Сабақтың
тақырыбы:
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейту
Сабақтың мақсаттары:
1)
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейту
амалының әдіс- тәсілдерін таныстыру, оқушыларды есеп шығара білуге
машықтандыру.
2)Оқушылардың
ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.
3)Алға қойған мақсаттарына жетуге, шапшаңдыққа, алғырлыққа баулу.
Сабақтың түрі: Жарыс сабақ.
Әдісі: сұрақ- жауап, ойын.
Көрнекілігі: Ауызша есептеуге арналған карточкалар, суреттер, слайдтар,
Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық сәт. – Көздеріңді жұмыңдар,оң қолдарыңды жүректеріңе
қойыңдар.Жүрек соғысын сезіп тұрсаңдар, осы жүрек соғысы бізге бақыт, жақсылық,
мейірімділік әкеледі.
- Қане, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, осы жаксы қасиеттерді бір-бірімізге
таратайық,себебі біздің сыныпта да барлығымыз бір-бірімізді жақсы көріп, тек
қана жақсы істер істеп, әрқашанда бақытты болсын.
- Балалар, бүгінгі сабағымыз жарыс түрінде өтеді. Сондықтан да екі топқа
бөлінеміз.
1топ- «Алғырлар».
2 топ:-«Тапқырлар».
II. Үй
тапсырмасын тексеру.( №4,9, 245-бет ).Ауызша оқыту,
тексеру.
№
4 өрнек а*4-26 өрнегінің мәнін тап, мұндағы а=29; 37; 46.
29*4-26=116-26
= 90
37*4-26=147-26
= 122
46*4-26=184
=158
№
9. 6 м 5 дм 2 см = 652см
49 сағ = 2тәул. 1сағ
3 ц 25 кг = 325кг
96 мин = 1сағ36 мин
2. Үй тапсырмасын бекіту
III.
Өткенді қайталау.
а) Математикалық диктант.
І топ
112-ні 5 есе арттыр
323-ті 3 есе арттыр
ІІ
топ
82-ні 0 есе арттыр
16-ны 5 есе арттыр
ә) Ойын «Сен маған, мен саған».( Екі топтың оқушылары
бір-бірлеріне сұрақтар қойып, жауаптары айтылады)
Сегіздің квадраты
•
Ұзындық өлшем бірліктерін ата?
•
Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз?
•
Көбейтудің қандай қасиеттерін білесің?
•
9*8 =
•
1 км = м
•
63: 9 =
•
Санды бірге көбейткендегі шығатын сан?
•
2 тәулікте неше сағат бар?
•
31*3
IV.Жаңа
сабақ.
1 кезең
«Авто жарыс» Кім мәреге бірінші жетеді?
Ойынның шарты: Кім бірінші орындаса, сол мәреге бірінші жетеді
Оқулықпен
жұмыс
I-топ
№1
Амалдарды орында:
І-топ
48х6=288
59х4.=236
II
– топ.
76х3=228
39х5=195
2 кезең.
Ойын «Поезд құрастыру»
Ойынның шарты: Кім амалдарды дұрыс орындаса, паравозға
вагондарды тіркейді.
№2
Өрнектердің мәнін тап.
I-топ.
37х3+126=111+126=237
600-34х5+240=600-170+240=670
II-топ.
48х4+249=192+249=441
800-49х3-160=800-147-160=493
Сергіту
сәті.
Есептерді
шығардық,
Өте-өте шаршадық.
Орнымыздан тұрайық,
Алақанды соғайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Біз демалып алайық.
3 кезең.
«Ұтыс»
ойыны
Ойынның шарты: Қай топ бірінші орындаса, сол топ алма ұтып алады.
Есеп
3. Есепті әр түрлі тәсілмен орында :
I-топ.
І-ші
тәсіл
Шешуі
:1)42*2= 84(ш)-екі рет суғару кезінде қажет.
2)84*7=
588(ш)-бір аптаға қажет
II-
топ.
ІІ-ші
тәсіл
1)42*7
= 294(ш)- бір рет суғару кезінде бір аптаға қажет
2)294*2
=588(ш)-екі рет суғару кезінде бір аптаға қажет
4 кезең.
Ойын
«Көбелекті
ұшыру»
Ойынның
шарты: Кім есепті дұрыс шығарса, көбелектің ұшуына көмектеседі.
№5
Кестені толтыру
b
|
28
|
47
|
39
|
46
|
62
|
(b+6)*4
|
136
|
212
|
180
|
208
|
272
|
5 кезең.
Ойын «Кім бірінші ?»
Ойынның шарты: Қай топ бірінші орындайды.
М7
Теңдеулерді шешу:
І-топ.
Х*4=220-60 есеп №7
ІІ-топ. Х:3=30+10 есеп №9
IV.Бекіту.
Ойын
«Балапанға көмектес»
Ойынның шарты: Балапан жазбаша көбейтуді білмей тұр. Соған көмектесу керек.
I-топ
53х7 92х8
62х9
44х6
II-топ. 56х5 43х8
75х7
35х4
VI.
Қорытындылау.
1. Жазбаша көбейтудің қандай тәсілдерімен жұмыс жасадық?
2.
Қандай тапсырмалар сендерге көбірек ұнады?
3. Бағалау.
VII. Үйге тапсырма
(№5,есеп 9 ) .
Ашық сабақ
Тақырыбы
:Екі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейту
Сынып: 3 «Е»
Өткізген :Абиева Н