Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыАшық сабақ "Ара адамды неге шағады?"

Ашық сабақ "Ара адамды неге шағады?"

Скачать материал

Не қылды? Қайтті? сұрағына жауап беретін сөздер. Ара адамды неге шағады?

Бастауыш сынып мұғалімі Жаннат Сандибаева

Ана тілі
Сабақтың тақырыбы: Не қылды? Қайтті? сұрағына жауап беретін сөздер. Ара адамды неге шағады?
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Жаттығулар орындай отырып, заттың қимылын білдіретін сөздерді тез таба білуге үйрету, сұрақтар қоя білуге үйрету, тест сұрақтарына дұрыс жауап беруге өткенді еске түсіру.
Дамытушылығы: Сауатты көркем жазуға, байланыстырып сөйлей білуге баулу. Шығармашылық жұмыстарды орындауда қызығушылықтарын арттыру.
Тәрбиелігі: Ұқыптылыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Көрнекілігі: суреттер, тест парақшалары, кеспе қағаздар
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, өзіндік
Пәнаралық байланыс: Дүниетану

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушы назарларын сабаққа аудару.
Психологиялық кезең
Күннен, жерден нәр алған
Біз - өмірдің гүліміз.
Сәрсенбінің сәтінде
Сәтті болсын күніміз.

II. Мақсат қою кезеңі
- Заттың қимылын білдіретін сөздер

ІII. Үй тапсырмасын тексеру
«Кел, балалар, оқылық»өлеңін жатқа сұрау.
- Оқу не үшін қажет?
Жаңа сабаққа дайындық
Көркем жазу
Гг Ее Жж Зз
Балалар осы сөздерден басталатын сөйлем жазу керек. Үлгі: Гүл өсті.
Өз бетімен жұмыс: Заттың атын білдіретін сөздер. Тасымал. Сөйлем құрау.
Кім? Апа, аға, оқушы,
Не? Парта, оқулық
Заттың атын, қимылын білдіретін сөздер: Ереже.
Ойын «Сөз ойла, тез ойла»

IV. Жаңа сабақ. 249 - жаттығу.»Ара адамды неге шағады?»мәтінін оқу, түсіндіру.
Рөлге бөліп оқыту. Мәтін бойынша сұраққа жауап беру.

VІ. Бекіту
Жаттығулар орындау. 250 - жаттығу. Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрастыру.
Сәуле гүлге су құйды. Ол гүлді баптады. Жаңбыр толассыз жауды.
251 - жаттығу. Суреттегі гүл аттарын тауып жазу.

V. Топпен жұмыс. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою
Балалар ойнады. Жаңбыр жауды. Жапырақтар сарғайды. Әсел оқыды.

VII. Шығармашылық жұмыс. Бес жолды өлең құрастыру.
Оқушы шығармашылығы
Ара
Балды жақсы көресің
Балыңнан да бересің
Кейде жөніңе де жүрмей
Адамға да төнесің
Ашуың не адамға? (Қуанышқали Илияс)

VIII. Өз бетімен жұмыс. Парақшаларда жазылған тапсырмалар бойынша орындау.

IX. Қорытынды. Тест жұмысы
1. Жадыра далаға шықты.
А. шықты
Ә. далаға
Б. Жадыра
2. Ара
А. ызыңдайды
Ә. ырылдайды.
Б. шағады.
3. Сабақ ерте басталды.
А. ерте
Ә. сабақ
Б. ерте
4. Тиісті жалғауды қой. Құс... ұшып келді.
А. тар
Ә. дар
Б. лар
5. Атам бақшада серуендеді.
А. кім?
Ә. не?
Б. кімдер?
6. Қайтеді? сұрағына жауап беретін сөзді тап. Шошқа.......
А. қорсылдайды
Ә. бақырады
Б. айқайлайды

X. Үйге тапсырма: «Ара адамды неге шағады?» мазмұндау.
Тест дайындау.
Мадақтау.
Бағалау

 

 

Сабақтың тақырыбы: «Заттың іс-қимылын білдіретін сөздер. Ара адамды неге шағады?»

