Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыАшық сабақ "Дене мүшелері"(1-сынып)

Ашық сабақ "Дене мүшелері"(1-сынып)

Скачать материал

Қысқа  мерзімді  жоспар

Пәні:Қазақ тілі

Сынып: 1

Мектеп: «GALAXY»Халықаралық мектебі

Мұғалімнің  аты-жөні: Байбосынова Элмира Алимжановна

Қатысқандар саны:12

Қатыспағандар саны:-

Сабақ  тақырыбы:

Адамның дене мүшелері

 

 Оқу  мақсаты                                                                                                                                                                                                                                                                  

1.2.3.1.Адам денесінің негізгі бөліктерін және олардың қызметтерін атау

1.1.2.1.Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу

Сабақ мақсаттары 

Барлық  оқушылар: Адам денесінің негізгі бөліктері мен олардың қызметтерін атайды. Қоршаған әлем құбылыстарын бақылайды

Көптеген  оқушылар: Адам денесінің негізгі бөліктерін біледі  және олардың қызметтерін ажыратады.  Қоршаған әлем құбылыстарын сипаттайды

Кейбір  оқушылар: Адам денесінің негізгі бөліктері мен олардың қызметтерін және әлем құбылыстарын зерттейді

Бағалау  критерийлері

-Адам денесінің негізгі бөліктерін атайды

-Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізеді

Тілдік  мақсаттар:

Оқушылар  орындай  алады: Адам денесінің негізгі бөліктерін  және олардың қызметтерін атайды.

Пәнге  тән  лексика  мен терминология:  Адам денесінің негізгі  бөліктері:бас, мойын, тұлға, аяқ, қол.

Қоршаған әлем, құбылыс,

Диалог  пен жазу  үшін   пайдалы   сөздер  мен  тіркестер:

-Адамның дене  бөліктеріне нелер жатады?

-Дене  бөліктері не үшін қажет?

-Қоршаған әлем құбылыстарын ата?

Құндылықтарды   дарыту

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият»  құндылығы аясында білім алушыға денсаулық сақтау маңызды екенін ұғындыру

Салауатты өмір салтына баулу

Пән  аралық  байланыс

Дүниетану, орыс тілі,көркем еңбек, математика, дене шынықтыру

АКТ қолдану  дағдылары

Интерактивті тақта дене мүшелері туралы танымдық видео

https://youtu.be/zvztgg-KYOw

 

Бастапқы  білім

Дене  бөліктері туралы жалпы мағлұмат біледі

Сабақ барысы

Сабақтың 

жоспарлан-ған

  кезеңдері

 

Сабақтағы  жоспарланған   іс-әрекет

 

 

 

Ресурстар

 

 

 

 

Сабақтың  басы

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2мин

 

 

 

Психологиялық  ахуал:

-Қайырлы таң,көздерім!

-Ояндыңдарма? (қабақтарын сипайды)

-Қайырлы таң, құлақтарым!

- Ояндыңдарма? (құлақтарын сипайды)

-Қайырлы таң,  қолдарым!

-Ояндыңдарма? (қолдарын шапалақтайды)

-Қайырлы таң, аяқтарым!

-Ояндыңдарма? (аяқпен жерді тебу)

-Қайырлы таң, ұстазым!

- Мен ояндым! (Күлімсіреп күнге қолдарын созады)

Оқушылар орындарына отырады.

 

Жаңа сабаққа байланысты алдарына мақсат қояды,(жаңа сабақты өте жақсы меңгереміз, алған білімімізді өмірде қолдануға тырысамыз т.с.с)ол мақсаттарды мұғалім тақтадағы көз,құлақ,ми суреттерінің жанына жазады. Осы мақсаттарына жету үшін көзбен көргендерін құлақтарына құйып, миларына сақтағанда ғана жететіндерін айтып өту.

