Сабақ
тақырыбы: М.Әуезов «Боран»
Мақсаты:
Мәтінді түсініп оқи отырып, ондағы негізгі ойды ұғыну.
Міндеті: 1. Оқушыларға «Боран» әңгімесінің мақсатын
түсіндіру. М.Әуезов туралы жалпы мағлұмат беру.
2. Өз бетінше және топпен білім алу
дағдысын қалыптастыру. Оқушылардың тіл байлығын дамыту, сөздік қорын молайту, байланыстырып
сөйлеуге машықтандыру, шығармашылығын дамыту.
3. Оқушыларды табиғатты қорғауға, аялауға
тәрбиелеу.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд, қима қағаздар.
Оқытудың нәтижелері:
1.
Жаңа тақырып жөнінде түсінік қалыптасады
2.
Берілген мәтіннің мағынасы мен мазмұнын түсінеді
3.
Өз пікірін жеткізу арқылы берілген тапсырманы орындай алады
4.
Оқушы өз ойын еркін, сыни тұрғыдан ойлай отырып жеткізе және
талдай алады.
Қамтылатын
модульдер:
1 – модуль - Оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер (топтық жұмыс, диалогтік оқыту)
2 – модуль - Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
(ассоциация, сөздер банкісі)
3 –
модуль – Бағалау (жиынтық)
4 –
модуль – АКТ пайдалану (интербелсенді тақтамен жұмыс және видео)
7 – модуль - Көшбасшылық
2. Қадамдар:
1.Қызығушылықты
ояту
2.Мағынаны ашу
3.Тұсау кесер
4.Ой толғау
5.Қорытынды
6.Рефлексия
7. Бағалау
Сабақ
барысы:
Мұғалімнің
іс-әрекеті:
1. Оқушының
зейінін сабаққа аудару
2. Топқа бөлу
3. Үй тапсырмасын
сұрау
4. Жаңа сабақты
түсіндіру
5. Тапсырмалар
беру
Оқушының
іс-әрекеті:
1.
Зейіндерін сабаққа аударады
2. Мозайка
бойынша топқа бөлінеді
3. Үй
тапсырмасын орындайды
4.Жаңа
сабақты меңгереді
5. Берілген
тапсырмаларды топтасып орындайды
6.Кері
байланыс. Білім шыңы. Тау суретіне жұлдызшалар жапсыру арқылы сабақтан алған
әсерлерін жазады.
7. Бағалау Қыс
бейнесі арқылы
Сабақтың барысы
І.
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөліну. Топтық ереже (5 -10 мин)
Психологиялық
дайындық. «Сәлемдесу» ойыны.
Бұл ойында қимылды тез – тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген
белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын сонда сендер тез –
тез бір – бірлеріңмен амандасасыңдар. Сонымен көзбен... қолмен... иекпен....
иықпен... төспен..
Үй
тапсырмасын тексеру.
«Қыс»
өлеңінің әр шумағын әр топтан жатқа сұрау арқылы тақтада ілулі тұрған қарда жазылған
сұрақтарды алу.
ІI.
Тұсау кесер кезеңі (20-25 мин)
Әр топқа сұрақ:
1.
-
Балалар , ақын өлеңде жылдың қай мезгілін суреттеген?-Қыс мезгілін суреттеген.
2. - Ақын қысты кімге теңейді?Қысты ақ сақалды шалға , аяз атаға теңейді.
3. - Осы өлеңдегі адам бейнесіндегі қыс мезгілін
сипатта?
Қыс ақ киімді ,ақ сақалды ,қатал,соқыр, мылқау
адам сияқты ештеңе көрмейді, бәрін тоңдырады.
4.- Өлеңде балалар туралы не делінген?Қыс
мезгілін қызықтаған балалардың беті –қолын үсік шалған делінген.
Өте жақсы жарайсыңдар, балалар!
-Абай атамыздың өлеңін жақсы жаттап келіпсіңдер !
-Ендеше А. Құнанбаев кім?
-Топтастыру:Ақын
аудармашы,сазгер,Ибраһим,Көзімнің қарасы.Қара сөздерін жазған кемеңгер дана ,
ойшыл
Ой қозғау
Н. Назарбаевтың сөзі: «Абайды таныту арқылы біз Қазақстанды әлемге танытамыз,
қазақ халқын танытамыз, Абай әрқашан ұлттық ұранымыз болуы тиіс.»
-Балалар, Абай атамызды бүкіл дүние жүзіне танытқан кім?
М.Әуезов
М.Әуезов туралы не білесіңдер?Ол кім?М. Әуезов
туралы бейнебаян көрсету.
М.Әуезов қандай еңбегі арқылы танытты?
-Абай жолы романы арқылы танытты. Абай атамыз арқылы
әлемге қазақты танытты.
Боран дауысы естіледі.-Балалар бұл ненің дыбысы?
-Дұрыс айтасындар.Бүгінгі сабағымыз осындай боранға
тап болған Абай туралы болмақ.
Жаңа
сабақ: Күннің жадын белгілеу, тақырыпты жазу.
Мұхтар
Әуезов. Боран
Мәтінмен
жұмыс.
Мәтінді
топқа бөліп – бөліп оқытып сол оқыған жерін «Автор орындығында» талдату.
Тапсырмалар
1-топқа: Әңгіменің алғашқы азат
жолын қайталап оқы. Ондағы қар түрлерін екі топқа бөл.
2- топқа: Әңгіменің екінші азат
жолын қайталап оқы. Боранға тап болған Абайдың жай- күйін сипаттап бер.
3- топқа: Әңгімеге сүйеніп, үсінуден қалай сақтануға болатынын айт.
Сергіту
сәті: Аққала
Қорытынды: Шығармашылық жұмыс.
1- топ: «Қыс қызығы » тақырыбына эссе
жазу.
2- топ: Қыс мезгіліне байланысты мақал- мәтелдер айту.
3- топ: Ұйқас бойынша өлең құрастыру.
…………………………………. даламыз,
…………………………………. баламыз.
…………………………………. шанамыз
…………………………………. қаламыз.
4-топ: Сурет бойынша әңгіме құра.
Рефлексия:
«Білім шыңы»
Осы
сабақ бойынша қандай табысқа жеткендігін жұлдызды стикерге жазып жапсыру.
Бағалау:
Мадақтаулар. Жиынтық бағалау. Қысқы көрініс бейнеленген суреттер арқылы
бағалау.