Инфоурок Математика Рабочие программыАшық сабақ "Ондық бөлшектерге амалдар қолдануға есептер шығару" 5 сынып

Ашық сабақ "Ондық бөлшектерге амалдар қолдануға есептер шығару" 5 сынып

Скачать материал

АШЫҚ САБАҚ

ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ САЛЫСТЫРУҒА ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ  5 А сыныбы

Пән мұғалімі: Бердалиева Б.А.

Шымкент 2016-2017

Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді салыстыруға есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Ондық бөлшек, ондық бөлшектердің оқылуы және жазылуы, оларды салыстыруға есептер шығару, оқушылардың пәнге деген қызушылығын арттыру. Математикалық тілде сөйлеу.

Дамытушылық: Оқушыларды логикалық түрде, шығармашылық түрде ойлауға ойлау қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды шапшаңдыққа , реттілікке, ұқыптылыққа және өз бетінше жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: есептер шығару сабағы.

Сабақтың түрі: Ашық сабақ.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелі қағаздар, флипчарта, бағалау парағы, маркерлер

Пән аралық байланыс: тарих, география

Сабақтың барысы 

I. Ұйымдастыру:

1. Сәлемдесу, дайындығын тексеру, көңіл-күйін сұрау, тілек айту.

2. Түгендеу.

Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді:

Күннін шуағындай жылу тілеймін.

Қажымас қайрат тілеймін.

Таудай талап тілеймін.     Сәттілік тілеймін.

 Топқа бөліну

Оқушыларды туған айларына байланысты жыл мезгілі бойынша 4 топқа бөлу

Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға  ыңғайлы орта құру.

Жұмбақ:

Біз бір санбыз

Сызықпенен бөлінген

Математиканы ұқпас адамға құбыжық болып көрінген

Дұрыс, бұрыс, аралас

Ондық болып көрінген

Жауабы: бөлшек сандар

 1топ – Ондық бөлшек, 2 топ- Жай бөлшек, 3-топ – Бұрыс бөлшек, 4 топ- Дұрыс бөлшек

 Топтасады. Әр топтың топ басшысы топтарға жылы лебіздер айтады.

Сабақтың ұраны:

Білекті бірді жығады,

Білімді мыңды жығады.

Сұрақ-жауап  стратегиясы арқылы топ басшысы сайланады

1.       Ең кіші натурал жұп сан?

2.       Латын тілінен аударғанда жоқ, бос ,ешнәрсе  дегенді білдіретін қай сан?

3.       Ең кіші натурал сан?

4.          өрнегінің мәні неге тең?

2017 -  саны шығады. Олай болса балалар сабағымыз Алматы қаласында өткен 28 қысқы Универсиада олимпиадасына арналады.

II. Үй жұмысын тексеру.   Өзара дәптер алмасу арқылы

III. Миға шабуыл.  Графикалық диктант.

Тұжырым дұрыс па? Оқушылар дәптерге белгілейді, егер дұрыс жауап болса «ия» - «^» , теріс жауап болса  «жоқ»-«_» . Нәтижесінде төмендегідей график шығуы тиіс.

1.       Барлық екі таңбалы сандар 180 цифрмен аяқталады.

2.       Нұрбол ең үлкен натурал санды тапты

3.       Екі бала шахмат ойнап, олардың әрқайсысы 2 сағат шахмат ойнады

1.       Жай бөлшектерді жай бөлшекке қосқанда алымы мен алымын, бөлімі ме бөлімін қосамыз

2.       Көбейтіндісі 1-ге тең болатын екі санды өзара кері сандар деп атайды

3.       Кез келген сүйір бұрыш кез келген доғал бұрыштан кіші

4.       Координаталық сәуледе үлкен ондық оң жақта, ал одан кіші ондық сол жақта кескінделеді

5.       Алымы бөлімінен кіші болса, онда ол бөлшекті бұрыс бөлшек деп атаймыз

6.       Жазыңқы бұрыштың биссектрисасы оны бір сүйір бұрышқа және бір доғал бұрышқа бөледі

7.       1-ге және өзіне ғана бөлінетін натурал сандарды жай сандар деа атаймыз

Бұл сынық бүгінгі сабағымыздың жолы, ал сынықтың төбесі шыңдар. Бізге сол шыңдарды бағындыру қажет.

  IV. «Шынжыр» әдісі

Әр топқа түрлі түсті қағаздар беріледі , сондағы есептерді шығарып сол қағаздардан шынжыр құрастыруы қажет.