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Балаларды әңгіме мазмұнымен таныстыра отырып, әңгімедегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру.Оқушыларға сұрақ қою арқылы жан-жақты ойлауға үйрету.

Дамытушылығы:Шығарманың қиялын, жүйелі ойлау қабілетін, ойлау қабілеттерін сөздік қорын молайтып, тіл байлығын дамыту.

Тәрбиелілігі: Оқушыларды адамгершілікке, ізденімпаздыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Ара, қызанақтың суреті, қоянның суреті, гүлдер.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың типі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, ой қозғау, сұрақ-жауап, кубизм әдісі, әңгімелесу.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі:

Қайырлы таң досым!

Қайырлы күн болсын.

Бүгінгі күн сәрсенбі,

Сәттілікке толсын.

Біздің алар бағамыз,

Кілең бестік болсын.

2.Үй жұмысын тексеру:

Ыбырай Алтынсариннің «Кел ,балалар оқылық» өлеңін мәнерлеп айту.

Қосымша сұрақтар беру, кубизм әдісін пайдаланып:

1.     «Кел, балалар оқылық» өлеңін кім жазды?

2.     Ыбырай Алтынсарин деген кім?

3.     Ы.Алтынсариннің тағы қандай өлеңдерін білесің?

4.     Заттың іс-қимылын білдіретін қандай сөздер бар?

5.     Оларға қандай сұрақтар қойылады?

6.     Мысал келтір.

3.Жаңа сабақ:

Жұмбақ жасыру:

Ұшады,

Қонады,

Гүлдердің қонағы,

Қысыңда көрінбей,

Жазыңда болады.

Түр-түсі сары ала,

Не нәрсе (ара).

-Жауаптарың дұрыс, балалар. Бүгінгі біздің сабағымыз ара және қызанақ жайлы болмақ. «Ара неге адамды шағады?» деп аталады.

Әңгімені түсіндіріп берейін:

-Бал жинап жүрген Араның көзі Қызанаққа түседі. Жапыраққа жасырынған Қызанақ қорыққанынан дір-дір етеді.Ара таңырқап. «Кімнен қорқады? Неге жапыраққа жасырынады?» деп ойлайды.

Қызанаққа жақындап келіп, ақырындап жағдайын сұрай бастайды:

-Айтшы, Қызанақ саған не болған?Жапырақты жасырынып кімнен қорқасын?

-Мен бе? –деп Қызанақтың дауысы әзер шықты. –Адамдардан.

-Неге?

-Өйткені олар мені жеп қояды, дейді.

Тәттіден басқаның дәмін татып көрмеген Ара Қызанақтың әңгімесін естіген соң, көңілсіз күйге енеді.

Міне, содан бері Ара адам көрсе шағатын болыпты.

Осы әңгімені рөлге бөліп оқу.

Сахнаға шығып көрсету.

Сұрақ: 1.Ара адамды неге шағады?

2.Мәтінде заттың іс-қимылын білдіретін сөздерді тап.

4.Жаңа сабақты бекіту:

Ойын «Гүл теру».

Гүл теру арқылы артындағы берілген сөздерден сөйлем құрап тақтаға жазу.

250-жаттығу.

1.Сәуле, құйды, су, гүлге. 2. Баптады, гүлді, ол. 3.Толассыз, жауды, жаңбыр. 4.Мезгілі, келді, көктем. 5. Келді, мектепке, Марал.

Сергіту сәті:

Ұзын құлақ, сұр қоян,

Естіп қалып сыбдырды.

Ойлы-қырлы жерлерден

Ытқып-ытқып жүгірді.

Қарап еді артына қиығын сап көзінің

Келе жатқан тоңпаңдап,

Көжегі екен өзінің.

251-жаттығу.

Суреттегі гүл аттарын тауып айт.

