Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Другое / Конспекты / Ашық сабақ. Ы.Алтынсарин. 5 сынып
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Другое

Ашық сабақ. Ы.Алтынсарин. 5 сынып

библиотека
материалов

Күні:

Пәні: Әдебиет

Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин. «Өзен»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен шығармаларынан жан-жақты білім бер, талдау жасау. «Өзен» өлеңінің идеясын тауып, талдау.

Тәрбиелік: Ұлы ұстаздың қазақ халқы үшін жасаған қызметіне, өз халқының мәдени жетістіктеріне деген құрмет пен сүйіспеншілікке, патриоттық сезімге тәрбиелеу.

Дамытушылық: Оқушылардың ізденімпаздық, шығармашылық қабілеттерін дамыту, өзіндік пікір, көзқарастарын қалыптастыру.

Оқытудың әдіс-тәсілдері: әңгімелесу, сұрақ-жауап, баяндау.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі:

-амандасу;

-кезекшімен әңгіме;

ІІ. Үй жұмысын тексеру:

«Соғыс» өлеңін мәнерлеп оқыту, «Қызғыш құс» өлеңін жатқа сұрау.

Бекіту сұрақтары:

1.Махамбет өлеңдерінің тақырыптары қандай?

2.Махамбет қай көтерілістің өкілі?

3Жалынды ақынның өмірі туралы не біліесіңдер?

Ыбырай Алтынсарин туралы не білеміз, ойымызды ортаға салайық.

І. Не білеміз?

1

Ұлы ұстаз

. «Ыбырай кім?» деген сұрақ төңірегінде ойымызды жинақтайық. hello_html_6764e5a8.gif

Аудармашы

Шебер жазушы


hello_html_37c15644.gifhello_html_m742f2014.gif

hello_html_290af954.gifhello_html_1487e0e2.gif


Тұңғыш ағартушы

hello_html_37213baf.gifhello_html_78d2364c.gif

Фольклоршы


hello_html_m5e503848.gif

Этнограф ғалым





2. «Бізге мәлім деректер»:

А) Ыбырай Алтынсариннің өмірі туралы.

Шыққан тегі

Шежіре сыр шертеді.

hello_html_76693be9.gifТастемір

Жаңбыршы батыр Балғожа би


Алтынсары


1. Қошан 1.Ыбырай Оспан

2. Хакімжан 2. Абдолла

3. Мариям 3. Нағима

Хронологиялық кесте

1841 жылы

20 қазанда

Қазіргі Қостанай облысының Алтынсарын ауданында дүниеге келген

1850 ж

Орынборда қазақ-орыс мектебінде білім алады.

1857 жылы

Жазда мектепті үздік аяқтап шығады.

1860 жылы

Торғайға мектеп ашу мақсатында ауысады.

1864 жылы

Өзі арман еткен мектебін Торғай жерінде ашады.

1876 жылы

Петербург, Қазан қалаларында болып, орыстың ағарту жұмысының жүйесімен танысады.

1879 жылы

Орынборда «Қазақ хрестоматиясы» жарыққа шығады.

1889 жылы

Ауыр науқастан қайтыс болады.


Биыл 2011 жылы Ыбырай Алтынсариннің туғанына 170 жыл туған күнін тойлаудамыз.

ІІ. Нені білгіміз келеді?

«Өзіндік ізденіс – білім негізі» бөлімінде Ыбырай Алтынсариннің шығармаларымен танысамыз.

hello_html_m1c1df655.gif








ІІІ. Ақынның өлеңін оқып талдау.

Өлеңнің идеясы: туған елінің табиғаты және ауасы, тыныс-тіршілігі, оны түрлі қолданғыш сөздерарқылы жастарға жеткізу болатын.

«Өзен» өлеңді құрылысына қарай талдау.

3 2 2 4

Таулардан // өзен ағар // сарқыраған, - 11

3 2 2 4

Айнадай // сәуле беріп // жарқыраған. - 11

1 2 2 2 1 3

Жел соқса, // ыстық соқса, // бір қалыпта, - 11

3 1 1 2 4

Аралап // тау мен тасты // арқыраған. - 11


Өлең 1 шумақ, 4 тармақ, 12 бунақ, 11 буынды, қара өлең ұйқасымен жазылған.

ІҮ. Не білдік?

  1. Түйін сөз.

Оқушылар ойы.

  1. Мұғалім сөз.

«Халықтың дұрыс өсіп, дамуы үшін ең әуелі бостандық пен білім керек», - деп халықтың жарқын болашағы үшін жас ғұмырын сарп еткен қазақтың тұңғыш ұстазы Ыбырайдың арманы бүгінгі кезде орындалды. Еліміз тәуелсіздігін алып, білім мен ғылым жолында құлашын кеңге жайып келеді.

