Инфоурок Окружающий мир Рабочие программыҒарыш ашық сабақ жаратылыстану 2- сынып

Ғарыш ашық сабақ жаратылыстану 2- сынып

Скачать материал

2017 – 2018 оқу жылы, ІІІ тоқсан             Аманкелді жалпы негізгі білім беретін мектеп

Күні:21.02.2018                                         Сынып: 2         

Пән: Жаратылыстану                                Мұғалім: Муканова Самал Сыздыковна

Қатысқандар саны: 4                                 Қатыспағандар саны: жоқ

Бөлімше тақырыбы/дағдылар:

1.1  Ғарыш

Оқу мақсаттары

2.1.1.1 Ғарыш туралы түсінік беру.

2.1.1.2 Күн- жарық пен жылудың көзі.

2.1.1.3 Глобус- жердің дәл үлгісі

 

Cабақ мақсаттары

 

 

Барлығы: Ғарыш туралы түсінік береді

Көпшілігі:.Күн- жарық пен жылудың көзі екенін біледі.

 Кейбіреуі:  Глобусты пайдалана алады.

Бағалау критерийі

Түсінік бере алады.

Планеталарды ажырата алады

Ғарыш жайлы әңгімелей аладаы.

Глобуспен жұмыс істей алады.

Тілдік мақсаттар

Тақырыптық лексика мен терминология: глобус, Жердің серігі, галактика, күн жүйесі.

Ғаламшарларды сипаттай аласың ба?

Ғаламшарлар туралы не білесің?

Ғарышкерлер туралы не білесің?

Күн жүйесі деген не?

Глобус деген не?

 

Құндылықтар

 

Қолданылатын заттарға мұқият болуға.

Ғарышкерлер мамандығына сыйластықпен, сүйіспеншілікпен қарауға үйрету.

Ғарышкерлер мен ғаламшарлар туралы  ой- өрістерін дамытуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу, математика пәнімен байланыс .

Ресурстар

ҚБ жазылған парақшалар, оқулық суреттері; берілген суреттер, төсбелгілер, қалам, қарындаш, ақ қағаздар.

бояулар, қылқалам

Сабақтың жоспарлау кезеңдері

Оқыту әдістері

 

Бағалау әдістері

 

Саралау тәсілдері

 

Сабақтың басы

ынтымақтастық

атмосферасын

қалыптастыру

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, «Z ғаламшарына» қонаққа  космос пираттарынан азат етуге баратынымызды айтады.  «Z ғаламшарынан» хат келеді. Хатта көмек сұрап жазғандары жайлы айтылады. Көздерін жұмады, ұшақтың моторының дауысы гүрілдейді. «Z ғалам-шарына» келеді, мұндағы адамдарын, құстарын, өзен- көл, тау, ормандарын космос пираттары алып кеткен біледі. Оларды қайтару үшін тапсырмаларды орындауларын сұрайды.

Бүгінгі өтетін тақырып пен ОМ анықтап аламыз.

 

шапалақ

 

 

 

 

 

 

Көтеріңкі көңіл

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

Ғарыш, ғаламшар туралы толық мәлмет алу.

 Оқушылар берілген сұраққа жауап береді.

1-тапсырма

Дескриптор: Білім алушы Қабдолла Назым

-Алғашқы ғарышқа ұшқан иттерді ата?

-Белка, Стрелка.

- Алғашқы әйел ғарышкерді ата?

-Терешкова Валентина.

-Алғашқы Айға ұшқан ғарышкерді ата?

-Юрий Алексеевич Гагарин.

-Алғашқы қазақ ғарышкерлерін ата?

-Тоқтар Аубакиров, Тоқтар Мұсабаев.

-Неше ғаламшарды білесің, ата?

-Жер, Ай, Күн, Шолпан, Нетун, Юпитер, Сатурн, Меркури, Уран

-9 ғаламшар бар.

Космос пираттары «Z ғаламшардың» өзен- көлдерін қайтарып береді.

 

                            

 

 

 

 

 

 Тамаша!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Тапсырма

 

 

 

Тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дереккөз

 

Оқушылар зерттеу жұмыстарын дәптерлеріне өздерін жетістік баспалдағына орналастырады. 

Жетістік баспалдағы

Қарқын

ҚБ тапсырмасы

Оқу мақсаты: 2.1.1.2  Күн- жарық пен жылудың көзі.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну

Қолдану

2- тапсырма

Бағалау критерийі: Білім алушы Айдаргазин Нурзат

Күннің көзін сипаттайды.

-Күн- жарық пен жылудың көзі- деген не?

Күн – 9 ірі планетадан тұратын тұтас бір  жүйенің, Күн  жүйесінің орталығы. Күн-қатардағы  жұлдыздардың  бірі. Басқа  жұлдыздар  сияқты ол да лаулап  жанып тұрған газды шар.

- «Күн мен түннің ауысуы» деген не?

-Жер өз білігінен батыстан шығысқа қарай 24 сағатта бір рет толық айналып шығады. Жердің өз білігінен айналып шығуына кеткен уақыт тәулік деп аталады.

Жұпта талқылаңыз.

Космос пираттары «Z ғаламшарының» адамдарын қайтарып береді.

Оқу мақсаты: 2.1.1.3 Глобус- жердің дәл үлгісі

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну

Қолдану

Дескриптор: Білім алушы Қабдолла Назым

- Глобус- жердің дәл үлгісі.

-Глобус туралы не білесің?

-Ертеде адамдар Жер пішінін қандай деп ойлаған?

-Жерді үш үкен кит көтеріп тұр немесе үлкен тасбақа, тасбақаның үстінде үш піл көтеріп тұр. Жердің шетіне жеткенде астына өқлап түседі, жердің шеті бар деген.

Қазір, Жер –шар тәрізді  дене. Жердің барынша  кішірейтіліп жасалған дәл үлгісі глобус деп аталады.Глобус-латын тілінде шар деген  сөз.

-Гобустың адам өміріне пайдасы қандай?

 Жер шарының жорамал білігі бетіне шығатын жерлеріндегі нүктелер полюстер деп  аталады. Глобуста полюс-терден  бірдей қашықтықта экватор сызығы  жүргізіледі.

 (Ж) Сурет бойынша жұмыс. Қатар отырған оқушылар бір –біріне сурет бойынша  глобус туралы әңгімелейді

Космос пираттары «Z ғаламшарының» жануарлары мен құстарын қайтарып береді.

3- тапсырма

Сергіту сәті

«Қаражорға»

4-тапсырма

Дескриптор: Білім алушы Мұратқан Нұрдәулет

-Ғаламшарларды сипаттап бер

-Жер- таңға жуық, кешке қарай көрінетін жұлдыз.

Шолпан-қызғылт сары дақтары жәнеекі серігі бар ғаламшар.

Марс- тіршілік белгілері бар жалғыз ғаламшар.

Меркури-ең алыс Күнге ең жақын, баяу  ғаламшар.

4- тапсырма

Суреттерге мұқият қараңыз. Қалай зерттеу жұмыстары жүргізіліп  жатқаны туралы әңгімелеңіз.

Басқа қандай зерттеуге болатынын, мысал келтіріңіз.

Дескриптор: Білім алушы Орал Махаббат

- Уран-негізіненмұздан тұратын, көгілдір түсті ғаламшар.

Сатурн-сақиналар жүйесі бар ғаламшар.

Нептун-Күннен ең алыс орналасқан, өте қатты жел болып тұратын ғаламшар.

Юпитер- ең үлкен ғаламшар.

Сурет бойынша жұмыс.   

Уран-негізінен мұздан тұратын, көгілдір түсті ғаламшар.

Сатурн-сақиналар жүйесі бар ғаламшар.

Нептун-Күннен ең алыс орналасқан, өте қатты жел болып тұратын ғаламшар.

Юпитер- ең үлкен ғаламшар.

Космос пираттары «Z планетасының» тау- тастарын қайтарып береді.

«Z ғаламшарларының» адамдары көп рахмет айтады. Енді балалар, қоштасып, мектепке қайтайық, көзімізді жұмайық, зымыранмен ұшайық. Зымыранның дауысы.

Сыныпқа келеміз.

Жазбаша кері байланыс

Тапсырма

Сабақтың соңы

 -Қандай тақырыппен таныстық?

- жұмыстары туралы не білдік?

-ОМ жеттік пе?

«Бас бармақ» әдісі арқылы не үйренгендеріңді көрсетіңдер.

