5- сынып Әдебиет
Сабақтың тақырыбы:
Мақал-мәтелдер.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік
|
2.Дамытушылық
|
3.Тәрбиелік
|
Мақал-мәтелдерді
күнделікте өмірде қолдана білу.
|
Мақал-мәтелдердің
тіліміздегі сөздің көркі екенін ұқтыру, мақалды әңгіме жаздыру арқылы тілін
дамыту.
|
Мақал
арқылы адамгершілікке, отаншылдыққа, елжандылыққа тәрбиелеу.
|
Сабақтың
түрі:
- Жаңа оқу
материалын беру сабағы
- Білім,
білік, дағдыны қалыптастыру сабағы
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, пікіралмасу, тапсырма орындау, тақтамен
жұмыс.
Сабақтың жабдығы: үлестірме
қағаздар, слайд, интерактивті тақта,
Сыныппен жұмыс түрі: топпен, ұжымдық
Сабақтың барысы
І.
Ұйымдастыру кезеңі
1.Оқушыларды
түгендеу
2.Сабаққа
дайындықтарын тексеру
ІІ.Үй
тапсырмасын тексеру.
Жазбаша берілген
тапсырманы тексеру.
Теориялық
материалды еске түсіру.
ІІІ. Жаңа
білімді меңгерту кезеңі.
Топтастыру
әдісі:
Мақал
|
Мәтел
|
Біреу
тойып секіреді,
Біреу
тоңып секіреді.
|
Әлін
білмеген әлек.
|
Ер
жігіттің екі сөйлегені – өлгені,
Еменнің
иілгені – сынғаны.
|
Көппен
көрген – ұлы той.
|
Еңбектің
наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті.
|
Көрмес
түйені де көрмес.
|
ІҮ.
Бекіту:
І топ: Мақал-мәтелдердің
жалғасын тап.
Сөз
сүйектен өтеді, таяқ еттен өтеді. Кісі елінде сұлтан
болғанша, өз елінде ұлтан бол. Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні
бар. Ел үмітін ер ақтар. Денсаулық – зор байлық.
Жұмбақты
шешу.
1.
Бұл жұмбақ төрт сөзден құралған. Оның біріншісі – сарай сөзінің
синонимі, екіншісі – астында сөзінің антонимі, үшіншісі –
ірі сөзінің антонимі, төртінші сөз – тау жынысты қатты заттың
аты. (Үй үстінде ұсақ тас. Жұлдыз)
2.
Бірінші сөзі – көп сөзінің антонимі, екінші сөзі – сөйлемнің
ең кішкене бөлшегі, үшінші сөзі – қымбат
металл аты болып келетін мақал. (Аз сөз – алтын)
ІІ топ: Қос
жазба күнделік.
Мақал-мәтел
|
Мағынасы
|
1.
Ащы мен тұщыны татқан білер,
Жақын
мен алысты жортқан білер.
2.
Ерте шықсаң, алдыңнан күн шығады,
Кеш
шықсаң, алдыңнан түн шығады.
3.
Жаман сөз – жанға кірген тікен,
Жақсы
сөз – таптырмайтын ем.
4.
Жақсы адам тауып айтады,
Жаман
адам итше қауіп айтады
|
|
ІІI топ: Шағын мәтіндер
жаздыру, мақал-мәтелдермен ыңғайлы аяқтау.
Ү.Қорытынды:
Не білдім?
Нені үйрендім? Не білгім келеді?
+
- +
VІ. Үйге
тапсырма беру.
1- Топ мақал
мен мәтелді ажыратып, баған түрінде жазу (кестемен жұмыс).
2- Топ
құрамында сан есім бар он мақал жазу.
3- Шағын
әңгіме оқып, мәтіннің мазмұнына қарай мақал-мәтел жазу.
ҮІІ.
Бағалау:
«5» «4» «3»