= 9
4. Қабырғалары
8см-ге тең. Квадраттың ауданын тап.
5. Бөлшекті
қысқартыңыз:
6. 8кг-ның
500 г-ға қатынасын есептеңіз.
15
Смағұлова
Н
Қорытынды.
1=12 1=13
1+3=22 3+5=23
1+3+5=32 7+8+9=33
1+3+5+7=42 11+13+15+17=43
Сабақ
аяқталды. Сау болыңыздар.