Инфоурок Математика КонспектыАшық сабақ математика "Палетка" 3сынып

Ашық сабақ математика "Палетка" 3сынып

Скачать материал

Пәні:Математика   Сыныбы:3 «а»

Күні: 20.11.2015ж

Сабақтың тақырыбы: Ауданды өлшеу. Палетка

Сабақтың мақсаты: Палетканы пайдаланып, фигураның ауданын есептеуді үйрету.

Білімділігі: Оқушыларға аудан өлшем бірлігі-квадрат сантиметрді қолданып, палетканың     

                      көмегімен фигураның ауданын анықтау   тәсілдерімен таныстыру.

Дамытушылығы:Әр оқушының қабілетін, ауызша және жазбаша есеп  дағдыларын,

                       шығармашылық қабілеттерін, ынтасын дамыту.Өз бетімен жұмыс істеуге    

                       дағдыландыру, қиялын ұштау,пәнге  қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелілігі: Еңбек сүйгіштікке, жауапкершілікті сезіне білуге,алған білімді  іс жүзінде  

                       пайдалана білуге, білімпаздыққа, талаптануға, терең   ойлауға тәрбиелеу.

Көрнекілігі:  Слайд, палетка, үлестірме қағаздар,геометриялық фигуралардың қимасы,

                       бетшелер,гүл,смайликтер..

Түрі: Жаңа білімді меңгерту

Әдісі:  түсіндіру, шығармашылық, өзіндік, топтық-жұптық, ортақ талқы,   

Сабақтың барысы:   І. Ұйымдастыру кезеңі: 

Психологиялық дайындық.

«Көңілді би» тренинг

Билеп жүріп бір-біріне гүл шоқтарын ұсыну арқылы түстерді таңдап топқа бөлінеді.

(Топтың атын тауып алу үшін алдарыңдағы қағаздардың түстерінен фигуралар құрастырасыңдар.Сол шыққан зат қандай фигуралардан құралып тұр?Сол фигура топтың аты болып табылады)

1топ- Төртбұрыш

2топ-Дөңгелек

Топқа бөлу және орналасу.

2. Үй тапсырмасын тексеру №6 есеп  88 бет

Көбейткіш

3

 

5

10

 

9

4

3

6

 

Көбейткіш

1

4

 

6

7

0

 

9

 

7

Көб/ң мәні

 

0

45

 

35

 

36

 

24

21

 

3. Өтілгенді  пысықтау   А) Видео көрініс  «Ортақ талқы»  әдісі

Ø  Не ұқтың?

Ø  Олар туралы не айтуға болады?

Ø  Түрлерін ата?

Ø  Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?

Ø  Тік төртбұрыш пен шаршының периметрін қалай табамыз?

Ø  Кесінді мен оның өлшем бірлігі?

Ø  Аудан мен оның өлшем бірлігі?

Ø  Геометриялық фигуралардың ауданын қалай табамыз?

Ø  (фигурадағы қабырғасы 1см болатын шаршыларды санаймыз)

Ø  Квадрат сантиметр дегеніміз не?

Ә) «Ой қозғау»  әдісі

Мына фигуралардың ауданы нешеге тең?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

 

 

                                                                                                                                        

 

 

 3. Жаңа сабақ

Мағынаны тану:  Түсіндіру                                              

Палетка – шаршылармен бөлінген мөлдір пластина. Палеткамен өлшенген фигураның ауданы квадрат сантиметрмен есептеледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бұл – палетка

Дөңгелекті аламыз, оның үстіне палетканы қойып, дөңгелектің ауданын табамыз. Дөңгелектің ішіндегі толық квадрат сантиметрлердің саны-9, толық емес квадрат сантиметрлердің саны-16. Толық емес квадрат сантиметрлер санын 2-ге бөлеміз. Сонда шамамен 8 толық квадрат сантиметр аламыз. Демек,9+8=17см2

S=9+16:2=17см2     Жауабы: 17см2

 

 

 

Есіңе сақта!

Палетка арқылы ауданды табу тәсілі:

1.Палетканы геомертиялық фигураның үстіне қоямыз.

2.Толық шаршыларды санаймыз.

3.Толық емес шаршыларды санап,оны 2-ге бөлеміз.

4.Алынған нәтижелерді қосамыз.

Топпен жұмыс. Сарамандық жұмыс:

Палетканы пайдаланып, фигуралардың ауданын тап.

    І-топ                                                                        ІІ-топ

                              

 

 

Жеке оқушымен жұмыс

(Фигурада неше квадрат см бар?)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІҮ. Ойлан, жұптас әдісі   №2

5 ∙ 20+ 6 ∙ 10=160                4 ∙ 50-50 ∙ 3=50                  (56+44):10=10

6 ∙ 30+20:2 =190                  60 ∙5+0 ∙5=300                   (20+60)10=800

Ауызша  №3 (Балық туралы не білесіңдер?)

Тақтамен жұмыс  «Ұқсастық пен даралық» әдісі  №4

 

а)8 бала 40табан балық ұстады да, өзара тең бөліп алды. Әр бала неше табан балық алды?

8бала-40табан                Шешуі: 40:8 =5

Әр бала-?табан              Жауабы: Әр бала 5 табан балық алды.

 

ә) Балықшылар түске дейін 30 табан балық, ал түстен кейін 15 қызылқанат және 8 сазан балық ұстады. Балықшылар барлығы неше балық ұстады?

Түске дейін-30                                     Шешуі:30+(15+8)=53           

түстен кейін-15және8                    ?    Жауабы: Барлығы 53 балық ұстады.

 

 

Сергіту сәті.   «Көңілді күн» биімен

 

Топтық жұмыс  «Ойлан,қолдан әдісі»  №5

:5
:10,4қалдық
1қалдық
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


1- топ    а/ 5-ке бөлгенде 1 қалдық қалатын үш сан жаз.(11,16,21)

2-топ     ә/ 10-ға бөлгенде 4 қалдық қалатын үш сан жаз.  (14,24,34)

 

Өзіндік жұмыс №7

1-топ Теңдіктерді                                2-топ теңсіздіктерді

  3*4=12                                                 5*5<27

3*7=21                                                    3*5<18

8*3=24                                                    4*5>0

                                                                 2*4<9

                                                                 2*5<11

 

 

Бекіту:

Ø  Сабақтан саған не ұнады?  

Ø  Сонымен палетка дегеніміз қандай зат болды?

Ø  Ол не үшін керек?

Үйге тапсырма:  № 6  Ойлан, тап. 90 бет

 

Рефлексия:  «Бағдаршам»

Сабақтан  алған  әсерлерін  белгілеуді  сұрайды.

 (жасыл-тамаша,сары-орташа,қызыл-төмен)

 

Бағалау

 

 


                      -«өте жақсы»

 

 


                     -«жақсы»

 

 

                     -«орташа»

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ математика "Палетка" 3сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Редактор

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