Кімде – кім мәдениетті, білімді адам боламын, сол арқылы өз еліме, өз Отаныма бір пайда келтіремін десе Ыбырайдың өмірі мен ісінен үлгі алуы керек.

Ү. Үйге тапсырма:

Ыбырай Алтынсарин өмірі мен шығармашылығы. «Өзен» өлеңін жатқа мәнерлеп айту.

ҮІ. Бағалау: Сабақта белсенділік көрсеткен оқушылардың білімдерін бағалау.






























Ыбырай Алтынсарин

Шежіре сыр шертеді.

hello_html_6d63a706.gifТастемір

Жаңбыршы батыр Балғожа би


Алтынсары


1. Қошан 1.Ыбырай Оспан

2. Хакімжан 2. Абдолла

3. Мариям 3. Нағима


hello_html_18a18ad5.jpg

Ыбырай(Ибраһим)1841ж.қазіргі Қостанай обл.,Затобол ауданында дүниеге келген.Атасы Балғожа бидің тәрбиесінде өседі. 1857-1859жж.

хатшы болады. 1864ж.Торғайда мектеп ашты. 1868-1874жж.Торғай уездік басқармасында іс жүргізушісі.Ол қазақ халқының аса көрнекті ағартушысы, педагог, жазушы, этнограф, фольклорист,қоғам қайраткері. 1889ж. қайтыс болады.


hello_html_m50a9d2ce.gif




hello_html_m64603e77.gif

hello_html_m13aada78.pngI-деңгей.

1.Ыбырай неге әкімшілік қызметтен гөрі мұғалім болуды армандады?

2. «Қазақ хрестоматиясын» жазуға не себеп болды?

hello_html_m30a49c08.png


Кестені толтырыңдар

Кім ?

Не іздеді?

Не істеді?

Қандай адам?

Ыбырай педагог,


білім

үйренді

білімқұмар




Қыпшақ Сейітқұл

hello_html_m30a49c08.pngI-деңгей.

Ақылы

hello_html_m77c5c641.gif

Мақсаты Қайраты

Білімі



hello_html_m13aada78.png

Әңгіменің мазмұнын мына бөліктер арқылы беріңдер.

1.Сейітқұлдың ойы

2.Қабырға өзенің бойына қоныстануы.

3.Егін салу.

4.Артық астықты малға айырбастау

5.Сейітқұл елінің көбеюі

6hello_html_a0333b2.gif.Сақтану шаралары.

7.Базар ашу.

8. Сейітқұл жұртының бай болуы.


hello_html_a0333b2.gif

hello_html_m13aada78.pngII-деңгей.

  1. «Салақтық» әңгімесінің басты кейіпкері кім?

  2. Ол не себептен ауруханаға жатады?

  3. Ол қандай жұмысқа орналасады?

  4. Кәрім қандай жағдайға ұшырайды?

  5. Кәрім неден жан тапсырады?


hello_html_4daa90b4.gif

hello_html_m30a49c08.png







hello_html_m30a49c08.pnghello_html_m30a49c08.png

hello_html_med2b6ae.gif«Салақтық» әңгімесінде Ыбырай қандай жаман әдеттен жирендіреді?







hello_html_6adf8632.gif«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінде жазушы қандай кәсіппен айналысуға шақырады?




hello_html_m30a49c08.png

III-деңгей. Кестені толтырыңдар.


Кейіпкерлері


Іс-әрекеттері

Қандай адам?

Менің пікірім







Шығарманың аты

Кейіпкерлері

Не

суреттеледі?


Немен аяқталады?


Қазіргі заманмен салыстыр

жағымды


жағымсыз















Ы.Алтынсарин әңгімелерін оқи отырып, нені үйрендім,

қhello_html_m30a49c08.pngандай асыл қасиеттерді бойыма сіңірдім?

hello_html_mced3ef1.gif


еңбек етсең емерсің

адалдық



hello_html_m13aada78.png

Ы.Алтынсарин әңгімелерінен қандай тәрбие аламыз?

hello_html_m4feee0f0.gif




hello_html_69a16285.gif

Жақсы мен жаманды

қалай айыра білеміз




hello_html_m13bf050b.gif

Адам болам десек




hello_html_5b1ce7d4.png

IV-деңгей. Өзіндік жұмыс. Жалғасын тап.

1.Әдепті бала .............................,әдепсіз бала.................................

2.Сын..........................................,мін.................................................

3.Әдепсіз өскен..........................,тәртіппен өскен.



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 21.12.2015
Раздел Другое
Подраздел Конспекты
Просмотров1270
Номер материала ДВ-276389
Получить свидетельство о публикации