Ашық сабақ "Ең суық айлар"
1297444
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт проекта «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Другое Другие методич. материалыАшық сабақ "Ең суық айлар"

Ашық сабақ "Ең суық айлар"

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Ең суық айлар

Мақсаты: Оқушылардың сөйлесу қабілеттерін жетілдіру мақсатында әр түрлі әдістерді тиімді қолданып, сапалы білім беру. Сөйлесім әрекеттерін нақты және жүйелі түрде қолдану.

Дамытушылық; Жинаған сөздік қорларын дұрыс, орынды қолдануға үйрету.

Тәрбиелік;Туған жерін сүюге ардақтауға баулу, берілген тапсырма бойынша әңгіме жүргізу.

Сабақтың түрі:Оқушылардың білімдерін жүйеге келтіру,аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі:Презентация, грамматикалық тапсырмалар, слайдшоу, суретпен жұмыс, ойындар.

Сабақтың әдістері:Түсіндіру,сұрақ-жауап,үйрету, практикалық жұмыс

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, дүниетану
 

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.

Күндей күлімдеп,

Айдай арайлап,

Жұлдыздай жарқырап,

Судай мөлдір таза көңілмен

Бүгінгі сабағымызды бастаймыз.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

I.Жұмбақ шешу.
1. Қыста ғана болады
Ұстасаң қолың тоңады  (қар)

2.Көлге жапқан қақпақ,

Сіресіп тұр-

Қатты-ақ (мұз)

ІІ. Жаңылтпаш

1.Қыста-

Күн қысқа

Күн қыста-

Тым қысқа

2.Бізде «бес» алатындар да бар,

Ән сала алатындар да бар.

ІІI.Дыбыстарды салу. Қыс ерекшеліктері (суық, аяз, қар,боран, қар,жел).Мысалы: жел гу-гууу.

ІІI Жаңа сабақ.-Балалар, қыс мезгілі сендерге несімен қызық.

-Түрлі ойындарымен, шаңғы, коньки,жаңа жыл, аққала жасап ойнаймыз.

- Балалар, бүгін күн өте суық сияқты. Сондықтан біз бір - бірімізге алақанымыз арқылы жылу беріп, жылы сөз айтып амандасып алайықшы! (Диас- данышпанмын, Данила- данамын,Сергей- сабырлымын.)

- Балалар, денелеріңді бос ұстап, көздеріңді жұмып, мені тыңдап, айтқанымды көз алдарыңа елестетіп отырыңдар.
Аяз қысып,

Өрнек сызып,

Терезені торлайды.

Бөбектерім, айтыңдаршы,

Бұл қай кезде болады?
- Ал енді көздеріңді ашыңдар. Бұл жылдың қай мезгілі туралы айтылған?
Балалар қыс мезгілі екенін, оның ерекшеліктері туралы айтып береді
Дұрыс: Бүгін біз « Қыс» тақырыбын қайталаймыз, сөйлейміз, әңгімелейміз, сурет саламыз, жазамыз, көреміз.
1 - тапсырма.Қыс мезгілінің бейнесі шығады, суретке қарап әңгімелейді.
2 - тапсырма.Қыс туралы мәтінмен жұмыс

Сөздікпен жұмыс

Қыс- зима                                                           суық- холодно

Жыл мезгілі- время года                                   боран- ураган, метель, буран

Аязды-морозный                                                мұз - лед 

Қыс

Ең әдемі де ерекше мезгілдің бірі- қыс.Желтоқсан, қаңтар, ақпан- қыс айлары.Күзден кейін қыс келеді.Қыс түскенде дала, орман, үйлер де ақ қарға жамылады.Өзендер мен көлдердің бетіне мұз қатады.Жыл мезгілдерінің ең суық кезі- осы қыс айлары.Қыста күндер суық,аязды және салқын болады.Боран соғады.

1)Мәтінді оқу, аудару.
2) Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру.
1. Қыс айлары.
2. Қыста күн қандай болады?
3. Қыста не жауады?
4. Қыста не киеміз?

Сергіту сәті.Ендеше орнымыздан тұрып, бойымызды сергітіп алайық.(Музыкамен билейміз)

Әріптерден сөзді құра

Желтоқсан, қаңтар, ақпан , қыста

ІІ. Жаңылтпаш

1.Қыста-

Күн қысқа

Күн қыста-

Тым қысқа

2.Бізде «бес» алатындар да бар,

Ән сала алатындар да бар.

Кластер құру (қыс айда не болады?)

Кыс↓

Абай Құнанбаев «Қыс» (өлең)

Ақ киімді денелі, ақ сақалды,

Соқыр мылқау танымас тірі жанды.

Үсті- басы ақ қырау, түсі суық,

Басқан жері сықырлап келіп қалды.

ІҮ. Қорытындылау. «Аққала» ойыны

1. - Қыс мезгілі сендерге ұнайды ма?
- Ия, ұнайды
- Несімен қызық деп ойлайсыңдар?
- Қыс аққаласымен, ақ ұлпа қарымен, Аяз атасымен, сырғанап ойнайтын мұзымен қызық.
2. Тақтадан кезекпен бір - бір сұрақтан оқып жауап береміз.

1.Қазір қай жыл мезгілі? (Қыс.)
2. Қыс айларын ата. (желтоқсан, қаңтар, ақпан.)
3. Қыста адамдар қалай киінеді? (қолғап, тон, құлақшын, етік)
5. Қыста не жауада?(қар)
6. Балалар немен ойнайды? ( қармен ойнайды, аққала жасайды, шаңғы тебеді, коньки тебеді, шанамен сырғанайды)
7. Қыста ауа райы қандай болады?(суық, аязды)
8. Қыста күн қандай болады? (қысқа, ал түн ұзақ)

Ү.Бағалау. Қарлы жетондар арқылы

ҮІ. Үйге тапсырма беру. А. Құнанбаевтың «Қыс » өлеңін жатқа, сөздерді жаттау






Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Педагог-библиотекарь
Курс профессиональной переподготовки
Библиотекарь