 

Топқа бөлу: «Қолдар мен аяқтар» әдісімен

 Оқушылар оң қол,оң аяқ, сол қол, сол аяқ сөздерін кезектесіп айту арқылы 4топқа бөлінеді:  бірыңғай оң қолдар, бірыңғай оң аяқтар,бірыңғай сол қолдар, бірыңғай сол аяқтар болып топтасып отырады. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түрлі түсті қағаздар

Геометриялық фигуралар

 

 

 

 

Описание: C:\Users\User\Desktop\Бекзат Есимова\картинки\img_user_file_56a3cedb660a0_12[1].jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://youtu.be/zvztgg-KYOw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың  ортасы

 

 

 

 

 

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 мин

Тапсырма 1.  (Ұ) «Ойлан! Топтас! Құрастыр!»

Әр топқа түрлі-түсті қағаздың бетіне қиылған дайын геометриялық фигуралардан адамның сұлбасын құрастыру ұсынылады. Адамның сұлбасы бойынша дене мүшелерін  атап айтады және  әр дене мүшесінің қандай қызмет атқаратынын айтулары керек.

Төрт түрлі қағаздың артында дененің негізгі төрт бөлігінің аттарын жазылады  (Бас, тұлға , қолдар, аяқтар)

1.     Топтың атын  осы атаумен аталатыны  айтылады.Оқушылар  осы дене бөліктерінің мүшелерін атап шығулары керек .

- Балалар, сендер  алдыларыңдағы әртүрлі фигуралар арқылы адам денесінің сұлбасын құрастырып сол сұлбадағы дене бөліктері қалай аталатынын және олар қандай қызмет атқаратынын айтасыздар.

- осы бөліктерде қандай мүшелер орналасқан және олар  қандай қызмет атқарады?

*(Бас  – көз, мұрын, ауыз, құлақ,бет,жақ

*Тұлға -  мойын, арқа,бел, кеуде,іш

*Қол -  саусақ, алақан, шынтақ, иық, білек

*Аяқ – сан, тізе, тобық, балтыр, табан )

2. Отбасы мүшелері сияқты дене мүшелері де өз атауларымен аталады екен және әрқайсысының атқаратын  қызметтері бар екен. Сонымен қатар олар бір- біріне көмек беріп отырады.

 

Бағалау критерийі

Дескриптор

 

Адам денесінің негізгі бөліктерін

атайды

олардың қызметтерін анықтайды

 

 

Адам денесінің бөліктерін құрастырады

Әр бөліктің мүшелерін атайды

әр мүшенің қызметін анықтайды

 

Қ.Б

«Адамның бет әлпетімен»

Без названия (1) images images (1)

 

 

Танымдық видео: Дене мүшелері туралы көре отырып, орыс тілінде аталуын қайталап айтады.

(01:34)

 

Тапсырма 2 « Суретші қолдар» әдісі (Т)

Берілген сюжетті суреттерде қай дене мүшелері негізгі екенін табу , ауаға қолдарымен суретін салу. Олардың бір-бірімен байланысты қызмет атқаратынын анықтау .

 

 

Описание: Описание: Image result for дети завтракают рисунок
 

 

 

 


Описание: C:\Users\User\Desktop\Бекзат Есимова\картинки\images (3).jpg

 

2.Бұл жерде дене мүшелерінің атқаратын қызметін анықтай отырып, әр топ өздеріне берілген сурет бойынша әр мүшенің қызметін ажыратып айту керек және қоршаған  ортада еңбек етудің денсаулыққа пайдасы да бар екенін айтады, ұғынады

*Оң қолдар  тобы  «Бас» - Кітап оқуда дененің бөліктерінің қызметі қандай?

*Оң аяқтар тобы  «Тұлға» - қимылды ойындар кезіндегі дене бөліктерінің қызметі қандай?

*Сол қолдар тобы «Қолдар» - Еңбек ету кезіндегі дене бөліктерінің қызметі қандай?

*Сол аяқтар тобы «Аяқтар» - Шытырман ойындар ойнау кезінде дене бөліктерінің қызметі қандай?

Сен білесің бе? Осы қимыл әрекеттердің дене мүшелеріне тигізетін әсері мен пайдасы қандай?