Есік алдында түймедақ, райхангүл өсіп тұр. Раушангүл бөлме ішінде өсіріледі.

Қорытынды:

«Кім көп біледі» ойыны.

-Ара кімді кезіктіреді?

-Неліктен қызанақ тығылып отырады?

-Ара неге адамдарды шағатын болды?

-Заттың іс-қимылын білдіретін сөздер ойлап табу.

Үйге тапсырма беру.

2 ана тілі дәптеріндегі тапсырмаларды орындау.

Бағалау

Сабақтың тақырыбы: «Заттың іс-қимылын білдіретін сөздер. Ара адамды неге шағады?»

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Балаларды әңгіме мазмұнымен таныстыра отырып, әңгімедегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру.Оқушыларға сұрақ қою арқылы жан-жақты ойлауға үйрету.

Дамытушылығы:Шығарманың қиялын, жүйелі ойлау қабілетін, ойлау қабілеттерін сөздік қорын молайтып, тіл байлығын дамыту.

Тәрбиелілігі: Оқушыларды адамгершілікке, ізденімпаздыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Ара, қызанақтың суреті, қоянның суреті, гүлдер.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың типі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, ой қозғау, сұрақ-жауап, кубизм әдісі, әңгімелесу.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі:

Қайырлы таң досым!

Қайырлы күн болсын.

Бүгінгі күн сәрсенбі,

Сәттілікке толсын.

Біздің алар бағамыз,

Кілең бестік болсын.

2.Үй жұмысын тексеру:

Ыбырай Алтынсариннің «Кел ,балалар оқылық» өлеңін мәнерлеп айту.

Қосымша сұрақтар беру, кубизм әдісін пайдаланып:

1.     «Кел, балалар оқылық» өлеңін кім жазды?

2.     Ыбырай Алтынсарин деген кім?

3.     Ы.Алтынсариннің тағы қандай өлеңдерін білесің?

4.     Заттың іс-қимылын білдіретін қандай сөздер бар?

5.     Оларға қандай сұрақтар қойылады?

6.     Мысал келтір.

3.Жаңа сабақ:

Жұмбақ жасыру:

Ұшады,

Қонады,

Гүлдердің қонағы,

Қысыңда көрінбей,

Жазыңда болады.

Түр-түсі сары ала,

Не нәрсе (ара).

-Жауаптарың дұрыс, балалар. Бүгінгі біздің сабағымыз ара және қызанақ жайлы болмақ. «Ара неге адамды шағады?» деп аталады.

Әңгімені түсіндіріп берейін:

-Бал жинап жүрген Араның көзі Қызанаққа түседі. Жапыраққа жасырынған Қызанақ қорыққанынан дір-дір етеді.Ара таңырқап. «Кімнен қорқады? Неге жапыраққа жасырынады?» деп ойлайды.

Қызанаққа жақындап келіп, ақырындап жағдайын сұрай бастайды:

-Айтшы, Қызанақ саған не болған?Жапырақты жасырынып кімнен қорқасын?

-Мен бе? –деп Қызанақтың дауысы әзер шықты. –Адамдардан.

-Неге?

-Өйткені олар мені жеп қояды, дейді.

Тәттіден басқаның дәмін татып көрмеген Ара Қызанақтың әңгімесін естіген соң, көңілсіз күйге енеді.

Міне, содан бері Ара адам көрсе шағатын болыпты.

Осы әңгімені рөлге бөліп оқу.

Сахнаға шығып көрсету.

Сұрақ: 1.Ара адамды неге шағады?

2.Мәтінде заттың іс-қимылын білдіретін сөздерді тап.

4.Жаңа сабақты бекіту:

Ойын «Гүл теру».

Гүл теру арқылы артындағы берілген сөздерден сөйлем құрап тақтаға жазу.

250-жаттығу.

1.Сәуле, құйды, су, гүлге. 2. Баптады, гүлді, ол. 3.Толассыз, жауды, жаңбыр. 4.Мезгілі, келді, көктем. 5. Келді, мектепке, Марал.

