Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / История / Конспекты / Ашық сабақ Қазақстандағы экологиялық мәселелер, атомдық,ракеталық және басқа да полигондар қызметінің салдары.""
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • История

Ашық сабақ Қазақстандағы экологиялық мәселелер, атомдық,ракеталық және басқа да полигондар қызметінің салдары.""

библиотека
материалов

C:\Users\1\Desktop\8а\20141020_104850.jpg Белгібаева Нұргүл Тезекбаевна

Березняковка орта мектебінің

тарих пәні мұғалімі

Зеренді ауданы

Ақмола облысы

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстандағы экологиялық мәселелер, атомдық,ракеталық және басқа да полигондар қызметінің салдары.

Сабақтың мақсаты:

Қазақстандағы экологиялық мәселелердің шығуын біледі,полигондағы жұмыстың түрлерін айыра алады,Арал мен Балхаш мәселелерін шешу жолдарын үйренеді.

Оқу нәтижесі:

Қазақстандағы экологиялық мәселелердің шығу себебін біледі.Арал және Балхаш мәселелерін,Семей мен Байқоңыр мәселелерін талдай алады.Бұл мәселелерді шешуде өз ойларын қоса алады.

Түйінді идеялар:

Экологиялық мәселелердің шығу себебі.Оны шешеу жолдарын талдау.Арал мен Балхаштың мәселелері жайында білу..

.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

оқушыларды түгендеп,сергіту сәтін өткіземін.


Сергіту сәтін орындайды.

1 мин. (АКТ). Сабаққа көңілді,жағымды әсермен кіріседі.

2.Топқа бөлу:


Алма мен алмұртты келіп бір-бірлен алады сол бойынша екі топқа бөлінеді..

Топқа бөлінеді. 2 мин. (Оқытуды басқару және көшбасшылық).

Әр топ өз көшбасшыларын тағайындайды.


  1. Үй тапсырмасын сұрау:

кестені толтыру, оқиғаларды сәйкестендіру.


Үй тапсырмасын орындайды. 4+4=8 мин.

Үй тапсырмасы бөліміндегі 2 жұмыстың әрбір сұрағының дұрыс жауабына 1 ұпайдан беріліп отырады. 4 топ сабақ барысында жарысып, жеңімпаз топ анықталып,марапатталады.Екі тапсырмада қағазға шығарылып,топтарға таратылады.


«Кестені толтыр».


Қазақстандағы демографиялық жағдайлар

Оларды шешу жолдары


.













Жаңа сабақ.


(Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу).


4.Жаңа сабақтың тапсырмаларын орындайды. (Дөңгелек стол)әдісі

1-топ Қазақстандағы экологиялық дағдарыс Семей полигоны.

2- топ Байқоңыр космодромындағы экологиялық мәселелер. Оқушылар өз топтарында тапсырманы орындап, флипчартқа түсіреді. Әр топтан бір оқушыдан шығып ортада қорғайды. Әр топтың жасаған жұмысын 1,2,3,4 ұпайлық жүйемен бағалаймын..Осылай жаңа сабаққа енеміз. 5 мин.

(Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету).


5. Автор орындығы.Шарты: 1- топ тақырып ішіндегі «Арал теңізіндегі экологиялық мәселесі»бөлімін оқиды.

2-топ «Балхаш көлінің экологиялық мәселесі» бөлімін оқиды.4 минут.Екі топта өз топтарында талқылайды.Әр топ маңызды,сапалы 4 сұрақтан дайындайды.Әр топтан бір оқушы ортадағы орындыққа отырып, Қазақстанның бас экологі ретінде 4 сұраққа жауап береді.




(Талантты және дарынды балаларды оқыту; Диалог арқылы оқыту). 5+5=10 минут.


сабақты бекіту:


6. Фишбон» немесе «Балық қаңқасы»


1-қадам: мәтінді әр оқушы жеке оқу.
2-қадам: оқу үрдісінде қаңқаның басында мәтіндқарастырылатын проблема белгіленеді.
3-қадам: жоғарғы «қосымша бұтақтарында»
проблеманың себебі белгіленеді, төменгі «сүйекшелерінде»
оқу барысында себепті нақтылайтын дәйектер жазылады.
4-қадам: балықтың «құйрығында» қорытынды жазылады.
5-қадам: жұпта, топта жұмысты талқылау.
6-қадам: топ жұмысын аудиторияда презентациялау.

Тапсырма.
1- топ Арал экологиялық мәселесін талда география пәнімен байланыстар.
2- топ Балхаш экологиялық мәселелерін талдаңдар география пәнімен байланыстырыңдар.

Дереккөздер және жабдықтар: ХІХ ғ. І жартысындағы Қазақстанның әлеуметтік экономикалық дамуы» атты карта, ҚР әкімшілік картасы, Интерактивті тақта, слайдтар, тірек – сызбалар, оқулық, камера, фотоаппарат, флипчарт, стикер.


Кейінгі оқу:

Тақырыпты оқып келу.

Арал мен Балхаштың экологиялық мәселелерін шешуге байланысты жүргізіліп жатқан жұмыстар жайлы реферат жазыңдар..

Сабақты бағалау:


Сабақтың кезеңдері бойынша оқушыларды бағалау парағы


Оқушының аты жөні

1.Үй жұмы сы бойын-ша оқушын ың білімі.

2.Топтас-тарына көмек көрсетуі.

3.Мәнді,орын-ды сұрақтар қоюы.Дөңгелек стол

4.Нақты фак-тілерді(мәлім еттер мен де- ректер) білу

Фишбон.

5.Жалпы

ұпайы.

1







2







3







4







5







6







7







8







9








Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды: бағалау 3,4,5 деген сандармен жасалады.4 критерий бойынша бағаларын қойып, 5 бағанға жалпы ұпайын жазып, 4-ке бөліп шыққан санды жазып мұғалімге тапсырады.


Топ басшысын мұғалім бағалайды. 4 минут.

(оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау).


Жақсаруға қол жеткізудегі ең ықпалды қару – кері байланыс”.

ББҰ(Білемін,Білгім келеді ,үйрендім);Кері байланыс.Оқушылардың сабақтан алған әсері.1 мин.



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 23.01.2016
Раздел История
Подраздел Конспекты
Просмотров354
Номер материала ДВ-369419
Получить свидетельство о публикации