Мұғалім: Имашева М.М
Сабақ тақырыбы: Етістік шақтарын қайталау
Мақсаты: Етістіктің
шақ түрлері, олардың жасалу жолдары жайлы білімдерін нақтылау;
Танымдық қабілеттерін, қайта жаңғыртып есте сақтау қабілетін,
сөйлеу тілін, сөздік қорын дамытуға жағдай туғызу; Ұйымшылдыққа, отансүйгіштікке,
ынтымаққа үйрету.
Күтілетін
нәтиже:
1.
Шақ түрлерін ажырата алады;
2.
Жасалу жолдары жайлы
түсініктерін нақтылайды;
3.
Талдау барысында көрсете алады.
Сабақтың түрі:
білімді бекіту.
Технологиясы: дамыта оқыту
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, ой қазғау, топтастыру.
Сабақтағы құралдар: семантикалық кесте, бағалау критериилері, постер,
маркер, үнтаспа, тақта, бор, интербелсенді тақта.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру. (0,5
минут)
Оқушылармен амандасу, қажетті
құрал-жабдықтарын тексеру. Оқушыларды
түгендеу.
І. Қызығушылықты ояту. (7
минут)
1.1 Топқа бөлу: Шашу шашылған кәмпитте
жапсырылған шақ түрлерін табу.
1 топ Осы шақ:
тұр, жүр, отыр, жатыр, дағдылы іс-әрекет
2 топ Келер шақ:
ар, ер, р; мақ, мек; бақ, бек; а,е,й + мезгіл; пақ, пек.
3 топ Өткен шақ:
атын, етін; ған, ген; ып, іп; ды, ді; йтын, йтін; қан, кен.
1.2 Топқа бөліну
арқылы шақтардың жасалуын қалай меңгергендігін байқау
Топтан бір оқушы
шығып, қалай топтасқандарын түсіндіреді.
1.3 Бар
ғажайып – мен!
Бәрі менен басталады!
Бәрі менің қолымда! – сабақтың ұранын айтады.
1.4 Бағалау критериилерімен таныстыру
№
|
критериилер
|
баға
|
1
|
Шақтың
жасалу жолын білемін
|
1
|
2
|
Топ
жұмысында белсенділік таныттым
|
1
|
3
|
Морфологиялық
талдауым
|
1
|
4
|
Шақтарды
өзара ажырат аламын
|
1
|
5
|
Бүгінгі
сабақтың берері болды
|
1
|
6
|
Қорытынды
|
|
ІІ Мағынаны тану (15 + 7 минут)
2.1 Әр топ өз
атауы жайлы постерде жан-жақты ашып, қорғайды.
Осы шақ
|
Келер шақ
|
Өткен шақ
|
нақ
|
ауыспалы
|
мақсатты
|
болжалды
|
ауыспалы
|
жедел
|
бұрынғы
|
ауыспалы
|
қалып етістіктер
|
дағдылы
іс-әрекет
|
мақ, мек
бақ, бек
пақ, пек
|
ар, ер, р
|
а,е,й +
мезгіл
|
ды, ді, ты, ті
|
ып, іп, п
ған, ген, қан, кен
|
атын, етін, йтын, йтін
|
Сергіту сәті:
Оқушының (Зинат) дайындаған «Соку бачи вира» жаттығуы.(1,5 минут)
2.2 Тақтамен жұмыс: Берілген сөйлемдерге морфологиялық талдау жасап,
етістіктердің шақ түрін ажырату керек.
1- Қазақстанда бірнеше ұлт өкілдері тату-тәтті тұрып
жатыр.-нақ осы шақ
2- Қазақ хандығы мемлекетіміздің негізі болып табылмақ.-
мақсатты келер шақ
3- Мұхтар Абай арқылы қазақты бүкіл әлемге танытқан
болатын.
ІІІ Ой толғаныс
Семантикалық картамен жұмыс – тақтадан бір-бірін тексереді.
(5 (миут)
Сөздер
|
Осы
шақ
|
Өткен
шақ
|
Келер
шақ
|
Жыртып жүр
|
|
|
|
Жазып отыр
|
|
|
|
Барар
|
|
|
|
Келмекші
|
|
|
|
Айтыппын
|
|
|
|
Оқыған едік
|
|
|
|
Келесіңдер
|
|
|
|
барғанмын
|
|
|
|
Келіп отыр
|
|
|
|
Келіп кетпек
|
|
|
|
IV Бағалау критериилері бойынша бағалау: кейбір оқушылардың бағалауына талдау
V Үйге: «Боранды
түнде» әңгімесінен шақ түрлеріне мысал тер
Семантикалық карта
Сөздер
|
Осы ақ
|
Өткен шақ
|
Келер шақ
|
Жыртып жүр
|
|
|
|
Жазып отыр
|
|
|
|
Барар
|
|
|
|
Келмекші
|
|
|
|
Айтыппын
|
|
|
|
Оқыған едік
|
|
|
|
Келесіңдер
|
|
|
|
барғанмын
|
|
|
|
Келіп отыр
|
|
|
|
Келіп кетпек
|
|
|
|
№
|
критериилер
|
баға
|
1
|
Шақтың
жасалу жолын білемін
|
1
|
2
|
Топ
жұмысында белсенділік таныттым
|
1
|
3
|
Морфологиялық
талдауым
|
1
|
4
|
Шақтарды
өзара ажырата аламын
|
1
|
5
|
Бүгінгі
сабақтың берері болды
|
1
|
6
|
Қорытынды
|
|