 

 

Сергіту сәті:

Ұзын құлақ, сұр қоян,

Естіп қалып сыбдырды.

Ойлы-қырлы жерлерден

Ытқып-ытқып жүгірді.

Қарап еді артына қиығын сап көзінің

Келе жатқан тоңпаңдап,

Көжегі екен өзінің.

251-жаттығу.

Суреттегі гүл аттарын тауып айт.

Есік алдында түймедақ, райхангүл өсіп тұр. Раушангүл бөлме ішінде өсіріледі.

Қорытынды:

«Кім көп біледі» ойыны.

-Ара кімді кезіктіреді?

-Неліктен қызанақ тығылып отырады?

-Ара неге адамдарды шағатын болды?

-Заттың іс-қимылын білдіретін сөздер ойлап табу.

Үйге тапсырма беру.

Ара адамды неге шағады мәтіні оқу.

Бағалау

 

 

 

 

 

 

 

1 сынып. Сауат ашу.
1) Жуан сөзді белгіле.
А) Орман Ә) Кейіпкер Б) Кітап
2) Жіңішке сөзді белгіле.
А) Машина Ә) Көбелек Б) Түйеқұс
3) Буынға дұрыс бөлінген сөзді белгіле. р
А) Да - уыс - ты Ә) Дау - ыс - ты Б) Дауы - сты
4) Буынға дұрыс бөлінген сөзді белгіле.
А) Тың - айт - қыш Ә) Ты - ңайт - қыш Б) Ты - ңай - тқыш
5) Заттың сынын білдіретін сөздерге қандай сұрақ қоямыз?
А) Кім? Кімдер? Ә) Не істеді? Қайтті? Б) Қандай? Қай?
6) Заттың санын білдіретін сөздерге қандай сұрақ қоямыз?
А) Неше? Нешінші? Ә) Не? Нелер? Б) Қандай? Қай?
7) Заттың атын білдіретін сөздерге қандай сұрақ қоямыз?
А) Кім? Кімдер? Не? Нелер? Ә) Не қылды? Не істеді? Б) Қандай? Қай?
8) Заттың қимылын білдіретін сөздерге қандай сұрақ қоямыз?
А) Кім? Кімдер? Не? Нелер? Ә) Не қылды? Не істеді? Б) Қандай? Қай?
9) Тасымалданбайтын сөздерді белгіле.
А) Өріктер, қант Ә) Бұлт, аталар Б) Өрік, қант
10) Тасымалданбайтын сөздерді белгіле.
А) Спорт, спортшы Ә) Бұлт, емен Б) Емендер, бұлттар
11) Кімдер? сұрағына жауап беретін сөзді белгіле.
А) Оқушы Ә) Оқушыға Б) Оқушылар
12) Қандай? сұрағына жауап беретін сөзді белгіле.
А) Үшінші Ә) Жуан Б) Жүгірді
13) Не істеді? сұрағына жауап беретін сөзді белгіле.
А) Оқыды Ә) Әдемі Б) Жеті
14) Заттың көп екенін білдіріп тұрған сөзді белгіле.
А) Апатайым Ә) Апатайларым Б) Апатайға
1 сынып. Сауат ашу. Тест №2 (Мамыр 2014)
1) Сұраулы сөйлемді белгіле.
А) Мерекеңіз құтты болсын! Ә) Мереке қашан болады? Б) Біз мерекелік шеруге қатыстық.
2) Лепті сөйлемді белгіле.
А) Туған күніңізбен құттықтаймын Ә) Туған күніңіз қашан болады
3) Қай сөйлем дұрыс құрастырылған?
А) Айбар отырғызды ағаш бірге атасымен.
Ә) Айбар атасымен бірге ағаш отырғызды.
Б) Айбар атасымен ағаш бірге отырғызды.
4) Айжан жазғы демалыста... барады.
А) сабаққа Ә) Астанаға Б) сырғанаққа
5) Алма ағашы қай кезде гүлдейді ( Тиісті тыныс белгіні тауып белгіле)
А) нүкте Ә) леп белгісі Б) Сұрақ белгісі
6) «Батыр» сөзіне мағынасы жуық сөздерді белгіле.
А) Зәулім, ізетті, қорқақ Ә) Ержүрек, батыл Б) Таза, көрікті, сұлу
7) Сөйлем неден құралады?
А) Дыбыстан Ә) Әріптен Б) Сөздерден
8) Мәтінге сай тақырыпты белгіле.
Жаз мезгілі. Орман іші салқын. Құстардың сайраған дауыстары естіледі. Тиін ағаштан ағашқа секіріп жүр. Орман іші көңілді.
А) Тиін Ә) Құстар Б) Ағаш В) Орман
9) Жуан дауысты дыбыстар қатарын белгіле.
А) а, о, ұ, ы Ә) а, о, ұ, ы, и Б) а, о, ұ, ы, у
10) Жіңішке дауысты дыбыстар қатарын белгіле.
А) ә, ө, ү, і, е, и Ә) ә, ө, ү, і, е Б) ә, ө, ү, і, е, у
11) Нешеу? сұрағына жауап беретін сөздерді белгіле.
А) Он төрт Ә) Сегізінші Б) Алтау
12) Қай? Сұрағына жауап беретін сөзді белгіле.
А) Шеткі Ә) Үшінші Б) Үлкен

 


АНА ТІЛІНЕ АРНАЛҒАН ТЕСТІЛЕР ЖИНАҒЫ

ADMIN · АПР 21ST, 2014 · 0 COMMENT

Ана тіліне арналған тестілер жинағы

Атырау қаласы, №27 Исатай Тайманов атындағы орта мектептің
бастауыш сынып мұғалімі Биғамбаева Райса Қабдрашқызы
№4 Ана тілі. 1-сынып

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

         1. Ы.Алтынсариннің «Бәрінен де жақсы» өлеңінде кімнің жақсы адам екенін әңгімелейді.
а) атаның
ә) әкенің
б) ананың
     2.
«Үлкенге-құрмет, кішіге міндет. Бұл нақыл сөз қай мәтінге сәйкес келеді?
а) Бір атаның ұрпағы
ә) Бәрінен де жақсы
б) Нұртай ата
       3.  Атасы немересіне ақыл айтуы қай өлеңде жазылған?
а) Сәлем берген үлкенге
ә) Әдептілік-әдемілік
б) Ұланы еркін елімнің
     4. Ата мен әжеге көмек, құрмет көрсету жөнінде қай мәтінде  әңгімелнеді
а) Бәрінен де жақсы
ә) Әдепті балалар
     5. Анаңның туыстары жөнінде қай өлеңде жазылған?
а) Әдептілік-әдемілік
ә) Нағашы жұрт
б) Сәлем берем үлкенге
     6. Сәкен Сейфулин туралы жазылған мәтінді тап.
а) Қолғанат
ә) Әдепті балалар
б) Нұртай ата
     7. Өз жұртым, жеті ата туралы жазылған өлеңді тап.
а) Өз жұртым
ә) Нағашы жұрт
б) Әдептілік әдемілік
     8. Қатты ұялған Қанат көзі жасаурап, сыртқа ата жөнелді… бұл үзінді
Қай шығармадан алынған?
а) Қолғанат М.Сейфулин
ә) Шие тергенде М.Төрежанов
б) Әдепті балалар Ә.Табылды
     9. «Телу» дегеніміз не?
а) алма ағашын отырғызу
ә) алма ағашын күту
б) дәмді ағаштың жас бұтағын басқа ағаштың «бауырына салу»
     10. «Күн жылына бастады, құстың бәрі Ұшып келді: «Кетші,-деп,- қыстың қары».. бұл үзінді қай өлеңнен алынған
а) Көктем Т.Молдағалиев
ә) Көктем Т.Айбергенов
б) Құс келді Б.Қозыкеев

