Логотип Инфоурока

Получите 30₽ за публикацию своей разработки в библиотеке «Инфоурок»

Добавить материал

и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru

Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалы"Арыстан мен тышқан" 4 сынып

"Арыстан мен тышқан" 4 сынып

Сабақ № 31

Мектеп: «Бірлік орта мектебі» мкм

Күні:

Мұғалімнің есімі: Шашубаева Фарида Дукенбаевна

Сынып: 4а

Қатысқандар саны:18

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Арыстан мен Тышқан

Мақсаты:

Сабақтың мақсаты: мысал мазмұнымен таныстыра отырып, негізгі ойды ұғындыру.
Сабақтың міндеттері:
- оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
- ауызша, диалогты сөйлеу дағдыларын жетілдіру;
- сыни ойлау қабілеттерін дамыту;
- қойылған сұрақтарға еркін жауап беруге үйрену;

Күтілетін нәтиже:

Барлық оқушылар:

1.Оқушылар мысалды оқып,негізгі ойды анықтайды.

2.мысалды бейнелеп бере алады


Оқушылардың басым бөлігі:мысалды рөлге бөліп, мәнерлеп оқи алады.

Кейбір оқушылар:мысалдың кейіпкерлеріне

мінездеме жазады, ойларын мазмұнды жеткізе алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Қолдану, талдау, жинақтау

Әдіс-тәсілдер:

Ой қозғау,диалогты оқыту, ой түйіндеу, Венн диаграммасы, топпен жұмыс,акт,сто

Тілдік мақсат:

Арыстан-лев-lion, тышқан-мышь-mouse


Басталуы:

935-940

слайд №1


Ұйымдастыру кезеңі:

ынтымақтастық атмосферасын құру

Ашық аспан болсын,

Әр күніміз біздің

Сәттілікке толсын!

Әдебиет пәнінен

Білмегенді білейік,

Үйренейік, күлейік!

Жоспар:

Жоспарланған уақыт:

40 мин

Ресурстар

Алдыңғы сабақ:




О.Әубәкіров «Ара мен шыбын»


Слайдтар



Слайд №1













Слайд №2





Слайд №3













Слайд №4
















Ортасы


Слайд №5














Оқулықпен жұмыс




























Соңы

















Слайд №6






Слайд №7













Слайд №8




Оқушыларды аңдардың суреттері бойынша топқа бөлу.


Үй тапсырмасын тексеру:

«Ара мен шыбын»

1.Рөлге бөліп оқу.

2.«Егер де мен ара болсам» эссе жазу.(әр топтан шығып қорғайды)


Әр топқа аңдардың суреттері бойынша әңгімелету( постер қорғау)

Оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында сабақты жұмбақ шешуден бастау.


Жұмбақтар
Айбарлы сұсы бар,
Қанжардай тiсi бар.
Тұла бойында
Тасыған күшi бар,
Күжiрейген жалды,
Бiлсең айт бұл аңды? (Арыстан)

Үй iшiн аралап,
Түнде көп жортады.
Қаптарды жарып,
Мысықтан қорқады. (Тышқан)

Олай болса, бүгін
С. Торайғыровтың «Арыстан мен тышқан» деген мысал өлеңімен танысамыз.
Мысал деп нені айтамыз?
Мысал деп адам бойындағы кемшіліктерді сынап, адалдық, әділдік, қайрымдылық сияқты жақсы қасиеттерді мадақтап жазатын шығарманы атайды. Мұндай шығармада өсімдіктер мен жануарлар, аңдар мен құстар кейіпкер ретінде алынады.
Оқушылар алдын-ала интернет жүйесінен, әдебиеттерден мағлұмат жинақтап келген. Оқиды.
- Қане, балалар, С. Торайғыров туралы мәліметтер жинақтадық. Олай болса, сұрақтарға жауап берейік.

С. Торайғыров кім?
А) С. Торайғыров туралы толықтыру.
Б) Сызбаға түсіру.Кластер құру

- С. Торайғыров (1893 - 1920) қазіргі Павлодар облысы, Баянауыл аулында дүниеге келген. Қазақ әдебиетінің аса көрнекті өкілі, ақын, жазушы, әрі педагог. Жастарды оқуға үндеген «Неге жасаймын», «Шәкірт ойы», т. б. өлеңдердің, «Қамар сұлу», т. б. көркем шығармалардың иесі.


- Ал, балалар, бүгінгі тақырыбымыз «Арыстан мен тышқан» деп аталады.

А) оқушының оқуы

(қарындашпен автор,арыстан,тышқанның сөздерін белгілеп отырады)



Қарапайым сөздермен бір оқушы айтып береді.

Б) сөздік жұмысын жүргізу.

Зиян-залал, зақым.

Азат қыл-еркін, өз еркі өзінде,ерікті.


Рөлге бөліп оқиды (Бетперде киіп).

Әр топтан бір оқушы шығады


Сергіту сәті


Бейнежазба көрсету

«Арыстан мен Тышқан»


Топпен жұмыс


1-топ: мысалдан адамдардың бойындағы қандай мінез-құлықтар байқалады?

2-топ: Өлең құрастыру

3-топ: тышқанның ойнақтауы, Арыстанды құтқаруы жолдарын тауып оқу. Ары қарай не болады деп ойлайсың?

Постер қорғау

1-топ: Арыстанға мінездеме бер. 5 жол өлең құрастыр.

2-топ: тышқанға мінездеме бер. 5 жол өлең құрастыр.

3-топ: мақал-мәтел айт. (Адамгершілік, татулық, достық,т.б)





Венн диаграммасын құру

hello_html_6c862e3c.gifhello_html_6c862e3c.gif









Ойыңды тұжырымда:

  1. Мысалдағы оқиға нелер арасында болды?

  2. Арыстан тышқанды не үшін өлтірмек болды?

  3. Бүгін кімнің шығармашылығымен таныстық?

  4. Мәтін шығарманың қай түріне жатады?

  5. Осы мысалдан қандай сабақ алдың?

Түйін:

Үлкен сабақ түйгеніміз мысалдан -

Нағыз дұшпан артық жаман досыңнан.

Тығырыққа тірелер күн туғанда

Арыстан да көмек сұрар тышқаннан.


Суреттер топтамасы арқылы ертегі құрастыру.





Әдебиеттік оқу, АКТ, постер




















































































АКТ( бейнежазба көрсету)











































АКТ

















Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал
