Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / ИЗО, МХК / Другие методич. материалы / Ашық сабақ Бейнелеу өнері "Менің сүйкті ерегім" (4 сынып)
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • ИЗО, МХК

Ашық сабақ Бейнелеу өнері "Менің сүйкті ерегім" (4 сынып)

библиотека
материалов

Зеленов ауданы

Макаров жалпы орта білім беретін мектебі






Ашық сабақ




Сабақтың тақырыбы:

hello_html_73ed1f23.gif

hello_html_m157b77ab.png
















Өткізген: жас маман

бейнелеу өнері және сызу пәнінің мұғалімі

Қыдырсиқов Мерболат Нұржанұлы







2015-2016 оқу жылы



Сабақ: № 17. Күні: 14.01. 2016 жыл

Пәні: Бейнелеу өнері

Сыныбы: 4

Сабақтың тақырыбы: «Менің сүйікті ертегім»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларға бейнелеу өнеріндегі ертегілер кейіпкерлері туралы

жалпы мағлұмат беру, тақырыптың мәнін ашып түсіндіру.
Дамытушылық: оқушылардың танымдық қасиетін дамыту, логикалық ойлау,

дұрыс сөйлеу, есте сақтау, ойдан құрастыру қабілетін дамыту.
Тәрбиелілігі: оқушыларға эстетикалық тәрбие беру, кезеңдер бойынша суретті

тез әрі оңай салуға дағдыландыру. 
Сабақтың көрнекілігі: Суретшілердің шығармалары, презентация,

графикалық материалдар.

Сабақтың құрал –жабдықтары: Сурет альбомы, акварель бояғы, қылқалам, су құятын ыдыс, қарындаш, өшіргіш. 

Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі: 

Сабаққа жалпы дайындықтарын тексеру, оқушы назарын сабаққа аудару, сыныпта жоқ оқушыны белгілеу.

II.Өткен материалды қайталау:

Танымдық ойын. Сөзжұмбақ «Ертегі».Сұрақтары: 
- Қазақстанның халық суретшісі. (Қастеев) 
- Композицияның қазақша мағынасы. (Үйлестіру) 
- Елімізді қорғаған бабаларымыз. (Батыр) 
- Бояу түсі. (Рең) 
- Бейнелеу өнерінің бір түрі. (Графика) 
- Он саусағынан өнер тамған халық шеберлері. (Қолөнер)

III.Жаңа материалды меңгерту:



Әлем халқы ертегіге өте бай.Әдеби шығармалардағы кейіпкерлер мен ондағы оқиғаларды көз 
алдына елестетіп, бейнелеу онша оңай емес, бірақ өте қызықты. Ол шығарманы терең, шығармашылық қызығушылықпен оқып шығуды талап етеді. 
Әр бір халықтың үміт тілегі, аңсаған арманымен бірге жасасып келе жатқан ғажайып ертегілері баршылық, яғни ертегі- адам қиялының қазынасы, халық шығармашылығының бір көрінісі. Енді суретшілердің сан алуан ертегілерге жасаған көп иллюстрацияларының кейбіріне назар аударайық. Еліміздің белгілі суретшілері ертегілерге иллюстрация жасауға –да аянбай ат салысып келеді.Иллюстрация дегеніміз- ертегі мазмұнына арналып салынған сурет. 
Ертегіні балалар ес кіргеннен бастап тыңдап, есейгенге дейін оқып, үнемі қызықтаумен болады. Ертегі баланы еркін ойлауға, армандап қиялдауға, шындықты танып- білуге баулиды. 
Ертегілер жанрлық ерекшелігіне қарай бірнеше топқа бөлінеді. Олар: хайуанаттар туралы ертегілер, қиял- ғажайып ертегілер және тұрмыс –салт ертегілері. Ертегінің мазмұнына арнап иллюстрация жасағанда мына талаптар ескеріледі (тақтаға тізімі ілінеді). 
1. Ертегідегі басты кейіпкерлерді анықтап,оларды жеке 
парақтарға жобалап іздеу. 
2. Ертегі ішіндегі ең қызықты уақиғадан сюжеттік көріністер 
жасау. 
3. әр түрлі мазмұнда ізделген ертегі көріістерін бір жүйеге 
келтіріп, композициялық құрылымын айқындап барып қағаз бетіне түсіру қажет. 
4. Ертегіге арналып салынған иллюстрация ертегінің мазмұнын 
ашуға ықпал жасауы керек. Оның түрлі –түсті бояулары ашық-жарқын болуға тиіс. 
Енді осы талаптарды сақтай отыра жұмыс жасауға кірісейік. ( ертегі мәтінін таратамын). 
Тапсырма: өздеріне берілген ертегі немесе еркін тақырыптағы ертегі кейіпкерлеріне иллюстрация жасау. 