 

       1. Кемпірқосақ қай уақытта шығады?
а) аспан бұлтанғанда
ә) жаңбыр жауғанда
б) жаңбырдан соң
      2. »
Көктем қандай көңілді! Көктен жаңбыр төгілді… бұл үзінді қай өлеңнен алынған?
а) Көктем. Т.Молдағалиев
ә) Көктем. Т.Айбергенов
б) Наурыз тойы. Ә.Табылды
       3. «Күн мен түн теңелді, Жер шуаққа кенелді, Соны тойлар ел енді……. бұл өлең шумағы қай өлеңнен алынған?
а) Құс келді Б.Қозыкеев
ә) Наурыз тойы Ә.Табылды
б) Көктем. Т.Айбергенов
       4. «Өркенің өссін! Әр күнің Наурыз күшіндей берекелі болсын! Бақ берсін, қыдыр дарысын! Төрт түлік ақты болсын!… бұл баталар мен тілектер қай кезде айтылады
а) 8 наурыз ә) 22 наурыз  б) 1 мамыр
    5. «Ұзынсары» сөзінің мағынасын қалай деп түсінесіз?
а) ұзынсары деп адамды
ә) ұзынсары деп адамның түрін
б) Ұзынсары-»Ұлыстың ұлы күні» деген сөз
6. Жыл құстарынан ең алдымен қай құс ұшып келеді?
а) қараторғай  ә) қарлығаш б) бозторғай
     7. Өйткені бұл-көктем ғой! Шүғыласын төккен ғой!.. бұл үзінді қай өлеңнен алынған?
а) Құс келді. Б.Қозыкеев
ә) Әнші құстар Қ.Жұмағалиев
б) Көктем. Т.Айбергенов
     8. Мал баласын қалай сүйетінін көрсететін өлеңді тап?
а) қой
ә) жылқы
б) Мал баласын сүйеді
   9. Аппақ қою сүті бар, Ақ шағала құрты бар
Ақтылы … жануар.
а) түйе
ә) жылқы
б) қой
   10. «Ер қанаты-өзің» деп,
Ел қуанып айдаған
… деген жануар

а) түйе
ә) жылқы
б) сиыр

     1.Секектеме, деміңіді ал,
Селтеңдемей құлағың… бұл өлең қай малдың төлі туралы.

а) бота
ә) лақ
б) қозы
    2. Жылтылдаған жұлдызым,
Құстай қанат қағады… бұл өлең қай малдың төлі туралы
.
а) бұзау
ә) құлыншақ
б) лақ
    3. Қымыран қай малдың сүтімен жасалады.
а) жылқы
ә) түйе
б) сиыр
    4. Төрт түліктің төресі не?
а) жылқы
ә) түйе
б) сиыр
     5. Қымыз қай малдың сүтінен жасалады?
а) жылқы
ә) түйе
б) сиыр
      6. Ешкі сүтінің қандай пайдасы бар?
а) сусын 

ә) шипалы 

б) шайға құйылады
    7. «Бес нәрседен қашық бол,
Бес нәрсеге асық бол,
Адам болам десеңіз… бұл үзінді кімнің олеңінен алынған.
а) Абай Құнанбаев
ә) Ыбырай Алтынсарин
б) Шоқан Уәлиханов
   8. Бауыржан Момышұлы кім?
а) батыр
ә) ақын
б) суретші
    9. Кішілерге қандай көмек көрсету қажет?
а) бірге ойнау
ә) қамқорлық көрсету
б) жәбірлеу
     10.
«Шығыс жұлдызы» деп кімді айтамыз?
а) Мәншүк
ә) Әлия
б) Роза