 

 

Бағалау критерийі

Дескриптор

Берілген суреттердегі адамның   дене мүшелерінің  бір-бірімен байланысты қызмет атқаратынын салыстырады

 

Суреттерді талдайды

Қоршаған ортаны анықтайды

Еңбек етудің,спорттық ойындардың маңыздылығын түсінеді

Қимыл әрекеттің дене мүшелеріне пайдасын зерттейді

 

 

Қ.Б. «Ми, құлақ,тіл» әдісі

1      2       3

     Ақылды                Жақсы                   Ойлан

 

 

 

Сергіту сәті

          сергиту

 

                  Бала, бала, балақай,

Қол соғайық, алақай!

Бiр,екi,үш деп айтайық,

Саусақтарды тартайық.

Жалқау бала болмайық,

Қолды қысып, ойнайық.

 

Тапсырма 3 «Менің күн тәртібім»  (Ө) «Көзмоншақ» әдісі

Суретті дөңгелек пішіндегі қима қағаздардан өз күн тәртібін құрастырады, жіпке көзмоншақ тізгендей ретімен тізеді. Ол үшін Растишка көмекке келеді. (Белгіні тиісті уақытпен сәйкестендіреді. Оқушы өз дұрыс күн тәртібін құрастыру арқылы дене мүшелерінің дұрыс қызмет етуін түсінеді.)

-Күн тәртібін сақтаудың пайдасын білеміз бе?

-Уақтылы тамақтану, уақтылы тынығу, ойнау, еңбек ету  дене мүшелерінің дұрыс өсіп жетілуіне пайдасы бар ма?

-Таңертеңгілік жаттығу жасаудың , спортпен шұғылданудың пайдасы бар ма?

- Ендеше әр оқушы берілген суретте өздерінің дұрыс күн тәртібін құрастырсын.

 

Бағалау критерийі

Дескриптор

күн тәртібін сақтаудың дене мүшелеріне пайдасын түсінеді

 

 

 

Күн тәртібін сақтауды біледі

Күн тәртібінің сақтасаң дене мүшелері жақсы өсіп жетілетінін түсінеді

ҚБ: «Сергек денелер»

 

 

 Без названия (2) Без названия (3) 3ef2d580dea9a96562ac7d35e43659e2

 

Жарайсың!          Еңбектен!          Ұмтыл!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс

«Ақылды саусақтар» әдісімен (Оқушылар өз

саусақтарымен көрсетеді.)

 

    images — копия — копия                    11-0                             images — копия

 Түсіндім             әлі де түсінуім         көмек керек

                                  керек                  

Рефлексия

«Саусақтар сыр шертеді...» әдісі арқылы жаңа сабақта алған білімдерін сын тұрғысынан талдап,меңгерілген біліммен байланыстырады. Сабақтан алған әсерлерін айта отырып, қолдарындағы саусақтарын мидың, көздің және құлақтың жанына іледі.

«жаңа сабақта барлық мәліметті түсіндім...»

 « әлі де оқып,ізденуім керек...»

 « түсінбедім, көмек керек .....»

 

 images — копия — копия           11-0        images — копия

 

Саралау- оқушылар-ға  қалай   көбірек   қолдау   көрсетуді   жоспарлай-сыз? Қабілеті  жоғары  оқушылар-ға   қандай   міндет  қоюды   жоспарлап  отырасыз?

 

Бағалау  - оқушылардың  материалдың  меңгеру  деңгейін  қалай  тексеруді  жоспарлайсыз?

 

1.     Қ.Б

Адамның бет әлпетімен

Без названия (1) images images (1)

 

Қ.Б. «Ми,құлақ, тіл» әдісі

1      2       3

 

     Ақылды                Жақсы                   Ойлан

Денсаулық  және  қауіпсіздік  техникасының  сақталуы.

 

 

 

 

 

Тапсырма 1.

«Ойлан! Топтас! Құрастыр!»

