Сабақтың тақырыбы: «І і дыбысы және әрпі».
Мақсаты: Оқушыларға І і дыбысы мен әрпін таныстыру, түсіндіру, сөздерге
дыбыстық талдау жасату, сөздерді буынға бөлуге үйрету,
дәптерлеріне і әрпін жаздыртып үйрету.
Міндеттері:
Білімділік: І і дыбысына дыбыстық талдау жасату; сөздерді оқыту; сөздерді
буынға бөлу; і дыбысын жаздыртып үйрету.
Дамтушылық: Ой-өрісін, тіл байлықтарын, сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, сыпайылыққа, бір-бірін тыңдай білуге үйрету.
Көрнекіліктер: кеспе дәптер, текшелер, үлгі суреттер, слайд суреттер.
Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру.
Оқу іс-әрекетінің барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңбері. «Біз бақытты баламыз».
Біз тілейміз бар бөбек,
Бақытты өмір сүргенін.
Туған елге күлімдеп,
Қуанғанын, күлгенін.
Сусынымыз қанады,
Білім, өнер нәрімен.
Әлемдегі баланың,
Дос боламыз бәрімен.
-Балалар, бәріміз тақтадағы суреттерге назар аударайық. Бұл қай ертегі кейіпкерлері?
-Атай мен әжей қаптың түбін қағып, бауырсақ пісіріп, суытуға терезенің алдына қояды, іші пысқан бауырсақ терезеден секіріп түсіп, орманға қарай домалай жөнеледі.
Қоян:
-Бауырсақ, мен сені жеймін, дейді.
Бауырсақ:
-Қоян мені жемеші, мен саған тапсырмаларды орындауға көмектесемін.
1-тапсырма. Кеспе әріптерден таныс әріптерді атау.
2-тапсырма. Сөзжұмбақ.
Қасқыр: 1 Жұмбақ.
Жұп-жұмыр жоны бар,
Инеден тоны бар.
Түйреген түрпі,
Бұл не? (кірпі).
-Балалар, «кірпі» сөзінде бізге қандай дыбыс таныс емес?
-Мына өлең шумағын тыңдап көрейікші.
Жалғаз таяқ боп тұр,
Төбесінде доп тұр.
Бұл не?
-Бұл «І і дыбыс таңбасы».
-І і дыбысының айтылу артикуляциясына назар аударайық.
-І дыбысы жуан айтыла ма, жіңішке айтыла ма?
-Айтылуына қарай қандай дыбыс дейміз?
Тіл ұстарту жаттығуы. Іс-іс-іс- піс қазаным піс.
Аю:
1-тапсырма. Сурет бойынша жұмыс.
-Балалар, «ілгіш», «ішиек» сөздерін дауысты дыбыстарды көк текшемен, дауыссыз дыбыстарды қызыл текшемен белгілейміз.
2-тапсырма. Сергіту сәті.
Ұзын құлақ сұр қоян,
Естіп қалып сыбдырды.
Ойлы, қырлы жерлермен,
Ытқып,ытқып жүгірді.
Топ-топ-топ
Топ-топ-топ
Ытқып,ытқып жүгірді.
Қарап еді артына,
Қиығын салып көзінің,
Келе жатқан томпаңдап,
Көжегі екен өзінің.
Топ-топ-топ
Топ-топ-топ
Көжегі екен өзінің.
Түлкі: 1-тапсырма. «Дәптермен жұмыс».
2-тапсырма. Мақал-мәтіл. «Кітап-білім бұлағы».
Д\о: «Шашылған әріптер»
-Тілімізді жаттықтыра отырып, түлкіні шығарып салайық.
Кі-кі-кі
Бұлаңдайды түлкі.
-Бауырсақ:
-Балалар, маған көмектескендерің үшін сендерге көп рахмет !Сендермен бірге ойын ойнағым келіп тұр.
3.Қорытындылау.
Д\о: «Әріп тастамақ»
-Балалар, қолымыздағы әріптің дауысты, дауыссыз екенін айтып, әріптер туралы тақпақтар айтып берейік.
-Балалар, бүгін қандай дыбыспен таныстық?