   1. «Айбын болған еліме,
Айдын болған көліме
Айналайын …
Пана болған жеріме, тйісті сөзді тап.
а) үш бәйтерегім
ә) бес арысым
б) үш биім
     2. Үй жануарлары қандай топқа жатады?
а) сүтқоректілер
ә) бауырмен жорғалаушылар
б) қосмекенділер
    3. Ұран тастап көп елге:
«Кел, балалар, оқылық»,-
Деген сөзін көңілге
«Ықыласпен тоқылық!».. бұл өлең кім туралы жазылған?
а) Абай           ә) Ыбырай               б) Жамбыл
    4. «Малта» неден жасалады?
а) тас            ә) тағам           б) Сүзбеден сығып домалақтап дайындалған уақ құрт
     5. Әбілхан Қастеев кім?
а) ақын                       ә) жазушы                          б) суретші
     6. Не тәтті? Мәтініндегі қай шешен туралы сөз болады?
а) Сырым                  ә) Жиренше                           б) Қожанасыр
    7. Әубәкіров ағаның
Даңқы көпке самғаған… бұл өлең жолы кім туралы

а) Ю.Гагарин 
              ә) Т.Мұсабаев                      б) Т. Әубәкіров
    8. Қ. Сегізбаевтың Мақтаншақтар әңгімесіндегі Тайбек пен Маржан   қандай оқушылар?
а) озат оқушы              ә) мақтаншақ            б) жалқау
    9. … көк, бозы бар…
Домаланып семірер
Оны жеген қозылар.. бұл өлеңде қай шөп туралы жазылған?
а) бидайық 

ә) жусан 

б) изен
     10. Шөптің шалғыны басылады, сарғыш танып сүрлеу тартады. Бұл
Мезгілді қандай жайлау дейді?
а) Қанжайлау 

  ә) Саржайлау 

б) Жаз жайлау

 

 

 

 

 

 

 

№9 Ана тілі. Тест 1-сынып
1. Жүз түрлі ұлт-
Жүз уықтай! .. бұл үзінді қай өлеңнен алынған?
а) Ынтымақ күші Ө.Ақылбекұлы
ә) Көктем Қ.Аманжолов
б) Гүл жамылған өлке Ф.Оңғарсынова
2. … екінші рет не нәрсенің болса да құр сыртына қарап қызықпа,
Әдетте оның асылы ішінде боладыұ-деді … бұл үзінді қай ертегіден
алынған?
а) Төрт мезгіл
ә) Алты шеттеуік
б) Көктем сәні
3. Нәзік үнмен сыңқылдап,
Бұйра бұлақ еркелеп … бұл өүзінді қай өлеңнен алынған.
а) Көктем Қ.Аманжолов
ә) Гүл жамылған өлке. Ф.Оңғарсынова
б) Бәйшешек Н.Әлімқұлов
4. Қызғалдақтардың қызыл-жасыл қанаттарына күміс тамшылар
Тұрып қалды… бұл үзінді қай мәтіннен алынған?
а) Гүлдер. Ө.Тұрманжанов
ә) Төрт мезгіл
б) Мамыр. Сейт. Кенжеахметов
5. Табиғаттың мезгілін белгілейтін мәтінді тап
а) Мамыр. С.Кенжеахметов
ә) Гүлдер. Ө.Тұрманжанов
б) Көктем сәні. Б.Өмірбаев
6. Бірлікке, татулыққа шақыратын өлеңді тап?
а) Он саусақ М.Әлімбаев
ә) Санамақ Қ.Мырза әли
б) Жанама санамақ. Е.Елубаев
7. Құрлықтағы ең үлкен жануар қалай аталады?
а) піл   ә) түйе    б) керік
8. Санды білдіретін өлеңді тап
а) Санамақ   ә) Тіл қатады шөптер де  б) Жау, жаңбыр

Мамыр сөзі қандай мағынаны білдіреді?
а) оқу, білім   ә) еңбек  б) тоқшылық
10. Жұмбақ санамақтың авторын тап
а) Ө.Асылбекұлы
ә) Е.Елубаев
б) Қадырмырза әли

