Сабақтың мақсаты
|
Компьютердің
негізгі құрылғыларының міндеттері мен мүмкіндіктері туралы жалпы түсінік
беру, білімдерін жетілдіру.
|
Оқыту нәтижесі
|
Компьютер
қолданудағы білімін арттыру. Оқушының компьютерлік біліміне негізгі
құрылғылар туралы білімді қосу.
|
Негізгі идеялары
|
Оқушы
бойында көшбасшылықты, жауапкершілікті, ұйымшылдықты, топпен бірлесіп жұмыс
істеу қасиетін арттыруды, қалыптастыруды мақсат етемін. Өзін және
әріптестерін шынайы бағалауға үйренулерін көздеймін.
|
Күтілетін нәтиже
|
Компьютердің
негізгі құрылғыларының міндеттері мен мүмкіндіктері және олармен жұмыс істеу
туралы мағлұмат алады.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Джиксо ,
бас бармақ әдісі.
|
Уақыты
|
Бөлімдер
|
Іс-әрекет
|
Мұғалімнің қызметі:
Мен не істеймін?
|
Оқушылардың жұмысы:
Оқушылар не істейді?
|
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар
қажет?
|
|
|
Психологиялық
дайындық (сыныпта жылы қарым-қатынас орнату)
|
Қоңыраудан
кейін амандасып, оқушыларды бір шеңбер бойымен тұрғызып, бір-біріне 1 тілек
айту. Іс-әрекеттердің шынайы орындалуын қадағалаймын
|
Құрылған
шеңберде оқушылар қол ұстасып, бір-біріне тілек айтады. Венера денің сау
болсын, Гулнур бақытты бол, Бағжан білімді бол .
|
|
|
|
Оқушыларды
топқа бөлу
|
Шеңбер
бойында оқушыларға жалпы «Мен көшбасшымын» деп айтқызамын. Одан кейін бірінші
оқушы «Мен», ал екінші оқушы «көшбасшымын», үшінші оқушы «Мен»,
төртінші оқушы «Көшбасшымын» деп айтуға нұсқау беремін.
|
Оқушылар
шеңбер бойында тұрып, бірінші оқушы «Мен», ал екінші оқушы «көшбасшымын»,
үшінші оқушы «Мен», төртінші оқушы «Көшбасшымын» деп айтады.......Мен
дегендер 1 топқа, көшбасшымын дегендер 2 топқа бөлініп отырады.
|
|
|
Білу
|
Үй
тапсырмасын тексеру
|
Тақтаға
алма стикеріне жасырын сұрақтар іліп қоямын.
Бағалау
парағына топ басшы топ мүшелерін бағалап отыруына нұсқау беремін.
|
Екі топ
кезек – кезек барып, сұрақтарды алып, жауап береді. Жауап берген оқушылар өз
тобының алма ағашына алманы апарып іледі.
Топ
басшы бағалап отырады.
|
Бағалау
парағы, алма ағашы, стикерлер.
|
|
Тақырып
ашу
Ой қозғау
|
Ребус
|
Оқушылар
ребусты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
|
Ребус
|
|
Түсіну
|
Тапсырма
1
|
Кітаптан
тапсырма беремін. Қосымша мәліметтер беремін.
|
1
топкомпьютер, негізгі құрылғыларын, ал 2 топ жүйелік блокта орналасқан
құрылғылар туралы кітаптан оқып, екі топтан екі баяндамашы орын алмасып,
бір-біріне түсіндіреді.
|
Кітап,
қосымша мәліметтер
|
|
Қолдану
|
Тапсырма
2
|
Постер
жасату.
Бағалау парағына
топ басшы топ мүшелерін бағалап отыруына нұсқау беремін.
|
Екі
топта берілген тақырып бойынша постер жасап, жасаған постерлерін қорғайды.
Топ
басшы бағалап отырады.
|
Плакат,
стикерлер, маркерлер, қаламсап
|
|
|
Сергіту
сәті
|
Екі
топтан 4 оқушы шығарамын. 1-ін алып қаламын, 3-ін сыртқа шығарамын. Мәтін
оқып беремін. Оқушы мәтінді келесі оқушыға жеткізеді.
|
4 оқушы
шығып, 1-уі сыныпта қалады, 3-уі сыртқа шығады. Мәтінді 1 оқушы есте сақтап,
келесі оқушыға ұмытпай толық жеткізеді. 2-ші оқушы 3-ші оқушыға, 3-ші оқушы
4-ші оқушыға жеткізіп отырады.
|
А4
парақшасында жазылған мәтін.
|
|
Жинақтау
|
|
Алған
білімдерін тексеру үшін
бір-біріне
Миға шабуыл сұрақтары арқылы диалогтік қарым-қатынас жасауына нұсқау беремін.
|
Сұрақ,қайта
сұрақ арқылы бір-бірімен диалогтік қарым-қатынас жасайды.
|
Стикерлер,
маркерлер
|
|
Бағалау
|
|
Топ
басшының топ мүшелерін бағалауды талап етемін.
|
Бағалау
парағына сабақ барысында алған суммативті ұпайларын қосып, формативті
ұпайларын шығаруды талап етемін. Бағалау шкаласына сүйене отырып, топ
мүшелерін бағасын есептейді.
|
Бағалау
парағы, шкаласы
|
Сабақтан
алған әсерлерін «Бас бармақ әдісі» арқылы білдірулерін нұсқаймын.
|
Сабақтан
алған әсерлерін оқушылар «Бас бармақ» әдісі бойынша білдіреді. Бас бармақты
жоғары, орта, төмен қарай көрсетеді.
|
|
Үй
тапсырмасын тақтада көрсетемін
|
Үй тапсырмасын
күнделіктеріне жазып алады
|
|