Пәні: Қазақстан тарихы
|
Сынып: 9
|
Мерзімі:
|
Тақырыбы:
|
&:
13-14 Қазақстанда ауылшаруашылығын ұжымдастыру
|
Мақсаты:
|
Қазақстандағы ауыл шаруашылығын күштеп ұжымдастыру салдары,
зардаптары сипатын анықтап білу; XXғасырда біздің қазақтай көп қырылып,жаппай
қуғындалып, көпатылған халық жер бетінде кемде-кем. Оның ащы ақиқат екендігін
іздеу барысында көз жеткізу.Алған білімді терендету, дамыту, мұғалімнің көмегінсіз
оқып үйрену. Еліміздің талай қырылып, талай қиыншылықты басынан өткеріп жеткенін
түсіндіру.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Терминдермен жұмыс жасап, анықтамасын бере алады, жылдарды
ажыратып, нақты болған оқиға уақытын біледі, ауылшаруашылығын ұжымдастырудың негізгі
кезеңдерін көрсете алады, ұлы адамдардың өмірбаянынан
мағлұмат келтіре отырып, оларға баға бере алады,Қазақстандағы ұжымдастырудың
сипатын, барысын, нәтижесін түсіндіре алады, оның қандай
зардаптары туралы мағлұматтармен жұмыс жасап, сұрақтарға жауап
береді
|
Бағалау критерийлері:
|
Теорияны
түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Диалогтық оқыту, СТО стратегиялары, ауызша баяндау, сұрақ-
жауап, «Математикалық ойын»
|
Сабақтың барысы:
|
Кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Кіріспе
|
2 минут
|
Сәлемдесу
Түгендеу
Оқушылардың
зейінін сабаққа аудару
|
Оқушылар
оқу құралдарын дайындайды
|
Оқушылардың
белсенділігін арттыру үшін ауызша мадақтау
|
АКТ
стикерлер
|
2 минут
|
Оқушыларды
топқа бөлу
Қазақ
зиялыларының есімімен
|
Оқушы
қызығушылық танытып, белсенділігі артады
|
Мадақтау
|
Тақырыпқа
байланысты суреттер
|
Таныстырылым
|
6 минут
|
Үй
тапсырмасын сұрау
І топ:
Созақ көтерілісі
ІІ топ:
Жетісу көтерілісі
ІІІ топ:
Ақтөбе, Қостанай, Қызылорда көтерілісі
|
Оқушылар
тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді
|
Мадақтау
арқылы ынталандыру
|
АКТ
Буклет
|
Негізгі
бөлім
|
16 минут
4 минут
|
Джигсо
әдісі
¢
1
топ: Ұжымдастыруға дейінгі
қазақ ауылы
¢
2
топ: Ауыл шаруашылығын
күштеп ұжымдастыру
¢
3
топ: Асыра сілтеушілік зардаптары:
Ұлы нәубет ( 1930-32 ж.ж. Ашаршылық)
¢
4
топ: Шаруалардың жаппай
ұжымдастыру саясатына қарсылығы. Ауыл шаруашылығын ұжымдастырудағы сталиндік
үлгінің зардаптарына қарсы
Математикалық
ойын.
(400×2+400)+(700+31)=
(600x2+700)+(31-3)=
(700x2+607)-26x3=
(3573-1931)-1270=
Бұл
есептердің шешуі шыққандағы сандарды сөйлетеміз.
|
Оқушы
орындау керек
Мәтінмен
жұмыс жасайды
Оқушылар
шығармашылық қабілеттерін көрсетеді
Жылдамдық
танытады
|
Белсенді
топты мадақтау
|
Қазақстанның
саяси картасы
А4
форматтағы қағаздар
|
5 минут
|
Ұлы нәубет зардаптары
1929 жыл халық саны
|
1933ж халық саны
|
Аштық
тан қырыл
ғандар
|
Шетелге кеткен
дер
|
Атылған не соттал
ғандар
|
Басқа халық
тар. ұлттар
|
|
|
|
|
|
|
|
Қазақстанның
саяси картасымен жұмыс
Дәптермен
жұмыс, кестені толтырады
Оқушылар
тыңдайды, жауап береді
«Бинго»
жариялайды
|
Бағалау
парағы
|
9
сыныптың Қазақстан тарихы оқулығы
Қазақстан
Республикасының саяси картасы
Интерактивті
тақта
|
Қорытынды
|
10 минут
|
Жиынтық бағалау
Рефлексия
жасау
Үйге
тапсырма
|
Топ
басшысы бағалайды
Рефлексия
|
Бағалау
Критерилер
арқылы
|
Интерактивті
тақта
|
|
|
|
|
|
|
|