-          Сабақта не үйрендің?

-          Не түсініксіз болды?

-          Тағы не үйренгің келеді?

Үйге тапсырма:

 

 

 

 

Мадақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өткiзгeн сaбaқ бoйыншa мұғaлiмнiң рeфлeксиясы 

1) OМ жeткeн жәнe жeтпeгeн oқушылaр сaны

2) Eгeр жeтпeсe, сeбeбi нe?

3) Жoспaрдaн қaндaй aуытқулaр бoлды, нeгe?

 0

Жaлпы бaғa

OМ жeту үшiн қaндaй әдiс – тәсiлдeр тиiмдi бoлды?

Сaбaқтың жaқсы өтуiнe нe әсер eтуi мүмкiн eдi?

 Кeлeсi сaбaқтa нeгe көңiл қoю кeрeк (сыныптың, oқушылaрдың жeтiстiктeрi мен кeмшiлiктeрi)?

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ғарыш ашық сабақ жаратылыстану 2- сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

PR-менеджер

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

2017 – 2018 оқу жылы, ІІІ тоқсан Аманкелді жалпы негізгі білім беретін мектеп

Күні:21.02.2018 Сынып: 2

Пән: Жаратылыстану Мұғалім: Муканова Самал Сыздыковна

Қатысқандар саны: 4 Қатыспағандар саны: жоқ

2.1.1.1 Ғарыш туралы түсінік беру.

2.1.1.2 Күн- жарық пен жылудың көзі.

2.1.1.3 Глобус- жердің дәл үлгісі

Барлығы: Ғарыш туралы түсінік береді

Көпшілігі:.Күн- жарық пен жылудың көзі екенін біледі.

Кейбіреуі: Глобусты пайдалана алады.

Түсінік бере алады.

Планеталарды ажырата алады

Ғарыш жайлы әңгімелей аладаы.

Глобуспен жұмыс істей алады.

Тақырыптық лексика мен терминология: глобус, Жердің серігі, галактика, күн жүйесі.

Ғаламшарларды сипаттай аласың ба?

Ғаламшарлар туралы не білесің?

Ғарышкерлер туралы не білесің?

Күн жүйесі деген не?

Глобус деген не?

Қолданылатын заттарға мұқият болуға.

Ғарышкерлер мамандығына сыйластықпен, сүйіспеншілікпен қарауға үйрету.

Ғарышкерлер мен ғаламшарлар туралы ой- өрістерін дамытуға тәрбиелеу.

Әдебиеттік оқу, математика пәнімен байланыс .

ҚБ жазылған парақшалар, оқулық суреттері; берілген суреттер, төсбелгілер, қалам, қарындаш, ақ қағаздар.

бояулар, қылқалам

Оқыту әдістері

Бағалау әдістері

Саралау тәсілдері

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, «Z ғаламшарына» қонаққа космос пираттарынан азат етуге баратынымызды айтады. «Z ғаламшарынан» хат келеді. Хатта көмек сұрап жазғандары жайлы айтылады. Көздерін жұмады, ұшақтың моторының дауысы гүрілдейді. «Z ғалам-шарына» келеді, мұндағы адамдарын, құстарын, өзен- көл, тау, ормандарын космос пираттары алып кеткен біледі. Оларды қайтару үшін тапсырмаларды орындауларын сұрайды.

Бүгінгі өтетін тақырып пен ОМ анықтап аламыз.

шапалақ

Көтеріңкі көңіл

Ғарыш, ғаламшар туралы толық мәлмет алу.

Оқушылар берілген сұраққа жауап береді.

1-тапсырма

Дескриптор: Білім алушы Қабдолла Назым

-Алғашқы ғарышқа ұшқан иттерді ата?

-Белка, Стрелка.

- Алғашқы әйел ғарышкерді ата?

-Терешкова Валентина.

-Алғашқы Айға ұшқан ғарышкерді ата?

-Юрий Алексеевич Гагарин.

-Алғашқы қазақ ғарышкерлерін ата?

-Тоқтар Аубакиров, Тоқтар Мұсабаев.

-Неше ғаламшарды білесің, ата?

-Жер, Ай, Күн, Шолпан, Нетун, Юпитер, Сатурн, Меркури, Уран

-9 ғаламшар бар.

Космос пираттары «Z ғаламшардың» өзен- көлдерін қайтарып береді.