Бұл тапсырмада саралаудың

-Тапсырма

-Дереккөз

-Қарқын

-Диалог

және қолдау көрсету тәсілдерін қолданамын себебі,берілген ресурстар бойынша әр топта ұжым болып жұмыс жасайды.Қабілеті жоғары оқушылар геометрия-лық фигуралардан адам денесінің сұлбасын тез құрастырады және барлығы бірге дене бөліктерінде

қандай мүшелер қызмет атқаратынын атайды, өзара пікір алмасады.

Дереккөз ретінде интерактивті тақтадағы сурет бойынша дене мүшелерін көрсетіп береді.

Тапсырма 2.

 Бұл тапсырмада « Суретші қолдар» әдісімен (Т)

саралаудың

-Қарқын

-Диалог

және қолдау көрсету

-Жіктеу

тәсілдерін қолданамын

Себебі топтар өздеріне берілген сурет бойынша дене мүшелерінің қызметтерін зерттеп

топтайды, жіктейді.Ойланту үшін берілген сұрақтарды орындауларына қарай қолдау көрсетіліп. Ынталандыру болады.Бір- бірімен пікір алмасады.

Тапсырма 3. «Менің күн тәртібім» Бұл тапсырмада саралаудың

-Қорытынды

-Диалог

және қолдау көрсету

-Бағалау

-Жіктеу

тәсілдерін қолданамын. Бірдей берілген тапсырмада балалар сыни ойлау  тұрғысынан қарастырып жеке орындайды. Сұрақтардың жауабын іздеп пікір алмасады. Бұл жеде нұсқау береотырып,

өздерінен не күтілетініне көз жеткізу керек 

ҚБ: «Сергек денелер»

 

 

 Без названия (2) Без названия (3) 3ef2d580dea9a96562ac7d35e43659e2

 

Жарайсың!          Еңбектен!          Ұмтыл!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс

«Ақылды саусақтар» әдісімен (Оқушылар өз

саусақтарымен көрсетеді.)

 

 

 

 

 

    images — копия — копия                    11-0                             images — копия

 Түсіндім             әлі де түсінуім         көмек керек

                                  керек   

 

 

 

 

              

Рефлексия

«Саусақтар сыр шертеді...» әдісі арқылы жаңа сабақта алған білімдерін сын тұрғысынан талдап,меңгерілген біліммен байланыстырады. Сабақтан алған әсерлерін айта отырып, қолдарындағы саусақтарын мидың, көздің және құлақтың жанына іледі.

«жаңа сабақта барлық мәліметті түсіндім...»

 « әлі де оқып,ізденуім керек...»

 « түсінбедім, көмек керек .....»

 

 images — копия — копия           11-0        images — копия

 

 

Сабақ барысында пайдаланылатын ресурстармен жұмыс жасаудың ережелерін сақтау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 images — копия — копия 

   

      11-0  

 

    images — копия

 

Сабақ  бойынша  рефлексия

Сабақ  мақсаттары /оқу  мақсаттары  дұрыс  қойылған ба?

Оқушылардың   барлығы ОМ қол  жеткізді ме?

Жеткізбесе  неліктен?

Сабақта  саралау  дұрыс   жүргізілді ме?

Сабақтың  уақыттық кезендері  сақталды ма?

Сабақ  жоспарынан  қандай  ауытқулар  болды, неліктен?

Бұл бөлімді  сабақ  туралы  өз пікіріңізді  пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз  туралы сол жақ  бағанда берілген  сұрақтарға  жауап  беріңіз.

Жалпы  баға

Сабақтың  жақсы  өткен  екі  аспектісі(оқыту  туралы да  оқу  туралы  да  ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты  жақсартуға  не  ықпал ете  алады (оқыту туралы да  оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2.

Сабақ  барысында  сынып  туралы  немесе  жекелеген  оқушылардың  жетістік / қиындықтары  туралы нені  білдім, келесі  сабақтарда  неге  көңіл  бөлу  қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ "Дене мүшелері"(1-сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Директор десткого сада

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