№ 10  Ана тілі. Тест 1-сынып
1. Түлкілер неге шолақ болып қалыпты?
а) алдағаннан
ә) күлгеннен, кемшілігі үшін
б) жақсылығы үшін
2. Арқанда өзіңнің,
Адам боп шығамын
Бәрі алтын сөзіңнің … бұл үзінді қай өлеңнен алынған, кім туралы
а) Ұшқыш болам Т.Молдағалиев
ә) Ақылшым-мұғалім Ә.Дүйсенбиев
3. Кейде өкініп, ренжісем де
Көбінесе көтеріңкі, көңілді жүремін… бұл үзіндіде қай тыныс белгілі сөз болады
а) хабарлы   ә) сұраулы     б) лепті
а) нүкте      ә) сұрақ белгісі  б) леп белгісі
4. Батыр болам-
Көк аспанда сүйемін
Жұлдыздарға
Барып-келіп жүремін… бұл өлең үзіндісінде кім туралы жазылған
а) суретші  ә) ұшқыш  б) ақын
5. Аңдардың өзіндік белгілері қандай
а) әңгімелемеді  ә) сөйлеседі  б) түсініседі
6. Жас кезінде ер жетті
Желпілдетсін желегін…. бұл үзінді қай өлеңнен алынған
а) Жау, жаңбыр Ш.Мұхамеджанов
ә) Тіл қатады шөптер де Ә. Асылбек
б) Гүл жамылған өлке Ф. Оңғарсынова
7. Жомарттың әкесі оның туған күніне қандай сыйлық жасайды?
а) кітап    ә) бір түп қарағай    б) ойыншық
8. Тұңғыш ағартушы кім?
а) А.Құнанбаев
ә) Ы.Алтынсарин
б) Ж.Жабаев
9. Тұңғыш ақын кім?
а) Ы.Алтынсарин
ә) А.Құнанбаев
б) С.Сейфуллин
10. Тұңғыш ғалым кім?
а) А.Құнанбаев
ә) Ш.Уәлиханов
б) Ы.Алтынсарин

№ 8 Ана тілі. Тест 1-сынып
1. «Бәсіре» деген не?
а) заттың аты
ә) тамақтың аты
б) жас құнан
2. Есіл,Жайық,Ертіс,Оцыл,Тобыл .. бұл нелер?
а) мұхит     ә) теңіз     б) өзендер
3. Бозша торғай қай құстың балапаны?
а) қараторғай
ә) бозторғай
б) суықторғай
4. Даладан келдім- жан-жақтан
Жер анам менің көсілген,
Диқандар мені өсірген … бұл өлең жолы не туралы жазылған
а) бидай
ә) дәнді-дақыл
б) шөптер
5. Оқысаңыз, балалар,
Шамнан шырақ жағылар
Тілегенің алдыңнан
Іздемей-ақ табылар
Бұл үзінді қай өлеңнен алынған
а) Адам болам десеңіз
ә) Кел, балалар оқылық!
б) Ыбырай
6. Ара неге ұшады?
а) гүлге     ә) шөпке     б) көбелекке
7. Алғашқы гүл көрікті-
…  терейін  бұл өлең қай гүл туралы
а) Бәйшешек  ә) қызғалдақ  б) жауқазын
8. «Ақыл жастан, асыл тастан» деген осы екен-ау,-депті …  бұл үзіңді
Қай ертегіден алынған
а) Көктем сәні
ә) Алтын шеттеуік
б) Баланың тапқырлығы
9. Мамыр,маусым туғанда тауда, өсетін гүлдер
а) түймедағы  ә) ләйлігүл  б) өалампыр
10. Көктем мезгілін, көктемгі табиғатты сипаттайтын ертегіні тап
а) Көктем сәні Б.Өмірбаев
ә) Алтн шеттеуік Ы.Алтынсарин
б) Гүлдер Ө.Тұрманжано

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ "Ара адамды неге шағады?""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Медиатор

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