- ертегілер ерекшелігіне қарай неше топқа бөлінеді? 
- біз бүгін қандай ертегілерге иллюстрация жасадық? 
- иә, бірақ біз жұмысты қандай талаптарды сақтай отырып 
орындадық? 
- біз бүгінгі ертегілерде кездескен кейіпкерлерден жағымды , 
жағымсыз кейіпкерлерді тауып, олардың не үшін жағымды, не үшін жағымсыз екендігі жайлы сұрап, өмірмен байланыстыра отырып әр адам тәртіпті тәрбиелі білімді болу керек екендігін айтып сабақты қорытындылаймын. 


III. Қорытынды. Сабақ соңында оқушылардың білімдерін бағалап, үйге төмендегідей 
тапсырма беремін: әр оқушы ойдан ертегі құрастырып, сол ертегіге иллюстрация жасауы керек. 
Күн, ай және қораз. 
Бұл өте ертеде болыпты, содан бері қанша жыл өткенін есептеп айтуға сан жетпейді. Ағайынды үшеу: Күн, Ай және Қораз аспанда өмір сүріпті. 
Бірде ең үлкен Күн адамдарға жарық, сәуле шашуға кеткенде, үйде Ай мен Қораз қалыпты. Ай барып тұрған сотанақ екен. Қоразға тыным бермей, ақыры тәжінен ұстап алып, Жерге тастап жіберіпті. 
Қайта оралған Күн болған оқиғаны біліпті. Ойланып отырып, Айға былай депті: 
«Менің байқауымша сенің ешкімменде сыйысып, тыныш отыра алатын түрің жоқ екен. Қайтып бетіңді көрмейін! Бұдан былай мен аспанда күндіз ғана жүремін, ал сен тек түнде ғана шығасың». 
Содан бері Қораз қызарып шығып келе жатқан Күн ағасын көргенде: Ку-ка-ре-ку!-деп шақыратын болыпты. Онысы: Қайырлы таң, мейірімді аға!,-дегені екен. Ал Күн батып, Ай көріне бастағанда, Қораз үйшігіне тезірек кіріп алуға асығады екен. 
Арыстан мен түлкі. 
Арыстан қартайды. Аңдарды бұрыңғысындай аулай алмайтын болды. Енді аңдарды айламен аулағысы келді. Өзі үңгірде жатып: 
- Аурумын, жүруге әлім жоқ, - деп барлық аңдарға хабар таратты. 
Арыстан өзінің халін білуге келген аңдардың бірін де қайтармады. Бәрі де арыстанға жем болды. 
Бір күні түлкі үңгірден алысырақ тұрып: 
- Халіңіз қалай, тақсыр ! – деп көңілін сұрады. 
- Халім нашар. Неге жақынырақ келмейсің?- біраз сөйлесейік, - дейді арыстан. 
Түлкі: 
-Мен саған жақын барар едім-ау, бірақ саған кірген із бар да, шыққан із жоқ, соңдықтан кіруге қорқып тұрғаным!- деп жүріп кетіпті. 

Көктем сәні. 
Таң атты. Барлық жан-жануар ұйқыдан оянды. Қартайғандікі ме, аң патшасы Арыстан керіліп, созылып кешеуілдеп тұрды. Жайнап тұрған далаға көз салып, көңілденіп сала берді. 
-Жар салдыр, -дейді жолбарысқа. - Аң біткен жиналсын! 
Арыстан үйшігінің алдына аң біткен шүпірлеп толып кетті. 
-Бәріне бір сұрақ беремін, -дейді Арыстан. 
-Көктем сәні неде? 
-Жасыл желек, тоғай - деді Жолбарыс. 
-Тау мен тас, дала – деді Қасқыр. 
-Ашық аспан, салқын самал - деді Аю. 
-Шалқыған көңіл, шаттың шуақ - деді Түлкі 
-Күлкі, жігер –деді қоян. Сол уақытта елік орнынан лып етіп тұрып: 
- Мен айтатын ештеңе қалған жоқ, меніңше, 
Көктем сәні осы айтылғандардың бәрі. Солардың бәрін қосақ, көктемнің сәні шығады. Еліктің сөзіне бәрі қол соғып, риза болды. 

hello_html_m1a02230c.jpghello_html_mb1fdb42.jpghello_html_2842e179.jpghello_html_36047e23.jpghello_html_1cabcb2f.jpghello_html_m16000408.jpghello_html_m6766a794.jpghello_html_m1508b80d.jpghello_html_m7a0ecc4b.jpghello_html_m4dc2cdf2.jpghello_html_604a6da0.jpghello_html_m580ee2f6.jpghello_html_1b9f6feb.jpghello_html_3fbb62c1.jpghello_html_m7d670787.jpghello_html_52f35374.jpghello_html_m2b88a4f0.jpghello_html_m8ab5552.jpghello_html_m76a7c7c1.jpghello_html_464a0db3.jpg

Автор
Дата добавления 14.02.2016
Раздел ИЗО, МХК
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров227
Номер материала ДВ-450911
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