Тамаша!

Тапсырма

Тапсырма

Дереккөз

Оқушылар зерттеу жұмыстарын дәптерлеріне өздерін жетістік баспалдағына орналастырады.

Жетістік баспалдағы

Қарқын

Оқу мақсаты: 2.1.1.2 Күн- жарық пен жылудың көзі.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну

Қолдану

2- тапсырма

Бағалау критерийі: Білім алушы Айдаргазин Нурзат

Күннің көзін сипаттайды.

-Күн- жарық пен жылудың көзі- деген не?

Күн – 9 ірі планетадан тұратын тұтас бір жүйенің, Күн жүйесінің орталығы. Күн-қатардағы жұлдыздардың бірі. Басқа жұлдыздар сияқты ол да лаулап жанып тұрған газды шар.

- «Күн мен түннің ауысуы» деген не?

-Жер өз білігінен батыстан шығысқа қарай 24 сағатта бір рет толық айналып шығады. Жердің өз білігінен айналып шығуына кеткен уақыт тәулік деп аталады.

Жұпта талқылаңыз.

Космос пираттары «Z ғаламшарының» адамдарын қайтарып береді.

Оқу мақсаты: 2.1.1.3 Глобус- жердің дәл үлгісі

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну

Қолдану

Дескриптор: Білім алушы Қабдолла Назым

- Глобус- жердің дәл үлгісі.

-Глобус туралы не білесің?

-Ертеде адамдар Жер пішінін қандай деп ойлаған?

-Жерді үш үкен кит көтеріп тұр немесе үлкен тасбақа, тасбақаның үстінде үш піл көтеріп тұр. Жердің шетіне жеткенде астына өқлап түседі, жердің шеті бар деген.

Қазір, Жер –шар тәрізді дене. Жердің барынша кішірейтіліп жасалған дәл үлгісі глобус деп аталады.Глобус-латын тілінде шар деген сөз.

-Гобустың адам өміріне пайдасы қандай?

Жер шарының жорамал білігі бетіне шығатын жерлеріндегі нүктелер полюстер деп аталады. Глобуста полюс-терден бірдей қашықтықта экватор сызығы жүргізіледі.

(Ж) Сурет бойынша жұмыс. Қатар отырған оқушылар бір –біріне сурет бойынша глобус туралы әңгімелейді

Космос пираттары «Z ғаламшарының» жануарлары мен құстарын қайтарып береді.

3- тапсырма

Сергіту сәті

«Қаражорға»

4-тапсырма

Дескриптор: Білім алушы Мұратқан Нұрдәулет

-Ғаламшарларды сипаттап бер

-Жер- таңға жуық, кешке қарай көрінетін жұлдыз.

Шолпан-қызғылт сары дақтары жәнеекі серігі бар ғаламшар.

Марс- тіршілік белгілері бар жалғыз ғаламшар.

Меркури-ең алыс Күнге ең жақын, баяу ғаламшар.

4- тапсырма

Суреттерге мұқият қараңыз. Қалай зерттеу жұмыстары жүргізіліп жатқаны туралы әңгімелеңіз.

Басқа қандай зерттеуге болатынын, мысал келтіріңіз.

Дескриптор: Білім алушы Орал Махаббат

- Уран-негізіненмұздан тұратын, көгілдір түсті ғаламшар.

Сатурн-сақиналар жүйесі бар ғаламшар.

Нептун-Күннен ең алыс орналасқан, өте қатты жел болып тұратын ғаламшар.

Юпитер- ең үлкен ғаламшар.

Сурет бойынша жұмыс.

Уран-негізінен мұздан тұратын, көгілдір түсті ғаламшар.

Сатурн-сақиналар жүйесі бар ғаламшар.

Нептун-Күннен ең алыс орналасқан, өте қатты жел болып тұратын ғаламшар.

Юпитер- ең үлкен ғаламшар.

Космос пираттары «Z планетасының» тау- тастарын қайтарып береді.

«Z ғаламшарларының» адамдары көп рахмет айтады. Енді балалар, қоштасып, мектепке қайтайық, көзімізді жұмайық, зымыранмен ұшайық. Зымыранның дауысы.

Сыныпқа келеміз.

Жазбаша кері байланыс

Тапсырма

Скачать материал