Топтарға берілетін есептер

1 топ: Келесі жай бөлшектерді ондық бөлшектерге айналдыру қажет

    ; =1,1

2 топ:

3 топ:

4 топ:  ; =7,05; =0,401

V. Жасырын сөз   Тақтада дұрыс жауабы бар 4 топқа арналған карточкалар ілініп тұрады, әр топтан оқушылар шығып тақтаға есептер шығарады, дұрыс жауапты тапса, карточканы айналдырып қояды сол кезде «биатлон»  , «фристайл» , «шорт-трек»,  «сноуборд»  – жасырын сөздері шығады

1.       Топтарға берілетін есептер.  Ондық бөлшектерді жай бөлшекке айналдырып амалдарды орындаңдар. 1 топ:  ;0,75-  ;

2 топ:  ;

3 топ:  ;6,35+

4 топ:4+1

Әр топтан бір оқушы осы спорт түрлері туралы қысқаша мәлімет айтып өтеді.
VI. Сергіту сәті

1. Қолдарымызды екі жаққа созамыз. Жазыңқы, тік, сүйір және доғал бұрыш жасауымызға болады

2. Қолдарынды жоғары созындар. Алақандарыңды жұмыңдар, жұдырығымызды нүкте деп есептейік, егер осы нүктеден екі сәуле жүргізсек, саусақтар арасындағы бұрыш пайда болады. Саусақтардың арасындағы бұрыш сүйір бұрышты құрайды. Саусақтарымызбен  жаттығу жасаймыз

 

VII. Логикалық тапсырмалар

Әр топқа конвертте логикалық тапсырмалар беріледі

1 топ:  бірнеше қағаздар беріледі. Сол қағаздардан  мейлінше биік пирамида жасау

2 топ: бір қағаздан тесік жасау қажет, сол тесіктен бүкіл топ оқушылары өту қажет

3 топ: Танграм ойыны аңыз бойынша 18 ғасырда ежелгі Қытай елінде Тан атты философы ойлап тапқан.  Барлық қабырғалары бірдей қағазды 7 бөлікке бөлген. Нәтижесінде 2 үлкен, 1 орташа жән 2 кішкентай үшбұрыш; 1 квадрат және 1 параллелограмм пайда болады. Осы қағаздардан  әр түрлі фигуралар жасауымыз керек

4 топ:  8  монетаның біреуі жалған, оның  басқа монеталардан айырмашылығы салмағы жеңіл.Үш өлшеу арқылы жалған монетаны анықтаңыздар.

VIII.Кітаппен жұмыс

№ 1221 (тақ),  А - деңгейі

Ондық бөлшекті разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазыңдар

 0,07 ;  3,11  ; 0,421 ;  2,021 ;  0,609  ; 31,429 ;  5,307

№ 1222(тақ)   В - деңгейі

Нәтижесін есептеп ондық бөлшек түрінде жазыңдар

 ;  2) 5+   3) 6+    4)

№ 1223 (тақ)   С - деңгейі

Шамалардың мәндерін ондық бөлшек түрінде жазыңдар:

1)      Метрмен: 3 м 15 см; 2 м 7 см ;  35 см ;  9 см

2)      Килограммен : 6 кг 350 гр; 4 кг 83 гр ; 650 гр ; 49 гр

3)      Теңгемен : 5 тг 61 тн ; 17 тг 35 тн ; 67 тн

VIII. Сабақты қорытындылау

Сабақта бүгінге дейін үйренгендері бойынша  сөзжұмбақ шешу «Ондық бөлшектер»:

с

е

к

т

о

р

 

к

е

с

і

н

д

і

т

е

ң

д

е

у

б

ұ

р

ы

ш

қ

ұ

р

а

м

а

б

и

с

с

е

к

т

р

и

с

а

ө

р

н

е

к

с

ә

у

л

е

ш

е

ң

б

е

р

д

ә

р

е

ж

е

к

ө

б

е

й

т

у

 

            Сұрақтары:

 

1.       Дөңгелектің екі радиусымен осы радиустар арасындағы доғамен шектелге бөлігі.

2.       Ұштары екі нүктемен шектелген бөлігі түзудің бөлігі.

3.       Құрамында әріппен белгіленген белгісіз саны бар теңдікті не деп атаймыз

4.       Бір нүктеден басталып екі сәуледен құралған фигура

5.       Екіден көп бөлгіші бар натурал сандар

6.       1,3 және 9 сандары  9 санының несі болып табылады

7.       Бұрышты қақ екіге бөледі

8.       Бір нүктеден басталып шексіз кете беретін түзу

9.       Барлық нүктелері бір жазықтықта жататын және центрден бірдей қашықтықта орналасқан фигура

10.   Бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін не деп атаймыз

11.   Бөлуге кері амал

Үйге тапсырма: № 1221 ;  № 1222,  № 1223 жұптары

Білімдіден шыққан сөз,
Талаптыға болсын кез.
Нұрын, сырын көруге,
Көкірегіңде болсын кез– деп Абай атамыз айтқандай, бүгінгі сабақтағы еңбектеріңе рахмет айта отырып, келесі сабақтарға табыс тілеймін.

Оқушыларды бағалау. Мұғалімнің бағалауы, өзін өзі  бағалау.

Рефлексия

Бес саусақ әдісі бойынша: қолын параққа қойып, айналдыра сызып, әр саусаққа өз ойларын жазуы тиіс

Сабақ қалай өтті?

Ұнады ма?

Қиын болды ма?

Түсінбеген сұрақтарың көп болды ма?

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ "Ондық бөлшектерге амалдар қолдануға есептер шығару" 5 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по студенческому спорту

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
