Күні: 23.02.15
Сыныбы: 9 «Б» 9 «А»
Сабақ тақырыбы: Металдар және олардың қосылыстарының табиғи орта
және тірі организмдер үшін маңызы.
Сабақтың түйінді мақсаттары және оқыту талабына қол жеткізу
тәртібі:
Металдар
және олардың қосылыстарының табиғи орта және тірі организмдер үшін маңызы.
Белсенді
сабақ беру тәсілдері мен сабақтағы жұмыс түрі:
Жеке
жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс
Сабақтың
нәтижелері (Оқушылар білетін, түсінетін болады және жасай алады):
Білу: Металдар
және олардың қосылыстарының табиғи орта және тірі организмдер үшін маңызын
біледі. (барлығы)
Түсіну:
Металдар және олардың қосылыстарының табиғи орта және тірі организмдер үшін
маңызын түсінеді. (көпшілігі)
Қолдану: Металдар және олардың қосылыстарының табиғи орта және
тірі организмдер үшін маңызы. (бәрі)
Бағалау (әрбір оқушыны оқыту туралы білу):
2
жетістік, 1 ұсыныс айту, өлшемдік бағалауды пайдалану
Жоспарлау
барысында әр оқушының сұраныс-талабын есепке алу:
Мен
тапсырма мақсатына қол жеткізуге көмектесемін. Мен сондай-ақ топтарды аралап
шығамын. Сабақ соңында стикер толтыртамын.
Ресурстар
мен жабдықтар (алдын ала тапсырыс беру қажет тех.құрылғылар тізімі): пауер пойнт,
үлестірмелер, плакаттар, жұмыс парақтары
Рефлексия:
Сабақ туралы жалпы ойың?
Не жақсы өтті?
Қайсы жақсы шыққан жоқ?
Қандай күшті жақтарға сүйене аласыз?
Сіз нені дамытар едіңіз?
Нені өзгерткіңіз келеді?
Қандай ерекшелік байқалды?
Сабақ барысы
Уа-қыт
|
Бөлім
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушылар іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
5 мин
|
Кіріспе
|
Оқушыларды сабақтың
мақсатымен таныстырамын және жұмыс жоспарымен таныстырамын
1-қадам:
Ортақ жеке жұмыс
2-қадам:
Венн диаграммасы
3-қадам:
Топтық жұмыс «Ой қозғау» (Кестемен жұмыс)
4-қадам:
Топтық жұмыс (Миға шабуыл)
5-қадам:
Есеп шығару
6-қадам:
Қорытынды (мұғалімнің, оқушылардың пікірін тыңдау)
ББҮ (білемін, білгім
келеді, үйрендім) әдісін қолдану
|
Оқушылар күн мен сабақтың
тақырыбын және жұмыс жоспарын таратылған жұмыс парақтарына жазады. Сонымен
қатар ББҮ кестесіндегі білемін, білгім келеді деген бағандарды толтырады.
№3-2014
|
Презентация, жұмыс парағы
|
3 мин
|
Үй
тапсырмасын сұрау
|
Өткен
материалды еске түсіру, оқушыларға сұрақ қоямын:
1-сұрақ:
Металдар құймалары қандай?
2-сұрақ:
Металдар қосылыстары қандай?
3-сұрақ:
Қазақстандағы металдар кен орындары қандай?
4-сұрақ:
Құймаларды алу әдістері қандай?
|
Оқушылардан сұралатын
болады, біліммен бөліседі.
|
Презентация
|
3 мин
|
Оқушылар өткен тақырып
бойынша венн диаграммасын беремін.
|
Оқушылардан сұралатын
болады.
|
плакаттар
|
|
Тұсау
кесер
|
Металдардың маңызы
қандай?
|
Оқушылардан сұралатын
болады.
|
12
мин
|
Негізгі
бөлім
|
Оқушыларға жаңа
тақырыпты джиксо әдісі бойынша топтарға бөліп оқытамын.
|
Әр топтан бір баяндамашы
шығып айтып өтеді
|
оқулық
|
7 мин
|
Тақырыпты дамыту мақсатында «Ой қозғау»
(кестемен жұмыс) әр топқа формула жазылған кесте таратамын, 2 жетістік, 1
ұсыныс айтып отырамын
|
Кестедегі формуланың
молярлық массасын табады
|
Үлестірме қағаздар
|
5 мин
|
Оқушыларға топтық жұмысқа арналған тапсырманы
таратамын. Жұмыс аяқталғанда жауабы жазылған парақтарды таратамын. 2
жетістік, 1 ұсыныс айтып отырамын
|
Оқушылар жұмысты жұппен
толтырады. Жұмыс аяқталғанда таратылған жауаптар бойынша бір-бірінің жұмысын
тексеретін болады.
|
презентация, тарату материалы
|
5
мин
|
Оқушылардан тақырыпты қаншалықты
меңгергенін білу мақсатында есеп шығарту.
Есепті шығарып болғаннан кейін, жауап
кілті жазылған парақты топтардың бақылаушыларына беремін.
|
Оқушылар есепті жұппен орындайды, жұмыс аяқталғаннан
кейін топтың бақылаушысы өз тобындағы оқушылардың жұмысын кілт бойынша
тексеретін болады.
|
Үлестірме қағаздар
|
5 мин
|
Қорытынды
|
ББҮ әдісін
қолдану, яғни соңғы үйрендім деген бағанды толтыру
Сонымен
бірге оларға сабақ рефлексиясын жұмыс парағының соңына, түсінбеген 1 сұрағын
стикерге жазуды тапсыру
Үй
тапсырмасы: оқу сұрақтарға жауап.
|
Оқушылар ББҮ кестесіндегі
үйрендім деген бағанға осы сабақ барысында не үйренгендігін жазады
Сонымен бірге сабақ
рефлексиясын және сабақ барысында түсінбеген 1 сұрағын стикерге жазып
тапсырады.
|
Жұмыс парағы
|